چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

پر فروش ترین کتابهای نمایشگاه کتاب بعد از ۱۰ روز

28 danesheroz اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۲ ۰
پر فروش ترین کتابهای نمایشگاه کتاب بعد از ۱۰ روز

با گذشت ده روز از نمایشگاه کتاب ، مردم اقبال خوبی به برخی کتاب‌ها نشان دادند و ناشران فروش خوبی داشتند

بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در حالی قدم به وادی روز دهم گذاشت که دیروز پنجشنبه شلوغ ترین روز خود را ثبت کرد و مخاطبان فراوانی از نمایشگاه این دوره بازدید کردند.

اما طی این روزها در قیاس با سال گذشته و به گفته مسئولان نمایشگاه بیست و ششم خرید مردم درصدی افزایش داشته و پیش بینی می‌شود امروز که تعطیل است به میزان بازدید و خریدها اضافه شود، بر این اساس عصر هر روز گزارش و مستندات تراکنش ها به رئیس نمایشگاه کتاب می رسد تا آمار و جداول در روز پایانی گزارش شود.

املا این بزرگترین پروژه فرهنگی نکات جالبی هم داشت از جمله موضوع آثار پرفروش بود که برخی از راه نیامده رکورد زدند و برخی دیگر با موضوع خود نظر بازدید کنندگاه را متوجه خود کردند.

* مجموعه شعر «ضد»/ روز نهم چاپ سومش آمد

«ضد» در حالی سومین چاپ آن منتشر شد که در روزهای میانی نمایشگاه به چاپ دوم خود رسید؛ هم اکنون سومین چاپ این اثر توسط سوره مهر به زیور طبع آراسته شده است. این اثر از نخستین روز عرضه آن در نمایشگاه همواره در صدر پرفروش های سوره مهر قرار داشته است. دفتر اشعار «ضد» چهارمین دفتر شعری فاضل نظری پس از «آن‌ها»، «گریه‌های امپراطور» و «اقلیت» است.

بازدید کنندگان از غرفه سوره مهر با خرید «ضد» همواره سوالات متفاوتی درباره «فیض بوک» تازه ترین اثر ناصر فیض می کنند و می پرسند چه زمان به نمایشگاه می آید.

براساس این گزارش، «گریه‌های امپراتور» به عنوان اولین مجموعه نظری، مجموعه ۳۸ سروده از شاعر است. مجموعه غزل‌های «آن‌ها» هم که شامل ۵۱ غزل است در نهمین دوره کتاب فصل که ویژه آثار منتشر شده در بهار ۸۸ است در بخش شعر به عنوان اثر ممتاز و برتر معرفی شده است.

همچنین «اقلیت» شامل ۳۸ سروده در یک دفتر از سه‌گانه شعری فاضل نظری است؛ مجموعه «ضد» قرار است در بیست و ششمین نمایشگاه کتاب تهران توسط انتشارات سوره مهر در قطع رقعی و در شمارگان ۲۵۰۰نسخه منتشرشده است.

* کتابی که پس از ۴۰ سال عرضه شد؛ جلساتی که ساواک را به رهبر انقلاب حساس کرد

طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن کریم سلسله جلسات استاد سید علی حسینی خامنه‌ای مربوط به رمضان سال ۱۳۵۳ است که پس از ۴۰ سال منتشر شده است.

سال ۱۳۵۳ در مسجد امام حسن مجتبی مشهد مقام معظم رهبری ۲۸ روز از ماه مبارک رمضان را هر روز پس از نماز ظهر و عصر در مسجد جلساتی برگزار می‌کردند و با حرارت عجیبی برای مردم سلسله مباحثی را مطرح می‌کردند. البته با این عنوان که «طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن» همه بحث‌های این جلسات برخواسته از قرآن بود. به این شکل که ایشان تمام مباحث قرآنی که یک مسلمان باید داشته باشد، اعم از توحید، ایمان، نبوت، امامت، ولایت و … همه را در قالبی نو ارائه می‌کردند. قالبی که در آن زمان و هم‌اکنون بدیع است.

