پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

گفتگوی اختصاصی دانش روز

پشتکار اصلی ترین عامل موفقیت هر جوان است

danesheroz7 مرداد ۱۵, ۱۳۹۲ ۰
پشتکار اصلی ترین عامل موفقیت هر جوان است

دانش روز: دارنده مدال طلای فیزیک جهان گفت: پشتکار، تمرکز و علاقه دریچه ای به سوی موفقیت را به روی تمام جوانان باز خواهد کرد

امیر زارع دانش آموز آموزش و پرورش ناحیه سه کرج است . وی  با شکستن رکورد ۵ ساله ، موفق به کسب مدال طلای المپیاد جهانی فیزیک شد. به بهانه رقم زدن این برگ زرین در دفتر افتخارات دانش آموزان استان البرز،  دانش روز  با این جوان پرتلاش به گفتگو نشست  که خواندن آن خالی از لطف نیست.

 به عنوان اولین سوال ، خود را به طور کامل معرفی کنید؟
_امیر زارع هستم ،متولد ۱۸ شهریور ۱۳۷۴در تهران. البته اصالتا اهل مشهد هستم . در دبیرستان شهید سلطانی کرج تحصیل میکنم. مقطع دبستان رو در شهر مشهد شروع کردم و در شهرستانهای سبزوار و بیرجند نیز دوران ابتدایی و سال های اول راهنمایی را سپری کردم و اکنون حدود ۴ سال است که در کرج ساکن هستم.

از کی متوجه استعداد خود در درس فیزیک شدی؟
_من از سال اول دبیرستان که با مسابقات المپیاد آشنا شدم احساس کردم که در رشته فیزیک به موفقیت بیشتری دست پیدا میکنم و از همان وقت به طور جدی تصمیم گرفتم این رشته را دنبال کنم.

فیزیک در زندگی شما چه تاثیری گذاشت؟
_قبل از ورودم به دبیرستان هیچ وقت نمرات جالبی در درس فیزیک کسب نمیکردم. اما پس از ورود به دبیرستان و آشنایی واقعی با این درس به شیرینی آن پی بردم. و پس از آن همواره از فیزیک به عنوان علاقه اولم در زندگی یاد کردم. به طوری که همچنان به علاقه ام پافشاری میکنم و قصد دارم این رشته را تا مقاطع بالاتر دنبال کنم. فیزیک رشته بسیار جذابی است و جای پیشرفت خوبی دارد.

آیا اساتید خاصی در این رشته داشتید؟
_بله. در دبیرستان ما کلاس هایی تشکیل میشد که هدف از تشکیلشان آماده ساختن دانش آموزان برای شرکت در المپیاد ها بود. ما در این کلاس ها از حضور اساتیدی بهره مند بودیم که سابقه آموزش به دانش آموزان نخبه و مدال آور المپیادی بودند.استادهایی همچون آقایان خانی ، مهاجر ، طالبی و.. که همگی در آمادگی من برای شرکت در المپیاد های کشوری و درست آموختن درس فیزیک کمک های شایان توجهی کردند.

چگونه برای شرکت المپیاد جهانی انتخاب شدید؟
_انتخاب شدن برای المپیاد در ایران روند خاص خود را دارد. برگزاری آزمون های دو مرحله ای که در مرحله اول ۴۰ نفر و در مرحله دوم ده نفر انتخاب میشوند که پس از انتخاب ، برای گذراندن دوره های آمادگی شرکت در المپیاد جهانی به مرکز دانش پژوهان فرستاده میشوند. در نهایت به مسابقات المپیاد جهانی اعزام میشوند.

برای آمادگی در این رقابت نفس گیر و تنگاتنگ ، تدبیر ویژه ای هم اندیشیده بودید؟
_باشگاه دانش پژوهان جوان برای ما سنگ تمام گذاشت و تمامی بچه ها را با آمادگی کامل به میدان رقابت فرستاد.آموزش نزد اساتید بسیار برجسته ای همچون دکتر شیرزاد، دکتر آقا محمدی ، استاد بهمن آبادی ، دکتر دادمهر و بسیاری از اساتید دیگر که همواره از آنها به عنوان یکی از دلایل اصلی موفقیتم یاد میکنم ، برای من بسیار مفید بود.

