سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

پیرترین درختان روی زمین +عکس

danesheroz1 مرداد ۲۳, ۱۳۹۲ ۰
پیرترین درختان روی زمین +عکس

دانش روز: درختان از جمله اولین های بودند که روی زمین ظاهر شدند زیرا از ابتدای به وجود آمدن حیات روی زمین همه به این موجودات زنده نیاز داشتند. درختان نه تنها هوا را آمده استفاده برای ما می کنند بلکه می توانند از نگاه غذایی نیز به کمک انسان ها آیند

 به گزارش دانش روز،  درخت های بسیاری روی زمین زندگی می کنند که شاید صدها سال سن داشته باشند و نسل های مختلفی را دیده اند. این درختان بیش از آنچه که می پنداریم عمر دارند زیرا نسل های مختلفی از این گونه درخت ها روی زمین زندگی کرده اند.

امروزه با اینکه به طور بی رویه ای درختان کهنسال قطع می شوند اما  باز هم چندین درخت در دنیا وجود دارند که به عنوان پیرترین درختان دنیا شناخته می شوند:

** سرو ابرکوه

این درخت که در شهر ابرکوه قرار دارد یکی از پیرترین موجودات زنده دنیا است. این درخت با ۴۰۰۰ سال سن به عنوان پیرترین درخت ایران شناخته می شود.  محیط تنه این درخت در روی زمین یازده و نیم متر است و بلندای آن بین ۲۵ تا ۲۸ متر برآورد شده‌است.حمدالله مستوفی در کتاب نزهت القلوب که در سال ۷۴۰ قمری تالیف شده درباره ابرکوه می‌نویسد: در آنجا سروی است که در جهان شهرتی عظیم دارد…». دانشمند روس الکساندروف، عمر این سرو را بیش از ۴۰۰۰ سال می‌داند.

** مسوسلاه

یکی از قدیمی ترین درختان دنیا در صحرای نوادا قرار گرفته است و دارای قدمتی بیش از ۴۸۰۰ سال است. این درخت سال ها بدون کمترین توجهی به حیات خود ادامه می دهد و البته به عنوان پیرترین موجود زنده دنیا شناخته می شود. این درخت می توانست به عنوان بلندترین درخت دنیا شناخته شود اما در سال ۱۹۶۴ بیشتره بدنه آن قطع شد.

** آلرس

این نوع از درختان یکی از گونه های درختی است که روی زمین زندگی می کند زیرا نزدیک به ۳۵ میلیون سال است که حداقل یک درخت از این نوع روی زمین بوده است. قدیمی ترین درختی که از این گونه امروزه روی زمین دیده شده است عمری ۳۶۰۰ ساله دارد . این درخت دارای چوبی بسیار مرغوب است و از جمله گران ترین چوب های دنیا به شمار می آید.

** سناتور

یکی از انواع درخت سرو سفید رنگ در دنیا وجود دارد که به نام “سناتور” شناخته می شود. این نوع درختان تا به حال در نقاط مختلف دنیا دیده شده اند اما یکی از قدیمی ترین آن ها که در فلوریدا قرار دارد به نظر می رسد نزدیک به ۳۵۰۰ سال سن داشته باشد. سن این درخت با روش های محلی اندازه گیری شده است و البته گفته شده است که این سناتور بلندترین درخت از این گونه هستند.

** پتریاک

برزیل کشوری است که به عنوان دارنده بزرگترین جنگل در دنیا شناخته می شود اما به غیر از آمازون جنگل دیگری نیز در این کشور وجود دارد. جنگل ها آتلانتیک در سواحل برزیل دارای یکی از قدیمی ترین درختان دنیاس که با نام “پتریاک” یا “پدرسالار” شناخته می شود. این درخت که بزرگترین درخت این جنگل است نزدیک به ۳۰۰۰ سال سن داشته و هنوز نیز استوار در جای خود ایستاده است.

منبع:باشگاه خبرنگاران

چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۲ - ۰۹:۳۶
کد خبر : 50171
بازدیدها: 372

پاسخی بگذارید »