پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

پیشنهادی مبنی بر تعطیلی فردو یا تعلیق غنی‌سازی ارائه نشده

danesheroz اسفند ۸, ۱۳۹۱ ۰

مذاکرات ایران و ۱+۵ لحظاتی پیش در آلماتی قزاقستان آغاز شد

مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ ساعت ۱۳:۳۰ امروز به وقت محلی (۱۱ به وقت تهران) در هتل ریکسوس آلماتی آغاز و به احتمال زیاد در روز چهارشنبه نیز ادامه خواهد یافت.

همچنین دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در آغاز نشست ایران و ۱+۵ در آلماتی عکس یادگاری گرفتند.

سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی و مذاکره کننده ارشد هسته‌ای ایران به منظور شرکت در این نشست یکشنبه شب در رأس هیئت ایرانی وارد آلماتی شد.

سعید جلیلی دبیر شورای ‌عالی امنیت ملی دیروز (دوشنبه) در دیدار نورسلطان نظربایف رئیس جمهور قزاقستان گفت که جامعه جهانی منتظر پاسخ‌های سازنده، منطقی و معتبر ۱+۵ به پیشنهادهای جامع ایران در نشست مسکو است.

جمهوری اسلامی ایران در نشست مسکو پیشنهادی ۵ ماده‌ای را مطرح کرد که با گذشت حدود ۹ ماه از مذاکرات مسکو هنوز ۱+۵ پاسخی به آن نداده است.

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه پیش از برگزاری نشست آلماتی اعلام کرد که ۱+۵ در این نشست قصد دارند پیشنهاد جدیدی ارائه دهند و این پیشنهاد جدید دارای عناصر قابل توجه‌ای خواهد بود.

خبرگزاری رویترز نیز در گزارشی عنوان کرد که پیشنهاد ۱+۵ در نشست آلماتی همان بسته سال ۲۰۰۸ است.

سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی شنبه پنجم اسفند ماه و در آستانه مذاکرات آلماتی طی سخنانی در سازمان انرژی اتمی گفت که اگر کشورهای۱+۵ می‌خواهند وارد گفت‌وگوی سازنده شوند، باید با راهبرد جدید و پیشنهاد معتبر وارد شوند.

تاکنون سه دور مذاکره بین ایران و گروه ۱+۵ در ژنو و دو دور در استانبول، یک دور در بغداد و یک دور در مسکو برگزار شده است.

تیر ماه ۱۳۸۷، مهر ماه ۱۳۸۸، آذر ماه ۱۳۸۹ به ترتیب مذاکرات ژنو یک، دو و سه برگزار و استانبول در بهمن ۱۳۸۹ و همچنین ۲۶ فروردین ماه ۱۳۹۱ میزبان دور بعدی گفت‌وگوها بود. این مذاکرات سوم و چهارم خرداد در بغداد و ۲۹ و ۳۰ خرداد ماه سال جاری نیز در مسکو برگزار شد و امروز قرار است در آلماتی ادامه یابد.

کلیات پیشنهاد جدید ایران به ۱+۵

این منبع مطلع در جمع خبرنگاران با بیان اینکه چارچوب کلی این پیشنهاد شبیه آنچه در مسکو ارائه شده و به روز است، یادآور شد: اصول مذاکراتی ایران در آن حفظ شده است.

این منبع با اشاره به اینکه پیشنهاد مذکور نسخه‌های مختلفی دارد، خاطرنشان کرد: بسته به پیشنهاد طرف مقابل، نسخه متناسب با آن ارائه میشود.

وی هدف از ارائه این پیشنهاد را راستی آزمایی ادعای طرف مقابل در مورد تلاش برای رسیدن به یک راه حل جامع با ایران خواند.

منبع مطلع: پیشنهادی مبنی بر تعطیلی فردو یا تعلیق غنی‌سازی به ایران ارائه نشده است

یک منبع مطلع در جمع خبرنگاران گفت که تاکنون از سوی گروه ۱+۵ پیشنهادی درباره تعطیلی فردو یا تعلیق غنی‌سازی ۲۰ درصد به ایران ارائه نشده است.

رسانه‌های غربی با انتشار اخباری درباره مذاکرات آلماتی ادعا کرده بودند که ۱+۵ در نشست آلماتی به دنبال تعیلق غنی‌سازی ۲۰ درصد و نیز تعطیلی سایت فردو خواهد بود.

مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ هم اکنون در آلماتی قزاقستان در حال برگزاری است.

سه شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۱ - ۰۹:۲۳
کد خبر : 8053
بازدیدها: 243

پاسخی بگذارید »