دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

مؤسسه علوم و امنیت بین المللی آمریکا:

کارشکنی جدید در آستانه مذاکرات هسته ای

danesheroz1 شهریور ۱, ۱۳۹۲ ۰
کارشکنی جدید در آستانه مذاکرات هسته ای

دانش روز: مؤسسه علوم و امنیت بین المللی آمریکا مدعی شد که تصاویر ماهواره ای حاکی از اعمال تغییراتی در مرکز نظامی پارچین است که برای پنهان کردن فعالیت های احتمالی هسته ای ایران است

به گزارش دانش روز،  موسسه علوم و امنیت بین المللی آمریکا در گزارشی درباره مرکز نظامی پارچین در شرق تهران نوشته است که ایران تغییراتی در بخش‌هایی از این سایت اعمال کرده تا اجرای بازرسی فعالیت‌های ادعایی هسته‌ای دشوارتر شود.

  این گزارش بر اساس برخی تصاویر ماهواره‌ای گرفته شده مدعی است ایران اقدام به آسفالت نمودن بخش‌هایی از سایت پارچین کرده که احتمالا در آنجا آزمایش‌های هسته‌ای صورت گرفته است. این موسسه مدعی شده این اقدام برای سخت کردن بازرسی ها و محو آثار رادیواکتیو است.
پیش از این نیز این موسسه به صورت هدفمند چند گزارش دیگر درباره این مرکز نظامی منتشر کرد تا توجه کشورها را نسبت به این مرکز جلب کند، این مرکز حتی در گزارشی مدعی شد ایران در حال پاکسازی هسته‌ای این سایت است، موضوعی که کارشناسان آژانس آن را رد کردند. استفان فوگت کارشناس فنی آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: «ذرات مشخص اورانیوم را نمی توان به طور کامل از تاسیساتی که در آن از اورانیوم استفاده شده است جا به جا کرد».
این ادعا‌ها در حالی عنوان می شود که مسولان کشورمان بارها تاکید کرده‌اند که سایت پارچین یک مرکز نظامی است و فعالیت‌های هسته‌ای در آن صورت نمی‌گیرد. از سوی دیگر دور بعدی مذاکرات هسته‌ای قرار است ماه آینده بین کشورمان و گروه ۱+۵ صورت گیرد و به نظر می‌رسد هدف از این ادعا‌ها شروع دور تازه ای از پرونده‌سازی‌ها برای تحت تاثیر قرار دادن گفتگوهای پیش رو است.
منبع:دانا
جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۲ - ۱۱:۵۷
کد خبر : 53234
بازدیدها: 259

پاسخی بگذارید »