پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

چرا کودکم دیر زبان باز می کند

danesheroz1 مهر ۲۱, ۱۳۹۲ ۰
چرا کودکم دیر زبان باز می کند

دانش روز: عدم تشخیص به موقع کاهش شنوایی یکی از علل تاخیر تکلم نوزادان است تاخیر تکلم می تواند باعث مشکلات رفتاری و تحصیلی کودکانمان می شود

 به گزارش دانش روز، دکتر سید بصیر هاشمی رئیس بخش گوش و حلق و بینی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: طرح ارزیابی نوزادان برای غربالگری شنوایی با دستگاه OAE تست اولیه شنوایی کودک ارزیابی می کنند.

وی اظهار داشت: چنانچه نوزادان مشکل شنوایی نداشته باشند ما پزشکان آسوده خاطر می شویم و اگر منفی باشد و علائم کاهش شنوایی وجود داشته باشد این تست درسه ماهگی مجددا انجام می شود.

وی گفت: اگر در سه ماهگی منفی باشد و کاهش شنوایی باشد در ۶ ماهگی باید تست کامل تری انجام شود بیان کرد: تست های ABR ، ASSR انجام می دهند که مسیر شنوایی کامل تری را می سنجند و کاهش شنوایی یا ناشنوا نوزاد خاطر نشان کرد: اگر تست ۶ ماهگی منفی باشد وضعیت شنوایی مشکل باشد می تواند از سمعک توان بخشی استفاده کرد که تا نوزاد با محیط ارتباط برقرار کند.

دکتر اظهار داشت: اگر کاهش عمیق باشد با محیط نمی توانند ارتباط برقرار کند می تواند از کاشت حلزون استفاده کرد.

وی بیان کرد: از هر ۱۰۰۰ نوزاد زنده ۳۰۲ نفر یا ناشنوا یا کاهش شنوایی دارند.

وی اذعان داشت: با پیشرفت و بررسی تست ها در حال حاضر می توانند به حالت عادی برگردند و بتوانند از نظر علم و تحصیل پیشرفت کنند. رفکس صدا، صدای بلند، تلویزیون، زنگ تلفن، صدای اطرافیان با دست زدن واکنش انجام دهند.

وی درپایان گفت: اما گاهی اوقات خانواده نمی خواهند بپذیرند سمعک و کاشت حلزون که مهمترین سن کاشت حلزون بین ۲-۱ سال است که نوزادان با این عمل می توانند با محیط ارتباط برقرار کنند و برای آینده و پیشرفت علمی آنها بسیار عالی است. در شیراز، تهران، اصفهان، تبریز می توانند با این عمل آن را به شنوا و مثل بقیه نوزادان شوند با این عمل و این پیشترفت علمی در آینده ناشنوا و کاهش شنوا نداریم این عمل تقریبا ۱۵ است که انجام می شوند.

منبع:  باشگاه خبرنگاران

یکشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۲ - ۲۱:۵۱
کد خبر : 67047
بازدیدها: 253

پاسخی بگذارید »