جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

چه کنیم تا به پوکی استخوان مبتلا نشویم؟

danesheroz1 دی ۱۲, ۱۳۹۲ ۰
چه کنیم تا به پوکی استخوان مبتلا نشویم؟

دانش روز: پوکی استخوان در اصل همان کم شدن تراکم و قدرت استخوان است که باعث شکننده‌ تر شدن استخوان می‌شود و با کمترین ضربه یا تروما احتمال بروز شکستگی افزایش می‌یابد

به گزارش دانش روز، استخوان با سن افراد ارتباط دارد چرا که تا قبل از ۲۰ سالگی استخوان حالت ارتجاعی دارد و در محدوده سنی ۲۰ تا ۳۵ سالگی استخوان، استحکام کامل پیدا می‌کند و در همان حالت باقی می‌ماند.

 از ۳۵ سالگی به بعد به تدریج و با سرعت کمی تراکم استخوان تغییر پیدا می‌کند که این وضعیت در خانم‌ها شایع‌تر است. در خانم‌ها بعد از سن یائسگی به دلیل توقف ترشح هورمون‌های زنانه و نقشی که این هورمون‌ها در استحکام استخوان دارند شیوع پوکی استخوان زیاد‌ می‌شود.

تحرک بدنی و ورزش می‌تواند باعث استحکام استخوان در هر سنی شود و عکس آن نیز صادق است؛ یعنی عدم تحرک و استراحت زیاد باعث تحلیل و پوکی سریع استخوان می‌شود.
افرادی که در رژیم غذایی خود کلسیم کافی دریافت نمی‌کنند در معرض ابتلای بیشتر به پوکی استخوان قرار دارند. مصرف سیگار و قهوه زیاد در پوکی استخوان تأثیر دارد و حتی مطالعات نشان داده همنشینی با فرد سیگاری نیز می‌تواند به پوکی استخوان منجر شود. استفاده طولانی مدت از داروی کورتون نیز می‌تواند باعث پوکی استخوان شود؛ همچنین افرادی که اختلالات هورمونی از قبیل پرکاری تیروئید، پارا تیروئید یا کم‌کاری غدد جنسی دارند در معرض ابتلای بالاتری به پوکی استخوان هستند.

برای پیشگیری استفاده از غذاهای پروتئینی، املاح و ویتامین‌ها می‌توانند تأثیر‌گذار باشند؛ همچنین کلسیم به عنوان مهمترین جزء سازنده استخوان‌ها باید در غذای روزانه هر فرد گنجانده شود. هر فرد بالغ باید هزار تا ۱۲۰۰ میلی‌گرم کلسیم در روز دریافت کند که این میزان در زنان باردار، شیرده، یائسه و افراد مسن به میزان ۱۵۰۰ تا ۲ هزار میلی‌گرم نیاز است.

فرآورده‌های لبنی از قبیل شیر، ماست، کشک و پنیر را منابع مهم و غنی کلسیم بوده و مصرف روزانه نیم لیتر شیر ۵۰ درصد نیاز افراد بالغ به پروتئین و ۸۰ درصد نیاز افراد به کلسیم را برآورده می‌کند. سبزیجات، کلم، شلغم، هویج، توت‌فرنگی، انگور، پرتقال، حبوبات و غذاهای دریایی را به عنوان منابع حاوی کلسیم هستند.

 

منبع: مفاآنلاین/mnn

پنجشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۲ - ۲۳:۴۳
کد خبر : 84634
بازدیدها: 278

پاسخی بگذارید »