چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

پسران مستعد زود به دنیا آمدن

danesheroz1 آبان ۲۵, ۱۳۹۲ ۰
پسران مستعد زود به دنیا آمدن

دانش روز: یافته های جدید حاکی از آن است که احتمال تولد زودهنگام جنین پسر ۱۴ درصد بیش از جنین دختر است

 به گزارش دانش روز، داده های سال ۲۰۱۲ نشان می دهد در انگلیس ۳۴ هزار و ۴۰۰ نوزاد پسر زودتر از ۳۷ هفتگی به دنیا آمده اند. این تولد پیش از موعد در مورد ۲۸ هزار و ۷۰۰ نوزاد دختر روی داده است.

بررسی های جدید نشان می دهد زود متولد شدن پسرها، آنها را در معرض خطر مرگ و معلولیت قرار می دهد.

پروفسور جوی لاون متخصص نوزادان و اپیدمی شناس دانشکده بهداشت و پزشکی گرمسیری لندن و مجری این تحقیقات می گوید: احتمال ابتلا به عفونت ، زردی، عوارض تولد و بیماری های مادرزادی در نوزادان پسر بیشتر است اما بزرگ ترین خطری که جنین پسر را تهدید می کند تولد پیش از موعد است.

برای دو نوزادی که به یک میزان زودتر از موعد به دنیا آمده اند می توان گفت نوزاد پسر بیش از نوزاد دختر در خطر مرگ و معلولیت قرار دارد.

حتی در رحم، دختران سریع تر از پسران رشد می کنند رویدادی که برای دختران یک مزیت محسوب می شود چرا که ریه ها و دیگر عضوهای بدن بیشتر رشد کرده اند.

لاون می گوید: تا حدودی می توان رایج بودن تولد زودهنگام در پسران نسبت به دختران را این گونه توضیح داد که زنان باردار دارای جنین پسر احتمالا بیشتر دچار مشکلات جفتی، پره اکلامپسی و فشار خون بالا هستند که همگی با تولد پیش از موعد مرتبطند.

وی تاکید کرد پسران از نظر بیولوژیکی مستعد زود به دنیا آمدن هستند.

در انگلیس سالانه بیش از شش هزار پسر زودتر از موعد به دنیا می آیند. این یافته ها حاکی از نرخ بالای معلولیت در پسران در گستره وسیعی از مشکلات سلامتی از جمله فلج مغزی، نابینایی و کم بینایی است.

به گفته این پژوهشگران مادران جوان و مادرانی که در سنین بالا باردار شده اند هر دو در خطر زایمان پیش از موعد هستند با این تفاوت که مادران سنین بالاتر نرخ بالاتری از فشار خون، دیابت و دیگر مشکلات مرتبط با سلامتی را تجربه می کنند.

لقاح خارج از رحمی (IVF ) نیز در تولد پیش از موعد موثر است چرا که این شیوه لقاح چند قلوزایی را افزایش می دهد امری که می تواند تولد پیش از موعد را به همراه داشته باشد.

نتایج تحقیقات منتشر شده در نشریه Paediatric Research نشان می دهد در سراسر جهان ۱۵.۱ میلیون نوزاد پیش از موعد مقرر به دنیا می آیند که یک میلیون از این تعداد جان خود را از دست می دهند.

از این تعداد ، ۳۴۵ هزار نوزاد – معادل ۲.۷ درصد- دچار معلولیت متوسط تا شدید می شوند.

در برخی از کشورها که دختران از تغذیه و مراقبت های بهداشت و درمان کمتری برخودارند با وجود مزیت زیستی و بیولوژیکی که دختران از آن بهره مندند، احتمال مرگ نوزادان دختر از پسر بیشتر است.

منبع:مهر

شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۲ - ۱۲:۰۹
کد خبر : 74134
بازدیدها: 190

پاسخی بگذارید »