جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

پشت پرده لغو تحریم های امریکا بر ضد ایران

danesheroz خرداد ۱۰, ۱۳۹۲ ۰
پشت پرده لغو تحریم های امریکا بر ضد ایران

دانش روز ،دیروز مجوز کلی لغو برخی تحریم های امریکا بر ضد ایران صادر شد، اما حتی مردم عادی نیز به کالاهای رفع تحریم شده، به چشم اسب تروآی اهدایی دشمن نگاه می کنند

معاون وزارت خارجه امریکا با تایید خبر آغاز روند لغو برخی تحریم ها بر ضد ایران، اعلام کرد؛ مجوز کلی برای لغو این تحریم ها از امروز صادر می شود تا راه فروش وسایل ارتباطی به ایران باز شود. امریکا از سال ۱۹۹۲ انواع تحریم ها را بر ضد ایران اعمال کرده و این نخستین بار است که برای منافع خود، تحریم را لغو می کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، وندی شرمن، معاون وزیر خارجه آمریکا در گفتگو با بی بی سی، اعلام کرد از امروز – پنجشنبه ۹ خرداد – مجوز کلى براى لغو این تحریم ها صادر خواهد شد و راه براى فروش قانونى وسایل ارتباطى به ایران باز می شود.

وی مدعی شد دولت آمریکا این تصمیم را گرفته است تا تحریم ها، مانعى براى استفاده از تکنولوژى هایى که مردم براى ارتباط بهتر و سریعتر به آنها نیاز دارند، ایجاد نکند.

سایت بلومبرگ نیز، که پیش از این از احتمال لغو تحریم این کالا ها خبر داده بود، در گزارشی نوشت: یک مقام وزارت خارجه آمریکا هدف از این کار را، کمک به ایرانیان برای ارتباط از طریق رسانه‌های اجتماعی، پیام کوتاه و تلفن‌های همراه تصویری، عنوان کرده است.

بلومبرگ، این اقدام امریکا را در تعارض با ادعاهای این کشور دانسته و افزوده بود: امریکا ادعا می کند که به منظور جلوگیری از پیشرفت هسته ای ایران تحریم ها را وضع کرده، اما تصمیم اخیر آنها با این ادعا تناقض دارد.

کشوری که ادعا می کند، تحریم ها برای جلوگیری از پیشرفت هسته ای ایران است و حتی مواد غذایی و دارویی را نیز در فهرست تحریم ها قرار داده، چگونه حاضر می شود راه ورود تجهیزات الکترونیکی به ایران را باز کند؟

این تحریم ها، عمدتا لوازم الکترونیکی، مخابراتی و رایانه ای را شامل می شود و اغلب کارشناسان معتقدند لغو ممنوعیت فروش آنها به ایران، همانند اقدام سران امریکا در فعال نگاه داشتن شبکه های ماهواره ای و شبکه های اجتماعی در آشوب های چهار سال پیش است و هدف اصلی آن، فراهم ساختن بسترهای لازم برای اجرای پروژه ای همانند اغتشاشات بعد از انتخابات ریاست جمهوری ایران است.

معاون وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه امروز خود ادعا کرد؛ برای امریکا اثرگذاری تحریم ها بر زندگی روزمره مردم ایران مهم است و این کشور قصد دارد موانع فروش مواد غذایى و دارو به ایران را رفع کند.

وندی شرمن در حالی تلاش می کند انگیزه های انسان دوستانه برای این تصمیم دولتمردان امریکایی بتراشد، که حتی مردم عادی نیز می دانند اهداف دیگری در این اقدام وجود دارد، که ارسال لوازم جاسوسی جدید به ایران، فراهم ساختن امکانات مورد نیاز برای اجرای پروژه آشوب و حتی ارسال نرم افزارهای تحت کنترل پنتاگون و یا انتقال ویروس های جدید به شبکه های مخابراتی و یارانه ای ایران، محتمل ترین آنها هستند.

علاوه بر استدلال بلومبرگ، دلیل آشکار دیگری نیز برای باور نداشتن ادعاهای شرمن وجود دارد؛ بر اساس قانون تحریم های ضد ایرانی امریکا که در سال ۱۹۹۲ تصویب شده، تنها در صورتی که «منافع ملی امریکا ایجاب کند» امکان تجدید نظر در برخی تحریم‌ها وجود دارد.

به این ترتیب، هر تجدید نظر و تصمیمی درباره تحریم های امریکا، فقط براساس «منافع آمریکا» صورت می‌گیرد و انگیزه های انسان دوستانه، هیچ نقشی در آن ندارد.

بدون شک، این اسب تروآ، بدون مقدمه عرضه نشده و برای مردم و مسئولان جمهوری اسلامی ایران پیداست که در دل خود غرض هایی دارد.

 

جمعه ۱۰ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۱:۰۵
کد خبر : 22696
بازدیدها: 223

پاسخی بگذارید »