جمعه ۱۱ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

چتر آسمان‌ نما بر سر شهروندان البرزی /گزارش

danesheroz1 مرداد ۹, ۱۳۹۲ ۰
چتر آسمان‌ نما بر سر شهروندان البرزی /گزارش

دانش روز: تماشای کائنات و اسراری که در آن به وقوع می پیوندد از زیباترین و بهترین لحظات عمر اغلب علاقمندان به علم نجوم و اسرار کیهانی است که این روزها و شب ها که آسمان پشت سقف‌های سنگین و چند طبقه پنهان شده، به رویایی دوردست تبدیل شده است

 
به گزارش دانش روز، شمایی سیاه و سفید از عمارات و ساختمان‌های غیرقابل شمارش در کلانشهری به وسعت ایران کوچک، نخستین منظره ای است که اگر در بلندترین نقطه از شهر کرج قرار بگیریم، پیش چشم‌مان ظاهر می شود.

اما در میان همه این بناهای نسبتا مشابه، نزدیک به هم و خو گرفته به غبار؛ ساختمانی مدور و سفیدرنگ که بر فراز تپه ای بلند میان شهر قرار گرفته، حکایتی متفاوت از دیگر ابنیه دارد؛ ساختمانی که روزی ساخته شد تا آسمان را بر دیواره‌های سقفش منعکس نموده و تلالو نور ستارگان را شب‌ها در چشم بینندگان به جلوه در آورد.

این ساختمان برغم عمر نه چندان بلندش لحظه های تلخ و شیرین زیادی به دیوارهایش دیده است؛ زخم های نشسته بر بنایش در برهه‌ای سبب شد عنوانی که عظمت این بنا به هوای آن برپا شد، مورد تردید قرار گرفته و عده‌ای ساز تغییر کاربری‌اش را کوک کنند.

مرور ایام و رسیدگی به زخم‌هایی که بر تنش نشسته بود کم کم این ذهنیت را به پویایی “مرکز آسمان‌نمای خواجه نصیرالدین طوسی” مبدل کرد به گونه‌ای که هم‌اکنون و در هر روز، این بنای مدور، میزبان تعداد زیادی از مراجعه‌کنندگان و دانش آموزانی است که برای آشنایی بیشتر با آنچه در ورای اندیشه و سطح نگاه ما گذر می‌کند.

چتر آسمان‌نما بر سر مراجعه‌کنندگان گشوده می شود

طی این سال‌ها چتر گنبد آسمان‌نما مکرر بر فراز سر شهروندان و مراجعه‌کنندگان گشوده شده تا اسرار کائنات را پیش چشم آنان بگشاید؛ برگزاری دوره های متعدد آموزش نجوم و کیهان شناسی در این مرکز نیز از اقداماتی است که کودکان چهار ساله تا کهنسالان را برای آگاهی به آنچه در آسمان‌ها می گذرد، هدایت می کند.

به گفته مسئول “مرکز آسمان نمای خواجه نصیرالدین طوسی “این آموزش‌ها به صورت تخصصی و با حضور کارشناسان برجسته در این حوزه انجام می گیرد و شرکت‌کنندگان در دوره‌های مختلف مرکز می توانند از امکانات جنبی آن نظیر کتابخانه تخصصی نجوم بهره گیرند.

سمیه عباسی از دیگر امکانات این مرکز را سینما فضا، کارگاه ابزارهای علمی و فیزیکی عنوان کرد و گفت: چتر گنبد آسمان‌نما، برگزاری شب‌های رصدی و نمایشگاه تخصصی عکس نجوم از تدابیری است که به منظور ارتقای نگرش و آشنایی شهروندان و  شرکت کنندگان دوره های مختلف آموزش نجوم در مرکز آسمان نمای کرج به اجرا در می آید.

عباسی برپایی دوره های آموزشی را شامل سه گروه سنی خردسالان، کودکان و بزرگسالان عنوان کرد و افزود: کودکان و خردسالان در دوره‌های تخصصی و متناسب با سن خود حضور می یابند و بزرگسالان طی دوره‌های آموزشی در کلاس‌هایی چون نجوم رصدی، اختر فیزیک، عکاسی نجوم و نجوم کروی شرکت می‌کنند.

به گفته یکی از شرکت‌کنندگان در چتر گنبد مرکز آسمان‌نما، تماشای آسمان از نمایی نزدیک‌تر و بزرگ‌تر بسیار پرهیجان است و آدمی را نسبت به آنچه در فضای بیکران می گذرد آگاه می‌کند.

اختر چرخ فلک پروین است

مهسا عمادی از نکات جالب توجه و عجیبی که با حضور در این مرکز آموخته بود را عمر عظیم و طولانی ستارگان عنوان کرد و اظهار داشت: ستارگانی که نور آنها به ما می رسد ممکن است حتی صدها سال پیش مرده و خاموش شده باشند اما نوری که از آنها ساطع می شود آنقدر در معبر زمان و طول فاصله میان زمین تا محل قرارگیری آنها گسترش یافته که این نور هم اکنون به ما می رسد و تلالوء این انوار به سمت زمین می تواند تا سال‌ها سال بعد از ما نیز ادامه پیدا کند.

عمادی اضافه کرد: در یکی از شب‌های رصدی که برگزاری آن بسته به صاف بودن هوا است نیز شرکت کرده و مناظر بسیار جالب و زیبایی از آسمان را در قالب این شب رصدی در مرکز آسمان‌نما تجربه کرده‌ام.

وی با بیان اینکه مشتاق به حضور در دوره‌های مختلف این مرکز است، تماشای اجرام سماوی از جمله خوشه ستاره ای پروین، سحابی جبار و سیاره زیبای زهره را از زیباترین و هیجان‌انگیزترین تجربیات خود در جریان این شب رصدی دانست.

در این مرکز همواره و به مناسبت‌های مختلف سمینارها و همایش‌های علمی نجومی برگزار می شود که حضور اقشار مختلف سنی و تحصیلی در این گردهمایی‌های علمی بیانگر جایگاه و جذابیت علم ستاره شناسی و کیهان شناسی میان شهروندان است.

مسئول آسمان نما در ادامه برگزاری جدیدترین دوره‌های آموزش تخصصی نجوم را یادآور شد و خاطرنشان کرد: شهروندان می توانند برای شرکت در دوره‌ها و ثبت‌نام در بخش‌ها و برنامه‌های مختلف این مرکز با شماره ۷ و ۲۲۱۵۸۳۶ تماس بگیرند.

مرکز آسمان نمای خواجه نصیرالدین طوسی در منطقه عظیمیه،‌۴۵ متری بسیج (بلوار کاج)، خیابان کمالی نژاد،‌ بلوار ولیعصر (عج)، خیابان شهید گیوه‌کش واقع شده است.


عادله سادات ارشادی مقدم   منبع:کامنا

چهارشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۲ - ۲۳:۲۴
کد خبر : 44955
بازدیدها: 295

پاسخی بگذارید »