یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

چگونه رقابت سالم را در کودک تقویت کنیم؟

danesheroz1 مرداد ۲, ۱۳۹۲ ۰
چگونه رقابت سالم را در کودک تقویت کنیم؟

دانش روز: دوران کودکی، پر از مسابقه و امتحان است. بیشتر کودکان برای جلب رضایت و توجه والدین رقابت می کنند

به گزارش دانش روز،  با رسیدن فصل تابستان و حضور کودکان در کلاس های متعدد ورزشی، بهتر است فرزند را به سوی رقابتی سالم با همسالانش سوق دهیم. رقابت سالم باعث می شود کودک یاد بگیرد بیشترین تلاشش را انجام دهد و در کارگروهی موفق باشد. شرکت در مسابقات، همچنین به کودک اهمیت نظم، آماده سازی و پشتکار را آموزش می دهد. در ادامه به چند راهکار برای تشویق کودک به رقابت سالم اشاره می کنیم:

* اهمیت بهترین بودن را توضیح دهید- هیچ کس نمی داند که آیا فرزندتان از شما بهتر خواهد شد یا خیر، ولی مهم تر این است که هیچ کس نمی تواند به اندازه شما روی کودک تاثیر گذار باشد. اگر به اندازه کافی برای او وقت بگذارید و به تدریج از فرزندتان بخواهید که در همه کارهایش بیشترین تلاش را داشته باشد، در آینده به وی افتخار خواهید کرد.

* الگو باشید- کودک آن چه را که می بیند یاد می گیرد. اگر شما در همه امورتان پشتکار دارید فرزندتان هم، از شما پیروی خواهد کرد. گاهی مشاهده والدینی که زیر سایه، کنار زمین های بازی نشسته اند و بر سر فرزندشان که عرق ریزان بیشترین تلاشش را می کند فریاد می کشند تا بهتر بازی کند، ناامید کننده است.

* درباره ارزش های خانوادگی بحث کنید- بگذارید فرزندتان بداند که تقلب کردن برای برنده شدن ناپسند است. این واقعیت را به وی یاد آوری کنید که بهتر است در کار گروهی تک روی نکند تا در کنار هم تیمی هایش به نتیجه برسد. سعی کنید بازی هایی را ترتیب دهید که همه اعضای خانواده بتوانند با هم در آن شرکت کنند و لذت ببرند.

* روی پشتکار تاکید کنید نه نتیجه- سعی کنید پیام منفی به فرزندتان ندهید. وقتی به عنوان تماشاچی در مسابقه فرزندتان حضور دارید روی مسئله برد یا باخت وی تمرکز نکنید؛ به این که چقدر خوب بازی می کند اهمیت دهید. اگر فرزندتان احساس کند شما فقط به برنده شدن وی اهمیت می دهید، ممکن است بعد از مسابقه احساس کند شما را از خودنا امید کرده است.

* درباره دیگران قضاوت نکند- اجازه ندهید فرزندتان دائم از دیگر همسالانش عیب و ایراد بگیرد. به وی یاد بدهید که این کار درستی نیست. به یاد داشته باشید اگر فرزندتان ببیند به ویژگی که در دیگری وجود دارد و شما از آن بی بهره اید حسادت می ورزید، اونیز همین رویه را در پیش خواهد گرفت.

* تشویقش کنید تا تمرین کند- به فرزندتان کمک کنید تا روزانه تمرین بیشتری داشته باشد و پیشرفتش را ثبت کند؛ به عنوان مثال؛ اگر فوتبال بازی می کند یا می دود از وی بخواهید مدت زمان تمریناتش را یادداشت کند. به این شکل بعد از گذشت یک ماه می تواند پیشرفتش را ببیند. وی را به خاطر تمرینات مستمر تشویق کنید.

* کودک را آن گونه که هست بپذیریم- متاسفانه همه کودکان اهل رقابت نیستند. باید توجه داشته باشیم که نبود حس رقابت در فرزند نباید مانع تلاش و تمرین وی شود. گاهی بهتراست اجازه دهیم کودک از آن چه که انجام می دهد لذت ببرد؛ فارغ از این که ما به عنوان والدین دوست داریم قهرمان شود. مطمئن باشید در واقع معنای رقابت سالم این است که فرزند شما خوشحال وراضی باشد و تلاشش را انجام دهد.

منبع:خراسان نیوز

چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۲ - ۰۱:۱۰
کد خبر : 41837
بازدیدها: 758

پاسخی بگذارید »