چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

کارت گرافیک های مخصوص بازی کردن

danesheroz1 مرداد ۸, ۱۳۹۲ ۰
کارت گرافیک های مخصوص بازی کردن

دانش روز: مهمترین فاکتور برای افراد علاقه مند به بازی های رایانه انتخاب یک کارت گرافیک مناسب است

به گزارش  دانش روز، جدیدترین واحد پردازشگر گرافیکی شرکت انویدیا با اسم رمز کپلر یا همان GTX680 اکنون یکی از برترین قدرت‌های گرافیکی دنیا را تولید می‌کند. این واحد گرافیک به دو پایانه اتصال PCI Express از نوع شش پین جهت تامین برق خود نیاز دارد. کارت گرافیکی GTX680 نسبت به نسل پیشین خود (GTX580) که پرسرعت اما تشنه انرژی بود، پیشرفت‌های متعدد کرده است.

واحد پردازشگر گرافیکی کپلر با فرآیند تولید ۲۸ نانومتری ساخته شده است که شرکت انویدیا را قادر ساخته بتواند مدارهای الکترونیکی پیچیده‌تر و متمرکزتری را در کمترین مساحت از واحد سیلیکونی پردازنده جا می‌دهد. کپلر مانند فرمی (Fermi) یک معماری مقیاس‌پذیر است که به انویدیا اجازه می‌دهد مقیاس طراحی کارت‌های گرافیکی خود را با افزایش یا کاهش بلوک‌های عملیاتی زیاد و کم کند.
در معماری فرمی، پردازنده‌های متعدد استریم‌کننده (اشتراک‌گذاری و اجرا و پخش فایل‌های چند رسانه‌ای) که به اختصار SM نامیده می‌شوند، بلوک‌های پایه سازنده واحدهای پردازشگر گرافیکی هستند. تعداد هسته‌های پردازشگر گرافیکی کودای داخل هر SM می‌تواند متغیر باشد.
به عنوان نمونه هر بلوک SM در گرافیک GTX 560 Ti شامل ۴۸ عدد هسته کوداست، در حالی که گرافیک GTX580 SMساختاری ۳۲ هسته‌ای دارد. به عبارت دیگر گرافیک جی‌تی ایکس ۵۸۰ در مجموع از ۱۶ عدد که هر کدام SM 32 هسته دارند ساخته شده است که در مجموع ۵۱۲ هسته گرافیکی کودا دارد. هسته عملیاتی گرافیک‌های کپلر SMX نام دارد. ساختار ۲۸ نانومتری پردازنده گرافیکی کپلر به انویدیا این امکان را داده تا مقیاس‌ها را کمی متفاوت به کار ببرد. بنابراین انویدیا موفق شد تعداد هسته‌های داخل SMX کپلر را به نحوی غیرقابل رقابت تا ۱۹۲ عدد هسته گرافیکی کودا برساند. گرافیک جی‌تی ایکس ۶۸۰ از ۸ بلوک SMX تشکیل شده است.
گرافیک تایتان (Titan) و GeForce 690 GTX انویدیا
کارت گرافیک تایتان که براساس تراشه هیولای GK110 ساخته شده است، در دو نوع پیکربندی کارت تک و دوبل در دسترس است. کارت گرافیک تایتان مانند گرافیک جی‌فورس جی‌تی ایکس ۶۹۰ سرعت برق‌آسایی دارد، اما سریع‌ترین کارت مخصوص بازی نیست.
این دو کارت از نظر کارایی شانه‌به‌شانه هم می‌تازد. با این حال آزمایش‌های مقایسه‌ای نشان می‌دهد کارت جی‌تی ایکس ۶۹۰ تک و دوبل هنوز سریع‌ترین کارت گرافیک بازار هستند. شرکت AMD نیز از کارت‌های گرافیک سری اچ‌دی ۷۰۰۰ پرده‌برداری کرده است. اما به نظر نمی‌رسد تهدیدی جدی از سوی گرافیک‌های AMD سری ۷۰۰۰ متوجه کارت گرافیک تایتان باشد. با توجه به سرعت بالا، قیمت تایتان آنچنان گران است که دور از دسترس بیشتر کاربرهاست.
کارت گرافیک انویدیا جی فورس۷۸۰ GTX
این کارت گرافیک که بر اساس تراشه۱۱۰ GK ساخته شده در جایی بین محدوده کارت‌های براساس تراشه جی‌کی ۱۰۴ مانند GTX 680 و کارت‌های گرافیک براساس تراشه جی‌کی۱۱۰ مثل GTX Titan قرار می‌گیرد. جی فورس GTX 780 تعداد ۱‌/‌۷ میلیارد ترانزیستور، یک گذرگاه حافظه مراقب، شش عدد کنترل‌کننده ۶۴ بیتی، ۱۲ خوشه SMX با مجموع ۲۰۳۴ هسته کودا دارد. حافظه سه گیگابایتی آن معمولا با سرعت سیکل ساعتی برابر با شش گیگابایت بر ثانیه (Gb/s) می‌تازد و با سرعت سیکل ساعت هسته ۸۶۳ مگاهرتزی، کمی بالاتر از تایتان می‌ایستد. این کارت با سرعت بالای خود در دسته گرافیک‌های مخصوص بازی، طبقه‌بندی شده است که در مقابل تایتان گرانقیمت، کارایی خوبی ارائه می‌کند.
از نظرهای دیگر این کارت دقیقا مانند تایتان است. هم‌اندازه تایتان بوده و اتصالات PCIe آن شش پین و هشت پین درست مشابه تایتان است و همانند آن خروجی‌های تصویری HDMI، DisplayPort و DVI دارد. پیکربندی گرافیکی سه طرفه SLI را پشتیبانی می‌کند. کنترل حرارتی قدرتش مثل تایتان ۲۵۰ وات است. این کارت گرافیک به یک منبع تغذیه حداقل ۶۰۰ واتی نیاز دارد.
انویدیا با به کارگیری فناوری جدید کنترل فن خنک‌کاری این کارت گرافیک را بهبود بخشیده است. کارت‌های تایتان گرافیک‌های بی‌سر و صدایی هستند. انویدیا می‌گوید تنها موقعی صدای چرخش فن محسوس است که سرعت چرخش فن تغییر پیدا کند. بنابراین در سایر مواقع صدای چرخش فن خنک‌کننده گرافیک را حس نمی‌کنید.
منبع:باشگاه خبرنگاران
سه شنبه ۸ مرداد ۱۳۹۲ - ۲۰:۰۸
کد خبر : 44453
بازدیدها: 605

پاسخی بگذارید »