پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

از ساعاتی دیگر:

پایان دوره احمدی‌ نژاد و آغاز دوره روحانی

danesheroz1 مرداد ۱۲, ۱۳۹۲ ۰
پایان دوره احمدی‌ نژاد و آغاز دوره روحانی

دانش روز: با تنفیذ حکم ریاست جمهوری حسن روحانی از سوی مقام معظم رهبری دوران چهارساله دولت یازدهم از امروز رسما آغاز می شود

به گزارش دانش روز، دوره چهارساله ریاست جمهوری حجت‌الاسلام حسن روحانی تا ساعاتی دیگر و با برگزاری مراسم تنفیذ از سوی مقام معظم رهبری آغاز می‌شود.

قرار است این مراسم ساعت ۱۷ امروز (شنبه ۱۲ مرداد ۹۲) در حسینیه امام خمینی (ره) برگزار شود و طی آن دولت یازدهم به صورت رسمی سکان اداره کشور را برای مدت چهار سال بر عهده بگیرد.

براین اساس، ساعت ۱۷ امروز (شنبه ۱۲ مرداد) دوره ۸ ساله مسئولیت محمود احمدی‌نژاد در سمت ریاست جمهوری پس از ۸ سال پایان می یابد.

در مراسم تنفیذ پس از قرائت قرآن کریم، مصطفی محمد نجار وزیر کشور گزارشی از روند برگزاری یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ارائه می‌کند و سپس حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی رییس دفتر مقام معظم رهبری متن حکم تنفیذ ریاست جمهوری حسن روحانی را قرائت خواهد کرد.

همچنین مقام معظم رهبری بعد از قرائت، این حکم را به رییس جمهور منتخب خواهند داد و سپس رییس جمهور منتخب برنامه‌های خود را برای اداره کشور در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی تشریح خواهد کرد.

در بخش پایانی مراسم نیز مقام معظم رهبری به سخنرانی خواهند پرداخت.

بر اساس این گزارش،‌ در این مراسم سران قوا و رییس جمهور منتخب، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، وزرای دولت، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اعضای شورای نگهبان، مسئولان قوه قضاییه، فرماندهان ارشد نظامی و انتظامی و شخصیت‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی کشور، خانواده‌های معظم شهدا و شهدای هسته‌ای و سفرا و نمایندگان کشورهای خارجی نیز حضور خواهند داشت.

تنفیذ احکام ریاست جمهوری براساس قانون اساسی برعهده مقام معظم رهبری است. اصل ۱۱۰ قانون اساسی که مربوط به حدود و اختیارات مقام معظم رهبری است، به این موضوع اشاره دارد.

“اصل۱۱۰- بند ۹: امضای حکم‏ ریاست‏ جمهوری‏ پس‏ از انتخاب‏ مردم”

در عین حال، قانون انتخابات ریاست جمهوری نیز تأکید دارد که دوره ریاست جمهوری رسما از تاریخ تنفیذ حکم رییس جمهور توسط مقام معظم رهبری آغاز می‌شود.

مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری – سال ۸۸

“ماده ۱ ـ دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران چهار سال است و از تاریخ تنفیذ اعتبارنامه بوسیله مقام رهبری آغاز می‌گردد.”

ماده ۲ – قانون انتخابات ریاست جمهوری نیز تأکید دارد که اعتبارنامه رئیس جمهور توسط شورای نگهبان تهیه و به حضور مقام رهبری تقدیم می‌گردد.

براساس قانون مراسم تنفیذ در هر دوره، روز ۱۲ مردادماه برگزار و معمولا یک روز بعد مراسم تحلیف رییس جمهور یا همان مراسم سوگند، در مجلس و با حضور نمایندگان، رؤسای قوای مقننه و قضائیه برگزار می‌‌شود.

بنابراین مراسم تحلیف رییس‌جمهور یازدهم نیز روز یکشنبه ۱۳ مردادماه با حضور برخی مقامات داخلی کشور و جمعی از مقامات سایر کشورهای جهان و در مقابل نمایندگان مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد.

منبع:پانا

شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۰:۵۵
کد خبر : 46018
بازدیدها: 302

پاسخی بگذارید »