سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

چرا پاهایمان ضربدری یا پرانتزی می شود

danesheroz1 مهر ۲۱, ۱۳۹۲ ۰
چرا پاهایمان ضربدری یا پرانتزی می شود

دانش روز: مهمترین عامل ایجاد پاهای ضربدری و پرانتزی فاکتور “ژنتیک “است که معمولا از والدین به فرزندانشان منتقل می شود

به گزارش دانش روز، دکتر کاظمی متخصص ارتوپد  گفت: اولین و مهمترین فاکتور در ایجاد پاهای ضربدری یا پرانتزی عامل ژنتیک (ارثی) است که معمولا وقتی والدین پاهای با این فرمت داشته باشند به فرزندانشان منتقل می شود.

دومین عامل کمبود ویتامین D و نرمی استخوان است و دلیل دیگری نحوه نشستن فرزندان است که به صورت قورباغه ای بنشینند و پا را روی پای دیگر قرار دهند.

وی ادامه داد: همه بچه ها تا ۱.۵ سالگی پاهایشان به شکل پرانتزی است و از ۱.۵ سالگی تا ۴ سالگی پا به صورت X شده و در سن ۵ یا ۴ پا صاف می شود و می توان در این سن قضاوت کرد که سیر شکل گیری پا در بچه ها درست است یا خیر. اما اگر در سن ۲ تا ۱.۵ سالگی کودکی دارای زاویه زیادی در پا است باید حتما والدین توجه کرده و به پزشک مراجعه کنند.

این متخصص ارتوپد افزود: در مورد راه های پیشگیری از این فرصت می توان به جبران کمبود ویتامین D یا فسفر اشاره کرد. توجه والدین در سن زیر ۵ سال را نباید فراموش کنیم استفاده از کفشهای مخصوص در موارد معدودی می تواند تجویز شود. با لحاظ کردن این نکات می توان ۷۰ تا ۸۰درصد این فرصت را در پاها پیشگیری و درمان کرد که در نهایت اگر موفقیت آمیز نباشد عمل جراحی را توصیه می کنیم.

دکتر کاظمی در پایان اظهار داشت: در بزرگسالان فقط درمان جراحی راهگشا است. زیرا در بزرگسالان فقط یک قسمتی از زانو با مفصل زیری تماس داشته و ساییده شده که در درجات کمی قابل جبران است.

 

 

منبع:  باشگاه خبرنگاران

یکشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۲ - ۲۱:۵۴
کد خبر : 67051
بازدیدها: 303

پاسخی بگذارید »