تفاوت اصلی این است که این سخنان در یک بستر پویا و نو در قالب اجتماع مطرح شده و این موضوعات کاملاً کاربردی هستند. در این سلسله جلسات حضرت آقا برگه‌های کپی شده‌ای به مردم می‌دادن و کلاس درس را برپا می‌کردند.

جلسات از ۱۰ یا ۲۰ نفر آغاز شده و به مرور زمان با توسعه مسجد به هزار نفر رسید. به این واسطه ساواک مقام معظم رهبری را برای ششمین بار دستگیر می‌کنند و در ادامه سال ۱۳۵۴ خلاصه درسها در قالب برگه‌های کپی شده به اسم طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن چاپ می‌شود و در ادامه این کتاب مدام تجدید چاپ شد. اما هیچ وقت این صحبت‌ها به صورت جامع منتشر نمی‌شود ولی امروز که ۴۰ سال از آن سخنان گذشته است و حضرت آقا طبق آنچه در اشاره کتاب آمده بارها در سخنان خود مباحث را به موضوعات سال ۵۳ ارجاع می‌دهد و می‌فرمایند حیف است این مطالب در دسترس عموم قرار نگیرد؛ اما امروز پس از سالها این اتفاق افتاده و کتاب منتشر شده است.

کتاب حاضر برای اولین بار امروز در نمایشگاه کتاب با حدود ۶۷۰ صفحه منتشر شده است. نکته جالب این کتاب بخشی از آن است که مربوط به صوت می‌شود. این بخش برای تبادل به ذهن مخاطب با کاغذ زردرنگ و بقیه صفحات سفید هستند. انتهای کتاب هم چند نوع فهرست موضوعی، آیات و روایتی که رهبر انقلاب از آنها استفاده کرده‌اند درج شده است.

* بخش کودک/ آثار مجید عمیق و رحماندوست و قیصر امین پور در صدر

در نمایشگاه کتاب امسال چهار سالن ناشران کودک و نوجوان در سازه‌های موقت و چادر در بخش شرقی مصلا واقع شده است.

کتاب‌های «بچه‌ها بیایید به فضا برویم!» نوشته چارلز گولین با ترجمه مجید عمیق،‌ «دنیای نامرئی بدن انسان» نوشته فرانسیس هالتون با ترجمه گروهی از نویسندگان و مجموعه شش‌جلدی «دایره‌المعارف بزرگ پرسش‌ها و پاسخ‌ها» ترجمه مجید عمیق؛ «بابای من با سس خوشمزه است» نوشته سیدنوید سید‌علی‌اکبر و علی مفاخری،‌ «پرنده گیج» نوشته کامبیز کاکاوند و رویا اولادحاجی و «خورشید شب» نوشته فریده خلعتبری، «افسانه‌هایی از شاهنامه» نوشته فروزنده خداجو‌، «بدن چگونه کار می‌کند» ترجمه شهلا ستوده و «منظومه روز دهم» سروده قیصر امین‌پور، مجموعه شعر «بازی با انگشتان» سروده مصطفی رحماندوست‌، «اسرار آفرینش» نوشته فریده فرجام و «دنیای شگفت‌انگیز اطراف ما» نوشته هارون یحیی با ترجمه علیرضا عیاری جزء پرفروش ها هستند.

* «رفاقت به سبک تانک» پیشتاز بخش دیجیتال

انتشارات سوره مهر اعلام کرد در زمینه نشر الکترونیک تلاش دارد تا بتواند بهترین آثار خود را در این حیطه ارائه کند، دا، پایی که جاماند و نورالدین پسر ایران از جمله آثار این انتشارات هستند که با قیمت ۴ هزار تومان به صورت الکترونیکی در نمایشگاه کتاب عرضه می‌شود.

ابراهیم اسکندری‌پور مسئول این بخش در انتشارات سوره مهر به فارس اعلام کرد: «رفاقت به سبک تانک» پرفروش‌ترین اثر سوره مهر طی ۴ روز بوده است. نکته جالب اینکه مخاطبان جوان با نشر الکترونیک آشنا و آثاری با این محوریت را طلب می‌کنند. از این رو سایر آثار پرفروش سوره مهر به صورت کتاب مثل دا، نورالدین پسر ایران و … همچنان مخاطب داشته و در کنار آن بازدیدکنندگان آثار دیجیتال را هم طلب می‌کنند.

