جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

چگونه دروس را مفهومی مطالعه کنیم؟

danesheroz1 اسفند ۸, ۱۳۹۲ ۰
چگونه دروس را مفهومی مطالعه کنیم؟

دانش روز: چگونه می شود دروس دبیرستان را بدون استفاده از هیچ کتاب کاری، مفهومی مطالعه کرد؟

به گزارش دانش روز،

۱) هیچگاه نباید یک فرمول و یا رابطه را حفظ کنید، بلکه یاد بگیرید چگونه می توانید از پارامترهای اولیه به آن رابطه برسید. برای اینکه بتوانید مطالعه عمیق داشته باشید سعی کنید تا رابطه ای میان مطالب جدید و دانسته های قبلیتان برقرار کنید.

۲) برای فهم بهتر یک مطلب می توانید اطلاعات تکمیلی در مورد آنرا از اینترنت جمع آوری کنید. همچنین استفاده از روشهائی همچون خلاصه نویسی، نکته برداری، سر واژه سازی و تصویر سازی از مطالب در فکر، باعث ماندگاری بیشتر آنها در ذهن می گردد. بطور مثال اگر یک صفحه از کتاب یک فرآیند ۵ مرحله ای را توضیح می دهد، شما آن ۵ مرحله را با جدول یا شکل برای خود ترسیم کنید.

۳) هنگامیکه یک مطلب را مطالعه می کنید، با دید انتقادی آنرا بخوانید. سعی کنید تا عیوب مطلب را پیدا کنید. بگونه ای دروس را مطالعه کنید که اگر از شما خواستند مطالب خوانده شده را تدریس کنید توانائی این کار را داشته باشید.

۴) زمانیکه در منزل می خواهید تمارین را حل کنید هیچگاه بعد از مطالعه سوال بلافاصله جوابش را نخوانید و خودتان سعی کنید هرطور شده به جواب برسید. اگر شما تمام تلاشتان را برای رسیدن به جواب انجام دهید و سپس جواب سوال را مطالعه کنید قطعاً دیگر ماهیت آن تمرین را فراموش نخواهید کرد.

۵) حضور فعال در کلاس داشته باشید. در بحثهای کلاسی شرکت کرده و برای پاسخگوئی به سوالات داوطلب شوید. در طول ترم هرگاه نکته ای از درس را متوجه نشدید آنرا بدون فهمیدن رها نکرده و سعی کنید تا با کمک دبیران یا دوستانتان حتماً موضوع را کاملاً درک کنید.

۶) اجازه ندهید که مطالب درسی بر روی هم انباشته شود. جمع شدن مباحث درسی مطالعه نشده سبب آشفتگی برنامه شده و به شما اجازه یک مطالعه منظم را نخواهد داد. سعی کنید هر درسی را بلافاصله بعد از تدریس در منزل مطالعه کنید. تمام تلاشتان را انجام دهید تا قبل از اینکه جلسه جدید یک درس تشکیل شود مباحث جلسه قبلی را مطالعه کنید. در ضمن اگر با مطالعه قبلی در کلاس حاضر شوید فهم دروس راحتتر خواهد شد.

منبع: تبیان

پنجشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۱:۲۰
کد خبر : 95649
بازدیدها: 443

پاسخی بگذارید »