جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

در آستانه مذاکرات قزاقستان اعلام شد

پیشنهاد جدید و مهم ۱+۵ برای ایران

danesheroz اسفند ۳, ۱۳۹۱ ۰

در آستانه مذاکرات این و گروه ۱+۵ در قزاقستان، خبرگزاری فرانسه به نقل از یک دیپلمات غربی مدعی شد، گروه ۱+۵ در دور جدید مذاکرات با ایران، پیشنهاد جدید و مهمی ارائه خواهد کرد

به نقل از خبرگزاری فرانسه، این دیپلمات در باره جزئیات پیشنهاد جدید ۱+۵ صحبتی نکرده است.

این دیپلمات غربی افزوده است: ما با حس ضرورت به این مذاکرات می‌رویم، اما این بدان معنی نیست که این یک دو سرعت است. سانتریفیوژها همچنان می‌گردند و تحریم‌ها هم همچنان ضربه می‌زنند.

پیش‌تر اعلام شده بود، ۱+۵ قصد دارد در این دور از مذاکرات پیشنهاد کاهش تحریم‌ مبادلات طلای ایران و فلزات گرانبها را در مقابل تعطیلی تأسیسات هسته‌ای فردو ارائه کند.

ایران و گروه پنج عضو دایم شورای امنیت(آمریکا، روسیه، چین و انگلیس) به علاوه آلمان موسوم به گروه۱+۵ قرار است، روز هشتم اسفند در “آلماتی” پایتخت قزاقستان دور جدیدی از مذاکرات هسته‌ای را برگزار کنند.

یک دیپلمات غربی که خواسته نامش منتشر نشود، گفته است: ما با خود پیشنهادی خواهیم داشت، که به عقیده ما پیشنهادی جدید و اساسی است. این پیشنهادی است که فکر می‌کنیم اجزا جدید مهمی در آن هست.

روسیه: ۱+۵ برای مذاکرات سازنده با ایران آماده است

در همین رابطه “سرگئی ریابکوف” معاون وزیر امور خارجه روسیه و مذاکره کننده ارشد هسته ای این کشور روز پنج شنبه در جمع خبرنگاران، اعلام کرد: گروه ۱+۵ برای مذاکرات سازنده با ایران در نشست آلماتی قزاقستان آماده شده است.
به گزارش خبرگزاری نووستی، ریابکوف با اعلام اینکه امیدواریم طرف ایرانی با آمادگی خوبی ازنظر امکان انجام مذاکره به آلماتی بیاید، تصریح کرد: در این نشست امکان جستجوی زمینه های مشترک برای یافتن راهکار حل مسایل بررسی می شود و در آن تکرار مواضع صورت نخواهد گرفت.

ریابکوف گفت: گروه ۱+۵ هم به همین صورت در باره آمادگی خود برای شرکت در نشست آلماتی رفتار می کند.

مذاکره کننده ارشد هسته ای روسیه افزود: در آلماتی موضعی را بیان خواهیم کرد که در واقع از نظر نتیجه ای که از روند مذاکرات انتظار داریم همان موضع قبلی است اما شکل اجزای این موضع ازنظر تنظیم رویکرد، نکات مورد تاکید و برخی جزییات با موضع ۱+۵ در نشست های قبلی تفاوت خواهد داشت.

معاون وزیر خارجه روسیه اضافه کرد: این اقدام به منظور تحرک بخشیدن به روند مذاکرات صورت می گیرد اما هیچ گونه پیشنهاد جدیدی در جریان نشست ارائه نخواهد شد.

وی افزود: باید راهکاری بیابیم که امکان اعتمادسازی نسبت به برنامه هسته ای ایران را فراهم سازد و این را از راههای مختلف می توان انجام داد و در این عرصه برداشتن گامهای پیگیر و اتخاذ تاکتیک حرکت و اهداف و نیز گذشت ها و انعطاف های دو طرف اهمیت دارد.

ریابکوف گفت: در حال حاضر باید امیدوار باشیم که پیشنهادات گروه ۱+۵ در نشست آلماتی برای طرف ایرانی جالب، جذاب و قابل توجه باشد و برای واکنش متقابل تلاش خواهیم کرد تا در روند مذاکرات پیشرفت حاصل شود.

مذاکره کننده ارشد هسته ای روسیه ضمن اعلام اینکه انتظار جهش و پیشرفت قابل ملاحظه در نشست آلماتی میان ایران و گروه ۱+۵ نمی رود، اضافه کرد: اما اگر به پیشرفت قابل توجهی در مسیر لازم دست بیابیم، این پیشرفت برای این که نشست آلماتی بیهوده محسوب نشود کافی خواهد بود.

معاون وزیر امور خارجه روسیه ابراز امیدواری کرد که در نشست روز ۲۶ ماه فوریه (هشتم اسفند ۹۱) ایران و گروه ۱+۵ در آلماتی پایتخت سابق قزاقستان دو طرف وجوه مشترک را افزایش دهند.

ریابکوف همچنین به خبرگزاری روسی اینترفکس گفت: زمانی که به تلفیق و گسترش نقاط مشترک با ایران بپردازیم در آن صورت مذاکرات واقعی شروع خواهد شد.

معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت: امیدوارم این روند در اجلاس آلماتی توسط گروه ۱+۵ و ایران آغاز شود.

مذاکره کننده ارشد هسته ای روسیه گفت: در هر مذاکره ای آزمون برای وجود اراده سیاسی طرف های شرکت کننده زمانی رخ می دهد که آنها باید تصمیم بگیرند و در ابتدا مذاکره کنندگان اقدام به از میان برداشتن موانع می کنند، زیرا که سران مذاکره کننده و افراد پاسخگو برای کسب توافق نمی توانند کارهای عادی و پیش پاافتاده انجام دهند.

وی افزود: در طول همه دوره های مذاکرات ایران و ۱+۵، دو طرف فقط به برداشتن موانع پرداختند و این کار تا پایان انجام نگرفته است.

مذاکرات هسته ای ایران در چارچوب گروه پنج عضو دایم شورای امنیت سازمان ملل(آمریکا، روسیه، فرانسه، چین و انگلیس) ۱۴ آوریل سال ۲۰۱۲ میلادی بعد از حدود یک سال وقفه از سر گرفته شد و تا به حال سه دور از این مذاکرات در استانبول (۱۴ آوریل)، بغداد (۲۳ و ۲۴ ماه مه) و مسکو (۱۸ و ۱۹ ماه ژوئن سال ۲۰۱۲ میلادی) برگزار شده است.

دور جدید مذاکرات قرار است ۲۶ فوریه(۸ اسفند) در آلماتی پایتخت قزاقستان برگزار شود.

پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۸:۱۸
کد خبر : 7559
بازدیدها: 248

پاسخی بگذارید »