«رفاقت به سبک تانک» عنوان مجموعه طنزهای نویسنده معاصر داوود امیریان است که اخیرا انتشارات سوره مهر روانه بازار کتاب کرده است. کتاب حاضر شامل ۴۷ قطعه طنز پیرامون حوادث جنگ است. در نگاه اول به نظر می رسد که این کتاب مجموعه ای پراکنده از طنز‌های جبهه است ولی در نگاه بهتر به آن یک سیر کلی در این مجموعه به چشم می خورد.

نویسنده سعی کرده برای کتاب خود شروع و پایانی مناسب داشته باشد. کتاب با داستانواره «می روم حلیم بخرم» شروع می شود که در آن نوجوانی شوق رفتن به جبهه را دارد. داستانواره هایی که در ادامه روایت می شوند به نوعی روند تکمیلی این طرح داستانی هستند. با توجه به تعدد روایتهای مختلف، آدم های مختلفی در کتاب حاضر حضور دارند که همگی در روایت های جداگانه ای ایفای نقش می کنند . همگی این آدم ها به ظاهر استقلال شخصیت دارند، اما با پیشروی مخاطب در صفحات میانی کتاب، مخاطب به طور غیرمستقیم در می یابد که این آدم ها هر کدام به نوعی مکمل شخصیت دیگری هستند. این آدم های به ظاهر پراکنده در کلیت اثر به سمت وجه های مشترکی حرکت می کنند.

* مفاتیح الحیات همچنان مورد اقبال عمومی

«مفاتیح الحیات» زیر نظر آیت الله جوادی آملی با همکاری جمعی از اساتید حوزه و توسط انتشارات اسراء به چاپ رسیده؛ این کتاب را جلد دوم مفاتیح الجنان می دانند، از نظر آیت الله آملی تفاوت این کتاب با مفاتیح الجنان در آن است که این کتاب جهت حرکت انسان در راه حقد با چراغ حقد و در منظر خداست.

این اثر در ۵ بخش ۷۷۶ صفحه و با قیمت ۱۴۵۰۰ تومان در نمایشگاه کتاب عرضه می شود.

* «کتاب آهنگران» به قلم علی اکبری

«کتاب آهنگران» به قلم علی اکبری در ۹۲۰ صفحه تحریر شده است که توسط نشر «یا زهرا» راهی بازار کتاب شده است.

کتاب آهنگران با هدایت و نظارت صادق آهنگران تالیف و تنظیم شده است که حاوی ۲۲۰ صفحه از خاطرات و متن بیش از ۵۰۰ نوحه اجرا شده از سال ۱۳۵۸ تا رحلت حضرت امام خمینی(ره) است.

فایل صوتی تمامی نوحه‌های مندرج در این کتاب به اضافه چهل قطعه تصویری از اجراهای سال‌های دفاع مقدس وی، به قالب دو لوح فشرده به این کتاب ضمیمه شده است.محمود سنگری در مقدمه این کتاب آورده است: «من خود شاهد بوده‌ام که نه تنها در جبهه، که در ایام محرم، هم پای نوحه خوانی حاج صادق، شاعر یا شاعرانی با او حرکت می‌کردند و بندهای جدیدی در حین حرکت! می‌سرودند و به دست ایشان می‌سپردند و حاج صادق به خوبی اجرا و عرضه می‌کرد. این ویژگی با معیارهای اجرای موسیقی سازگار نیست، اما این رفتار به ظاهر نامتعارف، نشان می‌دهد همان گونه که در عرصه نظامی، حرکت‌های بسیجی برق آسا و عاشقانه است، در عرصه فرهنگی نیز چنین ویژگی بدیعی سریان و جریان دارد.»

«کتاب آهنگران» محتوی ۱۲۰ قطعه عکس منحصر بفرد از صادق آهنگران است که به قلم خود ایشان گویا شده و خاطرات آن ها در حاشیه عکس درج شده است. در ابتدای این کتاب، کلیشه‌ای از دست‌خط حاج صادق آهنگران وجود دارد.

