پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

چاپ انواع اشیا سه بعدی فقط با فشردن یک دکمه

danesheroz1 شهریور ۱۶, ۱۳۹۲ ۰
چاپ انواع اشیا سه بعدی فقط با فشردن یک دکمه

دانش روز: دانشمندان یک دستگاه چاپ سه بعدی ساخته اند که می تواند تنها با فشردن یک دکمه، عضوهای پیوندی تولید کند.

 به گزارش دانش روز، این پیشرفت که توسط متخصصان انگلیسی صورت گرفته است شامل یک سر نازل چاپ ویژه است که طیف گسترده ای از مواد مختلف را با دقت بالا می سازد.

این نازل ویژه که “ویستا سه بعدی” خوانده می شود می تواند به دلیل پیشرفت هایی که در تخلیه قطره ایجاد کرده، ذرات بزرگ و مایعات را چاپ کند. این چاپگر امکان چاپ گستره وسیعی از محصولات مانند اسباب بازی، وسایل پزشکی، قطعات هواپیما و حتی عضو های یدکی برای بدن را فراهم می آورد.

“سام هاید” مدیر شرکت TTP می گوید استفاده از این دستگاه در زمینه های پزشکی بسیار هیجان انگیز است.

وی می گوید چاپ عضوهای بدن طی پنج تا ۱۰ سال آینده با این سیستم امکان پذیر خواهد بود.

به گفته وی برای این کار لازم است سلول های مناسب به شکل درست درون چاپگر قرار گیرد. کار اصلی در این مرحله توزیع مناسب این سلول ها در موقعیت درست بدون آسیب رسیدن به آنهاست و فناوری ما می تواند به خوبی از عهده این کار بر آید.

در کوتاه مدت این چاپگرها می تواند ساختارهای ساده ای مانند ایمپلنت های جراحی بسیار سفارشی، ایمپلنت های اورتوپدی یا ایمپلنت های تعویض مفصل ران بسازد.

در این نازل، کارتریجی از مواد لازم که می تواند از سلول های بنیادی تا پودر فلز باشد، ریخته می شود.

دکتر “شان چنگ” متخصص وسایل پزشکی در دانشگاه کمبریج می گوید اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود چاپ عضوهای بدن می تواند سالانه جان صدها هزار نفر را نجات دهد.

هاید می گوید با این حال هنوز چندین مرحله تا کاربردی شدن این فناوری باقی مانده است. این نازل ویژه درحال حاضر به چاپگرهای دو بعدی نصب شده است اما ارتقای آن به چاپگرهای سه بعدی می تواند دو سال زمان ببرد.

منبع:مهر

 

شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۲ - ۲۲:۳۴
کد خبر : 58357
بازدیدها: 358

پاسخی بگذارید »