پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

پیام معاون بهداشت به مناسبت روز بهورز

danesheroz1 شهریور ۱۲, ۱۳۹۲ ۰
پیام معاون بهداشت به مناسبت روز بهورز

دانش روز: معاون بهداشت به مناسبت روز بهورز (۱۲ شهریور ماه) پیامی صادر کرد

به گزارش دانش روز،  متن این پیام به شرح زیر است:
بهورزان بهترین پیام آوران سلامت در ایران بوده و هستند. بهورزان با کمترین هزینه، کمترین امکانات و با تلاش و فعالیت شبانه روزی از سلامت مردم صیانت کردند واگرامروز شاهد ریشه کنی بیماریهایی مانند فلج اطفال، و کاهش بیماریهای واگیر در کشور هستیم نتیجه تلاش این عزیزان است.
بهورزان در دورترین و محرومترین نقاط کشور در حال ارائه خدمت فعال و خانه به خانه به جامعه هستند و این باعث شده است که خدمات پیشگیری در مناطق روستایی بهتر از مناطق شهری صورت گیرد.
متاسفانه کمتر کسانی هستند که قدردان سالم ماندن و بیمار نشدن باشند و اغلب درصورت احساس ناخوشی دنبال درمان هستند نه فقط سلامت.
بهورزان در صف مقدم پیشگیری باید با تلاش مضاعف و جلب نظر مردم به آنان خدمات سلامت و مراقبت برای جلوگیری از بیماری را ارائه دهند در حالی که همه مردم و مسئولین نیازهای درمانی را به هر ترتیبی از نظام سلامت طلب می کنند. تفاوت دو جبهه بهداشتی و درمانی در دیربازدهی خدمات بهداشتی است که متاسفانه در سالهای اخیر خیلی مورد حمایت واقع نشده در حالی که خدمات درمانی زودبازده است و سریعتر مردم و مسئولین را متقاعد می سازد. اگر مسئولین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، طرح های طولانی مدت حوزه بهداشت که همان صیانت از سلامت مردم و جلوگیری آنان از ابتلا به بیماری را در اولویت قرار دهند، مسلماً اقتصاد مقاومتی که به دنبال آن هستیم با کاهش هزینه های تشخیصی و درمانی در خانواده و دولت اتفاق خواهد افتاد.
بهورزان، نمونه بسیار مناسبی از فناوری کم هزینه و پرثمر در نظام سلامت هستند که هیچ فناوری پیچیده ای قابل رقابت با آنان نیست. شیوه آموزش بهورزان در آموزشگاههای بهورزی الگوی بسیار کاربردی و مناسب است که دانشگاههای ایران باید شیوه آموزشی آموزشگاههای بهورزی را الگوی خود قرار دهند. در این روش آموزشی پس از یک سال دوره تئوری و علمی بهورز در خانه بهداشتی که در آینده بهورز آن خواهد شد به مدت یکسال نقش بهورز را ایفا  می کند و با نظارت مربیان و آموزش ها به تمام آنچه مورد نیاز منطقه و مهارتهای لازم، مسلط می شود. در طول سال هر ماه دوره های بازآموزی و تبادل نظر و تجارب دارند و برای بهبود ارائه خدمات در حال مطالعه موضوعات جدید هستند.
دانش آموختگان رشته های مختلف پزشکی در وزارت بهداشت باید با نگاه پیشگیری از بیماریها تربیت شوند و مهارتهای لازم را برای آن کسب کنند همانطور که بهورزان اکثریت اقدامات و آموخته هایشان از این نوع است.
در حال حاضر مراقبت از بیماریهای غیرواگیر از جمله فشار خون و دیابت در روستاها به خوبی انجام می شود. در حالی که برای خدمات مشابه آن در شهرها با مشکل مواجه هستیم.
آنچه نیاز فعلی بهورزان است ارتقای کیفی آموزش ها و متناسب سازی آن با انتظارات جامعه است. از سوی دیگر باید ترویج سبک زندگی سالم در الویت فعالیت های بهورزان برای پیشگیری از بیماریهای غیرواگیر قرار گیرد که در دستور کار وزارت بهداشت قرار دارد.
منبع:باشگاه خبرنگاران
سه شنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۲ - ۱۵:۴۴
کد خبر : 56927
بازدیدها: 243

پاسخی بگذارید »