علاقمندان به تهیه این کتاب می توانند به «فروشگاه نشر یا زهرا» واقع در تهران، میدان انقلاب اسلامی، خیابان شهدای ژاندارمری، پاساژ ناشران کوثر واحد شماره۲  مراجعه و یا با شماره‌های ۶۶۹۶۲۱۱۶-۶۶۴۶۵۳۷۵  تماس حاصل نمایند.

* «نامیرا» با کرمیار در صدر

رمان «نامیرا» نوشته صادق کرمیار از سوی انتشارات کتاب نیستان روانه بازار کتابفروشی‌ها شد. کرمیار درباره «نامیرا» گفت: این اثر درباره دختر و پسری جوانی است که بین سرداران بزرگ برای حمایت از امام حسین(ع) و یزید تردید دارند؛ در ادامه داستان، این دو جوان طی استدلال‌های مختلف به حقانیت امام حسین(ع) پی می‌برند.

وی با بیان اینکه این داستان طی دو سال تحقیق نوشته شده، گفت: رمان «نامیرا» را در قالب یک فیلمنامه پانزده قسمتی نیز نوشتم. برای نوشتن این داستان آثار تحلیلی که درباره امام حسین(ع) و قیام او نوشته شده و کتاب‌های مقاتل را مطالعه کرده است.

کتاب «نامیرا» نوشته صادق کرمیار در شمارگان ۲۲۰۰ نسخه و با قیمت ۵۴۰۰ تومان از سوی کتاب نیستان روانه بازار کتاب شده است.

«صادق کرمیار» اولین داستان خود را در سال ۱۳۶۷ در روزنامه اطلاعات به چاپ رساند. در سال ۱۳۶۹ مجموعه داستان «فریاد در خاکستر» به زیر چاپ رفت و بعد از یک سال مجموعه داستان نوجوانان به نام «انتقام در اردوگاه» منتشر شد.

اولین فیلمنامه سینمایی «کرمیار» که در عرصه جنگ و محاصره آبادان بود در سال ۱۳۷۵ به نام «کوسه‌ها» ساخته شد. «سجده بر آب» و «جان سخت» نیز از نوشته‌های اوست. وی در چند مجموعه تلویزیونی نیز به عنوان فیلمنامه‌نویس همکاری داشته و چند سریال هم نوشته که برخی از آنها در دست ساخت است.

* «دخیل عشق» و «خوش نشین ها » و اثر گلابدره ای در صدر بنیاد ادبیات داستانی

«دخیل عشق» نوشته «مریم بصیری» از سوی انتشارات «عصر داستان» وابسته به «بنیاد ادبیات داستانی ایرانیان» منتشر شده است.

داستان «دخیل عشق» از آسایشگاهی در شهر مشهد آغاز می‌شود و خواننده را درگیر زندگی دختری می‌کند که تمام زندگی‌اش را وقف خدمت به جانبازان کرده است. سرنوشت این بهیار بر اساس نذرش که ازدواج با یک جانباز و خدمت به اوست رقم می‌خورد.

مریم بصیری در این کتاب، داستانش را با سرگذشت جانبازی به نام رضا پیش می‌برد که پا‌ها و یک دست خود را در جبهه از دست داده است. جانباز شدن رضا باعث اختلاف بین پدر و مادر او می‌شود. پدر آن‌ها را ترک می‌کند و بعد از گذشت ده سال از پایان جنگ رضا به دلیل فوت مادر به آسایشگاه منتقل می‌شود.

داستان «دخیل عشق» در ۲۷۶ صفحه، با شمارگان ۳۰۰۰ نسخه و بهای ۸۰۰۰ تومان توسط «عصر داستان» منتشر شده است.

در خصوص پرفروش‎ترین کتاب های عصر داستان گفت: «خوش‌نشین‌ها» اثر علی مؤذنی تا امروز حدود ۵۰۰ نسخه به فروش رفته است که امیدواریم تا پایان نمایشگاه چاپ اول آن تمام شود. همچنین «لحظه‌های انقلاب» محمود گلابدره‌ای و «جمجمه‌ات را قرض بده برادر» اثر مرتضی کربلایی‌لو تا به امروز فروش خوبی داشته است.

جمعه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۶:۱۳
کد خبر : 16245
بازدیدها: 487

پاسخی بگذارید »