آیا انتظار کسب مدال طلا در المپیاد جهانی فیزیک را داشتید؟
_تا حدودی بله. من و دیگر شرکت کنندگان المپیاد جهانی به طور کامل تلاش خود را کرده بودیم و از آمادگی تمام و کمال برخوردار بودیم . و این امر سبب شد که با اعتماد به نفس کامل پا به میدان رقابت بگذاریم. به همین دلیل کسب مدال زرین چندان هم دور از انتظار نبود.

دیدگاه سایر شرکت کنندگان نسبت به شما چه بود؟
_در اوایل حضورمان به این دلیل که احساس میکردند ما انسان های مغروری هستیم ، چندان از مراودت با ما استقبال نمیکردند.اما پس از گذشت مدت زمان اندک و پس از اینکه نسبت به ما شناخت پیدا کردند روابط مابین تیم ایران و شرکت کنندگان سایر کشورها ، حسنه شد.

به نظر شما دانش آموزانی که در المپیادهای جهانی موفق میشوند و مقام کسب کنند، ویژگی خاصی دارند؟
_بی شک هوش و استعداد بسیار تاثیرگذار خواهد بود، اما مهمترین عامل موفقیت هر انسانی، نه تنها در درس بلکه در هر زمینه ای پشتکار است. تمرکز و دقت مهمترین ویژگی بچه های المپیادی ست که امری کاملا اکتسابی است و هر کس میتواند با کمی تلاش ، خود را مجاب به تمرکز کند و در زمینه ای که مستعد است، افتخار آفرین باشد. دانش آموزان المپیادی هم از دل همین مدارس سطح استان بیرون آمده اند و جز پشتکار خود مزیت دیگری نسبت به دیگران نداشتند.

صحبت شما با مسئولان چیست؟
اداره آموزش و پرورش و دیگر مسئولان از هیچ کمکی به بچه های المپیادی مضایقه نکردند. اماشاید اگر بودجه بیشتری اختصاص داده میشد، شاهد افتخار آفرینی بیشتری هم در بین دانش آموزان ایرانی بودیم.

برنامه شما برای آینده تان چیست؟
من تصمیم دارم در دانشگاه شریف در رشته مورد علاقه ام که همان فیزیک است، تحصیل کنم و این رشته را تا مقاطع بالا ادامه بدهم. همچنین تصمیم دارم در زمینه فیزیک به پژوهش های مهم و تاثیرگذار در علم و صنعت بپردازم.

نقش خانواده شما در کسب این موفقیت چه بود؟
قطعا نقش خانواده بسیار پررنگ میباشد. مادر من با ایجاد ارامش در محیط خانه و خانواده همواره فضایی مناسب برای تحصیل من محیا کردند و پدرم نیز همواره امکانات کافی را برای موفقیت من فراهم کردند. من همیشه قدردان زحمتشان هستم و دستشان را به گرمی میفشارم.

به عنوان یک جوان موفق که باعث افتخار آفرینی  کشور عزیزمان  ایران شدی، چه توصیه ای به هم سن و سالان خود داری؟
به همه جوانان توصیه میکنم که در درجه اول زمینه ای که به آن علاقه مند هستند و در آن مستعدند را پیدا کنند. چه در زمینه علمی، چه ورزشی ، چه هنری. و همواره این نکته را در نظر داشته باشند که رسیدن به موفقیت حق همه جوانان است. پس با توکل به خداوند وتلاش بی وقفه خود آرزوهای خود را جامه عمل بپوشانند.ما ایرانی ها لایق بهترین ها هستیم.

 

برای شما و خانواده محترمتان  روزهایی سرشار از شادی و موفقیت را از ایزد منان خواستاریم.

 

گزارش از پرتو جغتایی

سه شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۸:۳۲
کد خبر : 47328
بازدیدها: 542

پاسخی بگذارید »