دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

معاون مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان کشور :

پذیرش۵۰ هزار دانش‌آموز در مدارس سمپاد / طراحی سوالات آزمون سمپاد و نمونه دولتی بر اساس مفهوم

28 danesheroz اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۲ ۰
پذیرش۵۰ هزار دانش‌آموز در مدارس سمپاد / طراحی سوالات آزمون سمپاد و نمونه دولتی بر اساس مفهوم

معاون مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان گفت: سوالات آزمون های ورودی مدارس راهنمایی و متوسطه سمپاد و نمونه دولتی در سطح شناخت به بالا طراحی شده است تا دانش آموزی که مفهوم سوال را در می یابد، بتواند جواب درست را بدهد

محمد نستوه در گفت وگو با خبرنگاران ، در پاسخ به این سوال که چه تعداد دانش آموز جهت شرکت در آزمون های ورودی مدارس سمپاد و نمونه دولتی ثبت نام کردند؟ اظهار کرد: تعداد ۳۷۰هزار و ۱۷۶ دانش آموز پایه ششم ابتدایی و تعداد ۳۱۲هزار و ۵۲۲دانش آموز پایه سوم راهنمایی جهت شرکت در آزمون های ورودی مدارس راهنمایی و متوسطه نمونه دولتی و سمپاد ثبت نام شده اند.

وی با بیان اینکه منابع سوالات آزمونها فقط از محتوای کتابهای درسی خواهد بود، گفت: کتب درسی ششم ابتدایی و سوم راهنمایی به ترتیب منابع سوالات آزمون های ورودی به مدارس راهنمایی و متوسطه سمپاد و نمونه دولتی است.

معاون مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان با بیان اینکه مدت زمان پاسخگویی برای هر دو آزمون، ۱۰۰ دقیقه است، افزود: ۸۰سوال برای آزمون ورودی مدارس راهنمایی و ۱۰۰سوال برای آزمون ورودی مدارس متوسطه سمپاد و نمونه دولتی درنظر گرفته شده که به صورت تستی نیز طراحی شده اند.

نستوه در پاسخ به این سوال که آیا میزان زمان درنظر گرفته شده برای پاسخگویی به سوالات آزمون مقطع متوسطه، کافی خواهد بود یا خیر؟ تصریح کرد: ۱۰۰ دقیقه زمان برای پاسخگویی دانش آموزان پایه سوم راهنمایی به ۱۰۰ سوال، مناسب است، در تعریف مدت زمان لازم، توانایی های جسمی و فکری دانش آموزان لحاظ شده است.

وی با اشاره به نحوه طراحی سوالات آزمون های ورودی مدارس راهنمایی و متوسطه سمپاد و نمونه دولتی خاطرنشان کرد: سوالات در سطح شناخت به بالا طراحی شده است تا دانش آموزی که مفهوم سوال را در می یابد، بتواند جواب درست را بدهد.

معاون مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان همچنین اضافه کرد: هدف از برگزاری چنین آزمونی این است که دانش آموزی که تسلط کافی بر موضوعات درسی خود دارد و تنها حافظه محور نیست، بتواند به عنوان استعداد برتر شناخته و وارد مدارس خاص شود.

نستوه با بیان اینکه سوالات در سطح شناخت موضوعات درسی است، گفت: سوالات به گونه ای طراحی شده است که تا دانش آموز مفهوم سوال را در نیابد، نخواهد توانست جواب بدهد. اگر قرار باشد که سوالات در سطح دانش طراحی شود، در این صورت دانش آموزی که حافظه محور باشد، به راحتی می تواند پاسخ سوالات را بدهد و با طراحی چنین سوالاتی، دانش آموز برتر پذیرش نمی شود.

معاون مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان در پاسخ به این سوال که آیا در طراحی سوالات از تست های هوش نیز استفاده شده است یا خیر؟ عنوان کرد: خیر، از تست های هوش در این دو آزمون خبری نیست و فقط از منابع کتب درسی در سطح شناخت، سوالات طراحی شده است.

وی در پایان در پاسخ سوالی مبنی بر ظرفیت پذیرش این آزمون ها اظهار کرد: ظرفیت پذیرش مدارس سمپاد حدود ۵۰هزار نفر خواهد بود.

یادآور می شود، آزمون استعدادهای درخشان و نمونه دولتی برای ورود به دبیرستان فردا، پنج شنبه ۱۹ اردیبهشت ماه و آزمون ورود به دوره راهنمایی این مدارس در روز جمعه ۲۰ اردیبهشت ماه سال ۹۲ راس ساعت ۹ صبح بصورت همزمان در سراسر کشور برگزار می شود.

چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۲۰:۰۳
کد خبر : 15973
بازدیدها: 331

پاسخی بگذارید »