پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

مسئولان بانك مركزي خبر از چاپ اسكناس‌هاي ۲۰ و ۵۰ هزار توماني دادند

پول بی‌ارزش و اسکناس ۲۰ و ۵۰ هزار تومانی

danesheroz اسفند ۱۵, ۱۳۹۱ ۰
پول بی‌ارزش و اسکناس ۲۰ و ۵۰ هزار تومانی

در مدت ۷ سال دولت سیاست‌ها و برنامه‌هایی را به اجرا گذاشت که در نهایت به کاهش ارزش پول ملی، افزایش قیمت‌ها، نوسان نرخ دلار و همچنین اوج گرفتن نرخ تورم انجامید. با چنین وضعیتی دیگر اسکناس‌های ۱، ۲ ، ۵ و ۱۰ هزار تومانی هم به کار خریدهای عادی مردم نمی‌آمد

زمانی که اسکناس‌های ۱۰ هزار تومانی چندی پیش وارد گردونه اقتصادی کشور شد و به دست مردم رسید یک دلیل عمده برای چاپ اسکناس‌ درشت‌تر عنوان شد آن هم اینکه ارزش پول کشور به قدری کاهش یافته که برای مبادلات احتیاج به اسکناس‌های درشت‌تر احساس می‌شود.

کاهش ارزش پول ملی و تورمی که رو به جلو حرکت می‌کرد شرایطی را به وجود آورده بود که چاره‌ای جز چاپ اسکناس‌های درشت‌تر نبود.

نرخ تورم ۳۰ درصدی اسفند ماه سال جاری و کاهش شدید ارزش پول ملی به دلیل نوسانات ارزی هم در این مدت شرایطی را به وجود آورده که مبادلات مالی با اسکناس‌های پیشین را دشوارتر کرده است. در چنین شرایطی برخی کارشناسان گمان می‌کردند که بار دیگر بانک مرکزی دست به چاپ اسکناس‌های درشت‌تر بزند.

این گمانه‌زنی اما به حقیقت پیوست و مسئولین بانک مرکزی خبر دادند که در سال آینده اسکناس‌های ۲۰ هزار تومانی چاپ خواهد شد. آنطور که مسئولین خبر داده‌اند پس از دو سال از چاپ اسکناس ۲۰ هزار تومانی هم بانک مرکزی دست به چاپ اسکناس‌های درشت‌تر ۵۰ هزار تومانی خواهد زد تا از این طریق مبادلات مالی کشور راحت‌تر از گذشته شود.

شاید ساده‌ترین و اصلی‌ترین قصد بانک مرکزی و دولت از چاپ اسکناس سرپوش گذاشتن بر پایین آمدن ارزش پول ملی و حفظ اعتماد روانی مردم به شرایط اقتصادی کشور باشد.

در مدت ۷ سال دولت سیاست‌ها و برنامه‌هایی را به اجرا گذاشت که در نهایت به کاهش ارزش پول ملی، افزایش قیمت‌ها، نوسان نرخ دلار و همچنین اوج گرفتن نرخ تورم انجامید. با چنین وضعیتی دیگر اسکناس‌های ۱، ۲ ، ۵ و ۱۰ هزار تومانی هم به کار خریدهای عادی مردم نمی‌آمد و نیاز به اسکناس‌های درشت‌تر احساس می‌شد.

با این شرایط سوال اینجاست که آیا چاپ اسکناس‌های درشت‌تر می‌تواند گره از کار کاهش ارزش پول ملی و تورم باز کند یا خیر؟! آنطور که گفته می‌شود اگر سیاست‌های موثری برای جلوگیری از کاهش ارزش پول ملی و تورم اندیشیده نشود و ارزش پول به صورت پله‌ای و مداوم کاهش پیدا کند بانک مرکزی به اجبار باید دست به چاپ اسکناس‌های درشت‌تری بزند و هیچ بعید نیست که در سال‌های آینده شاهد اسکناس ۱۰۰ هزار تومانی در دستان مردم باشیم.

از سوی دیگر گفته می‌شود ارزش پول ملی به نسبت ۲۰ سال پیش ۳۰ برابر تنزل کرده‌است.

در چنین شرایطی طبیعی است که بانک مرکزی در فکر چاپ اسکناس های ۱۰ هزار تومانی باشد. بی ارزش شدن پول ملی در قیاس با ارزهای رایج دنیا به ویژه یورو و دلار به شکلی شده ‌است که معادلات محاسباتی را به کل به هم ریخته‌است.

از سوی دیگر زمانی که بانکداری الکترونیکی در کشور به هر دلیل فراگیر نمی‌شود، مسوولان بانک مرکزی چاره ای جز انتشار اسکناس درشت تر نخواهند داشت.

به گزارش شفاف،به هر روی اما چاپ اسکناس می‌تواند حداقل به صورت روانی وضعیت مردم را بهبود بخشد و به گردش اقتصاد کشور کمک کند. فازغ از این اما دولت باید فکری به حال کاهش ارزش پول ملی و جلوگیری از صعود نرخ تورم کند. در غیر این صورت نمی‌توان جلوی چاپ اسکناس‌های درشت‌تر در آینده را گرفت و تصمیمات هفت ساله دولت ثمره اقتصاد چندین ده‌ساله کشور را نابود خواهد کرد.

سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۱ - ۰۶:۰۰
کد خبر : 8683
بازدیدها: 222

پاسخی بگذارید »