شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

چرا عارف رشد ۴۰۰درصدی نرخ ارز را در دولت اصلاحات سانسور کرد؟

28 danesheroz خرداد ۱۱, ۱۳۹۲ ۰
چرا عارف رشد ۴۰۰درصدی نرخ ارز را در دولت اصلاحات سانسور کرد؟

دانش روز : محمدرضا عارف کاندیدای دولت اصلاحات در مناظره روز گذشته در حالی به تثبیت ۵ساله نرخ ارز در دولت مورد حمایتش اشاره کرده بود که از رشد ۴۰۰ درصدی نرخ رسمی ارز در این دولت سخنی به‌میان نیاورد

به ‌گزارش دانش روز ، محمد عارف روز گذشته در بخشی از مناظره تلویزیونی با اشاره به برنامه‌های عملیاتی دولت خود برای مهار گرانی و تورم گفت: تورم مشکل حل‌شده در دنیاست و بیش از ۱۶۰ کشور دنیا تورم یکی‌رقمی دارند اما کشور ما با تورم ۲رقمی روبه‌روست و بر اساس آمار بانک مرکزی، تورم کشور ۳۰ درصد است. وی ادامه داد: در دولت اصلاحات در مورد مهار تورم دستاوردهای خوبی داشتیم. در سال ۱۳۷۶ تورم ۱۷.۳ درصد را داشتیم که در سال ۸۴ به ۱۰.۴ درصد رسید. جهت‌گیری اصلی اصلاح ساختار است که باید در دولت آینده جهت‌گیری این موضوع باشد، تقریبا ۵ تا ۶ سال نرخ ارز در کشور ما ثابت بود و مسائل و مشکلاتی را که ناشی از چندنرخی بودن ارز بود رها کردیم.

فارغ از اینکه بر اساس آمارهای رسمی بانک مرکزی که در دولت اصلاحات منتشر شد، نرخ تورم در دولت اصلاحات نیز همواره دورقمی بوده و در این دولت نیز کشور ما رکورددار بالاترین نرخ‌های تورم در جهان بود، در این گزارش به بخشی از سخنان عارف می‌پردازیم که گفته است، ۵ تا ۶ سال نرخ ارز در کشور ما ثابت بود.

یکی از مهمترین انتقادهایی که اقتصاددانان همواره بر سیاست‌های ارزی دولت های گذشته داشته‌اند، دستوری کردن نرخ ارز بوده است، به‌گونه‌ای که دولت‌ها به‌شکل دستوری و غیرطبیعی نرخ ارز را پایین نگه داشته‌اند. در دولت اصلاحات نیز همین انتقادها وجود داشت چرا که دولت اصلاح‌طلبان که خاتمی سکاندار آن بود، به‌شکل دستوری نرخ ارز رسمی را در عدد ۱۷۵ تومان نگه داشته بودند، این در حالی بود که در همان سال ۷۶ که نرخ رسمی ارز ۱۷۵ تومان بود، دلار در بازار آزاد ۴۸۷ تومان معامله می‌شد که حدود ۳ برابر ارز رسمی است.

همین حالت را مقایسه کنید با وضع امروز که نرخ ارز در بازار آزاد (۳۵۰۰ تومان) حدود ۳ برابر نرخ رسمی ارز (۱۲۲۶ تومان) است.

در حالی دولت اصلاح‌طلبان به‌شکل دستوری نرخ ارز را در عدد ۱۷۵ تومان تا سال ۸۰ نگه داشته بود، که نرخ ارز در بازار آزاد در این سالها تا مرز ۸۰۰ تومان هم افزایش یافته بود، تاجایی که دولت دیگر توان نگه‌داشتن نرخ رسمی ارز در عدد ۱۷۵ تومان را نداشت و مجبور شد در یک شوک ارزی نرخ رسمی ارز را به‌یکباره به عدد ۷۹۵ تومان افزایش دهد.

افزایش نرخ رسمی ارز در این دولت تا سال ۸۳ به رقم ۸۷۱ تومان ادامه داشت و نرخ ارز در بازار آزاد نیز در این راستا به همین ارقام رسید.

این وضعیت در دولت اصلاحات در حالی بود که نرخ رسمی ارز در دولت نهم و دهم نیز از ۹۰۰ تومان در سال ۸۴ تا ۱۲۲۶ تومان در سال ۹۱ ادامه داشت و نرخ ارز در بازار آزاد نیز از ۹۰۰ تومان در سال ۸۴ به ۱۲۳۳ تومان تا شهریور ۹۰ رسید که رشد متوازنی را نسبت به نرخ رسمی ارز نشان می‌دهد. از مهر ماه سال ۹۰ درپی تشدید تحریم‌ها و برخی بی‌تدبیری‌ها در دولت نرخ ارز در بازار آزاد تا مرز ۳۵۰۰ تومان تاکنون افزایش یافته است.

مقایسه دو دولت اصلاحات و احمدی‌نژاد نشان می‌دهد که دولت اصلاحات در خصوص مسئله ارز نه‌تنها کارنامه موفقی ندارد بلکه در برخی مواقع عملکرد ضعیف‌تری هم داشته است، ضمن اینکه فشارهای تحریمی در دولت اخیر را در دولت اصلاحات نداشته‌ایم.

 

منبع : تسنیم

شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۸:۱۳
کد خبر : 23070
بازدیدها: 239

پاسخی بگذارید »