پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

چگونه استرس را مدیریت کنیم؟

danesheroz1 مهر ۱۱, ۱۳۹۲ ۰
چگونه استرس را مدیریت کنیم؟

دانش روز: استرس یک حقیقت زندگی روزمره بوده که هیچ کس نمی تواند از آن اجتناب کند

به گزارش دانش روز، استرس در واقع هر تغییری است که فرد باید خود را با آن سازگار کند. بنابراین، هر موقعیت جدید یا تغییری در زندگی که الزاماتی را برای سازگاری مطرح می کند، می تواند موجب استرس شود. برای استرس تعاریف مختلفی ارائه شده که از جمله به “برانگیختگی ذهن و بدن در پاسخ به الزاماتی که به آن تحمیل شده” تعریف گردیده است.

 استرس شدید که از پیامدهای زندگی ماشینی است، زمینه ساز بروز بیماری های مختلفی است. این در حالی است که بیشتر افراد طی روز بارها دچار استرس می شوند. خوشبختانه راهکارهایی وجود دارد که با آن می توان استرس را در کوتاه ترین زمان ممکن کاهش داد. و همچنین خودمان می توانیم با داشتن ذهن خلاق راهکارهایی را خلق کنیم که استرس خود را کاهش و مدیریت کنیم.

-گذشته را تمام کنید؛ گاهی ما به صداهایی که از گذشته می آیند، به دقت گوش می دهیم یا خطاهای گذشته را از یاد نمی بریم با خاتمه دادن به این وقایع آزادیم به جلو حرکت کنیم.

-در زمان حال زندگی کنید؛ باید بر زمان حال تمرکز کنیم در این لحظه کمتر چیزی است که کنترل را به دست نداشته باشیم چرا که احساس گناه می کنیم هنوز در گذشته به سر می بریم و اگر از چیزی در هراسیم، پس در آینده زندگی می کنیم بدون حسرت گذشته و هراس ازآینده در زمان حال زندگی کنیم.

-انجام کارهای منزل در کاهش استرس مفید است. تا کردن لباس ها یا کشیدن جارو باعث می شود فرد به موضوعات استرس زا فکر نکند.

-وقتی ذهن شما درگیر کار، روابط دوستانه یا خانوادگی است، بهتر است برای ۵ تا ۱۰ دقیقه به هیچ چیز فکر نکنید و اجازه دهید ذهنتان کمی آرام شود. اگر این کار را هر روز انجام دهید ،متوجه خواهید شد که به مرور زمان استرس شما کم می شود.

-استرس و عصبانیت باعت کوتاه تر و تند شدن تنفس می شود، در صورتی که آرامش با نفس های عمیق و آرام همراه است، پس برای تغییر وضیعیت تنش خود، حالت نفس کشیدن خود را تغییر دهید. برای انجام این کار ابتدا باید نفس عمیق کشید، نفس را برای لحظه ای نگه داشت و سپس به آرامی رها کرد. این کار باید تکرار شود تا فرد احساس آرامش کند.

-اگر اهل خوردن قهوه هستید، بهتر است سعی کنید به جای قهوه چای سبز بنوشید. خوردن قهوه استرس را زیاد می کند در حالی که چای سبز آرام بخش است. مصرف روزانه چای، استرس را سریع تر از بین می برد. ترکیب شیمیایی موجود در چای که سرشار از آنتی اکسیدان است، با تاثیر گذاشتن روی ناقل های عصبی در مغز، آرامش ایجاد می کند.

-موسیقی می تواند ضربان قلب را کاهش  و روح را تسلی  دهد. متخصصان می گویند هنگامی که استرس شما زیاد می شود، با گوش دادن به یک موسیقی آرام و مطبوع، به کاهش ضربان قلب و استرس خود کمک کنید. موسیقی، عواطف مثبت را آشکار می کند و میزان هورمون های استرس زا را کاهش می دهد. نتایج تحقیقات نشان می دهد، بیمارانی که قبل از عمل جراحی به موسیقی آرام بخش گوش می دهند، با اضطراب کمتری مواجه می شوند.

-ورزش کردن این امکان را به بدن می‌دهد که با استرس مبارزه کند و آن را رها سازد. نتیجه مستقیم ورزش این است که جسم و ذهن‌تان تقویت شود و بیشتر بتوانید بلافاصله خود را با عوامل استرس‌زا تطبیق دهید. ورزش منظم موجب می‌شود شما به طور طبیعی احساس خوب بودن و بهتر شدن کنید و می‌توانید مسائل جزئی خود را کوچک بشمارید تا شرایط کلی را درک کنید.

-زمانی که فردی دچار استرس می‌شود، تغذیه اهمیت فراوانی پیدا می‌کند. سبزیجات، انواع نان‌ها، خشکبار و تخم‌مرغ مواردی از تغذیه سالم در زمان استرس است.

-شوخ‌طبعی یک روش جالب و بسیار موثر در کاهش استرس و جدا شدن از تجربه‌های ناخوشایند با دیگران است. وقتی شوخ‌طبعی باعث می‌شود‌ شما از شرایط لذت ببرید، دیگر نیازی نیست‌ الزاما اتفاقی بیفتد تا شما خوشحال شوید. با داشتن حس شوخ‌طبعی می‌توانید از بسیاری از گفت‌وگوهای بی‌حاصل و مشاجرات تکراری جلوگیری کنید و در بسیاری از مواقع نیز تعادل احساسی عاطفی خود را (بخصوص‌ هنگام از کوره در رفتن)‌ دوباره پیدا کنید. پزشکان، شوخ‌طبعی را ‌ داروی رایگان‌ و فیزیولوژیست‌های ورزشی آن را ‌ تردمیل درونی‌ می‌نامند.

-هنگامی که شما مراقب ظاهرتان هستید، بیشتر احساس اعتماد به نفس می‌کنید. شما هر لباسی را که بر تن داشته باشید در واقع همان‌گونه که هستید خود را ابراز می‌کنید. پس سعی کنید ‌ ظاهر متناسبی داشته باشید و آراسته باشید چرا که افراد در اولین برخورد از ظاهرتان خصوصیات شخصیتی شما را مورد ارزیابی قرار می‌دهند.

-‌زندگی خود را با دیگران مقایسه ‌‌ نکنید، سعی کنید مقایسه‌ها و حسادت‌هایتان را کنار بگذارید تا بتوانید از زندگی‌تان لذت ببرید.

-از تغییر دادن دیگران دست بکشید، ممکن است آنان برای زمان کوتاهی تغییر کنند، اما این زمان هرگز طولانی نخواهد بود و تلاش برای تغییر دیگران معمولا شما را نومید می‌کند، پس مجبور نیستید سعادت و حال خوش خود را وابسته به رفتار دیگران بدانید.

-سعی کنید مسئولیت‌هایی را که دست آخر شما را ناراحت می‌کند، نپذیرید. به جای آن تلاش کنید مراقب خودتان باشید چرا که شما تنها کسی هستید که می‌توانید ‌ از خودتان مراقبت کنید و کسی بیش از شما متوجه و مراقب سلامت‌ شما نیست.

-و اما آخرین و مهمترین راهکار برای کاهش استرس یاد خدا و توجه و توکل به اوست. همانطور که در قرآن می خوانیم: أَلَا بِذِکْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ.

منبع: مفا آنلاین
پنجشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۲ - ۱۹:۴۰
کد خبر : 64327
بازدیدها: 373

پاسخی بگذارید »