شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

اختصاصي دانش روز:

کاربردی نبودن بسیاری از موقوفات در استان البرز

danesheroz1 آبان ۲۷, ۱۳۹۲ ۰
کاربردی نبودن بسیاری از موقوفات در استان البرز

دانش روز: معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان البرز گفت: بسیاری از موقوفات استان البرز تا کنون ثبت نشده است.

به گزارش دانش روز، حسین امینی در حاشیه بخش استانی سی و یکمین دوره ی مسابقات بین المللی قرآن کریم که در امامزاده حسن در حال برگزاری است در گفتگو با خبرنگار دانش روز افزود: بایستی با شناسایی موقوفات آنها را به نفع اوقاف ثبت کرد که در این زمینه اداره ثبتی حقوقی اوقاف ضعیف عمل کرده که باید پاسخگو باشد.

نیازهای استانی ما بسیار بیشتر از آن است که بتوانیم به وقف نوین بپردازیم

این مسئول در زمینه ی هدایت مردم به سمت وقف نوین و نیازهای امروز جامعه اعم از وقف در حوزه های علمی مثل انرژی هسته ای که به فرموده نماینده ولی فقیه در استان البرز و نماینده و رئیس اوقاف حجه الاسلام والمسلمین محمدی از توصیه های  مقام معظم رهبری است اظهار داشت: از آنجاییکه استان البرز در زمینه ی موقوفات، خصوصا موقوفات قرآنی ضعیف است؛ بطوریکهسال گذشته درآمد موقوفات قرآنی استان حدود ۴ میلیون تومان بوده است،  لذا نیازهای قرآنی ما بسیار بیشتر از آن است که بتوانیم به موارد دیگر و حتی وقف های نوین بپردازیم . وی افزود: برای مثال بنده بعنوان مشاور وقفی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان  البرز هفته ی گذشته فردی را که آمده بود درآمد یک باب مغازه خود را برای برای امور جاری و هزینه های ۲ باب مسجد وقف کند؛ متقاعد نمودم که این وقف را در جهت امور قرآنی انجام دهد چرا که باید استان البرز از نظر رتبه قران کریم در جایگاه بالای کشوری قرار بگیرد.

سال گذشته رتبه البرز در حفظ قرآن رتبه ی مطلوبی بوده است

وی در ادامه گفت: سال گذشته معاونت فرهنگی اداره اوقاف البرز توانست ۸۰۰۰ نفر را در جهت دوره های حفظ قران کریم ساماندهی کند و امسال با وجود تعیین سهمیه ی ۱۴ هزار نفری برای استان، حدود ۱۷ هزار حافظ قرآن، موفق به حفظ قرآن از سه جزء به بالا شده اند. امینی افزود: در سال گذشته رتبه استان ما در بحث حفظ قرآن رتبه ی مطلوبی بوده و جزء نفرات برتر سازمان اوقاف شناخته شدیم اگر نهادها و ادارات با ما همکاری کنند تا بتوانیم موقوفات را در حوزه قران قرار دهیم این رتبه همچنان در سازمان برای استان البرز باقی می ماند.  

برنامه های جامع ابلاغی اوقاف به استانها بومی نیست

امینی در خاتمه خاطر نشان کرد: فعالیت های فرهنگی سازمان که به استانها ابلاغ می شود در قالب برنامه های جامع فرهنگی مثل بصیرت عاشورایی با توجه فرهنگ بومی استانها برنامه ریزی نشده است و نوع فعالیتهای فرهنگی هر استان با استان دیگر باید متفاوت باشد.لازم است استانها برای فعالیت های فرهنگی برنامه ریزی کنند و به عنوان مثال در استان البرز باید برنامه ها حول محور قرانی باشد.

دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۲ - ۱۳:۲۲
کد خبر : 74455
بازدیدها: 314

پاسخی بگذارید »