یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

چند توصیه به دانش آموزانی که قصد تغییر رشته دارند

danesheroz1 اسفند ۱۲, ۱۳۹۲ ۰
چند توصیه به دانش آموزانی که قصد تغییر رشته دارند

دانش روز: دانش آموز سال دوم دبیرستان در رشته ریاضی هستم. می خواهم تغییر رشته بدهم ولی خیلی دودل هستم. چه کار کنم؟

 به گزارش دانش روز، سهیلا آگاه – کارشناس و مشاور تحصیلی/ با توجه به این که دانش آموزان در پایان سال اول دبیرستان، انتخاب رشته می کنند باید در همان زمان بسیار دقت کنند تا انتخاب صحیحی داشته باشند. دانش آموزان باید برای انتخاب رشته تحقیق کنند تا تصمیم گیری قاطعی داشته باشند. هر دانش آموزی برای انتخاب رشته علاوه بر این که باید توانایی ها و استعدادهایش را در نظر بگیرد، به علاقه ها و سلایقش هم باید توجه کند. ممکن است دانش آموزی در درس های رشته ریاضی استعداد داشته باشد ولی به آن ها علاقه مند نباشد. معمولا چنین دانش آموزانی در سال های بعد تحصیلی، مشکل پیدا می کنند.

استعداد بدون علاقه نتیجه ندارد

بعضی خانواده ها در کمک به فرزندشان برای انتخاب رشته به بعضی مسائل مثل علاقه فرزندشان توجه نمی کنند. مثلا خانواده ای ضمن آگاهی از علاقه فرزندشان به رشته های هنری و استعداد او در آن رشته ها، او را به رشته ریاضی- فیزیک می فرستد. این دانش آموزان معمولا خیلی زود از درس خواندن خسته می شوند و حداکثر بعد از این که ۲ سال در یک رشته تحصیلی درس خواندند، احساس می کنند که نمی توانند ادامه بدهند و تصمیم به تغییر رشته می گیرند. البته گاهی خود دانش آموزان انتخاب ناآگاهانه و بدون مشورتی دارند و بعد از ۲ سال متوجه می شوند که در انتخاب رشته شان اشتباه کرده اند. در تغییر رشته، دانش آموزانی که بدون تحقیق و بر اساس شنیده های شان، تصمیم گرفته اند معمولا موفق نبوده اند ولی دانش آموزانی که با هدفی مشخص و از پیش تعیین شده، تغییر رشته داده اند، احتمال موفقیت شان بیشتر است.

تغییر رشته به طور قطع مشکلاتی برای دانش آموزان در پی خواهد داشت. قبل از تصمیم نهایی برای تغییر رشته، دانش آموزان حداقل یک کتاب از رشته جدید را بخوانند و اگر در فهم آن مشکلی نداشتند، تغییر رشته بدهند. بعد از تغییر رشته، قدم اول برای موفقیت، داشتن انگیزه است. یعنی دانش آموزان باید برای تغییر رشته، تصمیم شان قطعی باشد و انگیزه کافی داشته باشند. نکته دیگر، آمادگی و توانایی تغییر نحوه مطالعه است؛ مثلا دانش آموزی که در رشته انسانی، بیش تر درس هایش خواندنی بوده است باید بداند که در رشته ریاضی درس هایش فرمولی خواهد بود و باید توانایی حل چنین مسائلی را در خودش ببیند.

منبع: روزنامه خراسان

دوشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۸:۲۹
کد خبر : 96272
بازدیدها: 258

پاسخی بگذارید »