جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

پایان‌ دولت دکتر، فیلم‌ هندی می‌شود

danesheroz1 تیر ۲۶, ۱۳۹۲ ۰
پایان‌ دولت دکتر، فیلم‌ هندی می‌شود

دانش روز: هرچه بود گذشت اما حزب الله قطعا نمی تواند و نباید در این برهه درجا بزند. احمدی نژاد پدیده ای بود که تجربه شد و اینک باید برای آینده ی نه چندان دور، برنامه ریزی دقیق و تشکیلاتی نمود.

به گزارش دانش روز، ۸ سال ریاست محمود احمدی نژاد در محله پاستور سپیده دم ۱۲ مرداد ۹۲ به پایان می رسد و پس از آن، ملت می مانند و یادآوری خاطرات تلخ و شیرین دوران دکتر محمود.

از بعد انقلاب، هر دولتی یادگاری هایی را در جامعه ی ایرانی و اذهان ایرانیان به یادگار گذارده است و مردم وقتی می خواهند راجع به رییس آن دولت قضاوتی کنند، به سرعت آرشیو خاطرات را باز کرده و با ذکر آنچه که باقیمانده است، خوب و بدش را مطرح می کنند.

از دولت بنی صدر، خیانتش باقیمانده و از دولت شهید رجایی، طرح وی برای محاسن سفیدان جامعه. دولت امام خامنه ای نیز با خاطرات جهاد و شهادت و دفاع مقدس ۸ ساله پیوند خورده است.

دولت رفسنجانی اما یادگاری های بیشتری دارد؛ از ساخت و ساز و سازندگی گرفته تا تورم ۴۹/۵ درصد و اولین اعتراضات اقتصادی مردم محروم و همچنین، برخی پرونده های فساد اقتصادی که در دادگاه ها مطرح شد و منجر به رای سنگین گردید. البته آنان که قدری در آن دوران ریز می شوند، از سختگیری مطبوعات، عدم انتقادپذیری از سوی مسئولان، تعدیل اقتصادی، رشد بی رویه قیمت، آغاز موج تهاجم فرهنگی، بی توجهی برخی مسئولان به هشدارهای دلسوزان، فعال شدن پدیده رانت و رانتخواری و… و البته القای القابی همچون امیرکبیر ایران، آقازدگی، پیگیر تغییر قانون جهت حکومت مادام العمر رییس جمهور و همچنین، سازندگی پس از جنگ خاطرات بیشتری دارند.


دولت خاتمی هم در نوع خود جالب و مملو از یادگاری هاست. فتنه ۷۸، سیاست تسامح و تساهل، ترویج آزادی های تعریف نشده، انفجار مطبوعاتی پس از دوره ی رکود در دولت قبلی و به راه افتادن بیش از ۱۸ روزنامه زنجیره ای متحدالشکل، ترورهای منافقانه، عقب نشینی دئر برابر برخی قدرت ها، پلمب شدن تاسیسات هسته ای و… مجموعه خاطراتی است که اگرچه اکثرا جنبه ی فرهنگی و سیاسی دارند، اما بیشتر از سایر موارد می توان به آنها اشاره کرد.


اما دولت احمدی نژاد متفاوت ترین دولت پس از انقلاب بود. همانگونه که ولی امر مسلمین بارها اشاره کرده اند و در آخرین دیدار معظم له با احمدی نژاد و کابینه اش هم مجددا مطرح شد، به همان اندازه که کارها و فعالیت ها، به مراتب بیشتر از همه ی دولت های پس از انقلاب بود، حجم یادگاری ها هم به مراتب بیشتر از همه ی آنهاست و تفاوتش با سایرین در این است که این ماندگارها، تک بعدی نیستند و ابعاد متنوعی را شامل می شوند.

دولت دکتر محمود در شیرینی ها و تلخی ها، بیشترین یادگاری ها را به جا گذاشته اند.

در بعد اقتصادی، یادگاری هایی همچون مسکن مهر، هدفمندی یارانه ها، سهام عدالت جزو شیرین ترین ماندگاری هاست و البته عدم کنترل بازار در برخی مواقع، به هم ریختگی نرخ ارز، افزایش بی رویه تورم به ویژه در سال پایانی دولت جزو تلخ ترین خاطرات محسوب می شود.

در سیاست، احیای شعارهای انقلاب و پافشاری و افتخار به آنها، مقاومت شجاعانه در برابر زیاده خواهی های غرب، دفاع از مظلومان جهان، زنده شدن فرهنگ بسیجی و حزب اللهی، آزادی های نسبی در عرصه ی مطبوعات و سایت ها و انتقادها و به ریختن بساط باند بسته ثروت و قدرت و کسب بیشترین رای به یک رییس جمهور در پرشورترین انتخابات تاریخ انقلاب اسلامی و ابتکار بی سابقه راه اندازی سفرهای استانی جزو خاطرات شیرین است و اما ایجادحاشیه های خودساخته، عدم تعامل با سایر قوا، دلخورکردن اکثر حامیان به جهت دفاع از یک نفر و تفکر انحرافی وی، عدم پاسخ صریح و سریع به فرموده ی ولی امر مسلمین در ماجرای عزل معاون اول پرحاشیه، خانه نشینی ۱۱ روزه نیز جزو تلخ ترین و جزآورترین خاطراتی است که در اذهان ایرانیان برای قضاوت در آینده باقی خواهد ماند.البته ماجرای افشاگری های گاه و بیگاه دکتر محمود، به جهت چندوجهی بودن آنها مشخص نیست که جزو شیرینی هاست یا تلخی ها. شاید برخی از آنها از منظر قانون و اخلاق اشتباه بوده است و شاید برخی از آنها از نگاه مردم مظلوم و مستضعف و حتی طبقات متوسط، به جا و نشانه شجاعت و پاکدستی افشاکننده. به هرحال، قضاوت در این باره اگرچه بسیار سخت و برعهده ی تاریخ است اما قطعا این افشاگری ها در اذهان ثبت شده و جزو ماندگارترین یادگاری های دولت وی محسوب می شود.

در مقوله فرهنگ اما اتفاقات متناقض بسیار است. همزمان که شعارهای انقلاب احیا می شد، برخی فیلم ها، کتاب ها و… حتی دولت اصلاحات هم اجازه دادن مجوز به آنها را به خود نمی داد، در این دولت اجازه ی انتشار گرفتند. همراه با تثبیت فرهنگی بسیجی، رییس دولت از امر به معروف و نهی از منکر بدحجابان و… ابراز گله می کرد. همزمان با احیای نام امام زمان(عج) در ایران و مجامع جهانی، تفکر انحرافی خطرناکی هم فرصت تبلیغ پیدا کرد و علمای بسیاری را متعجب و کم کم منتقد و مخالف دولت نمود.

بحث هسته ای هم جزو درخشان ترین ماندگاری های دولت دکتر محمود است. اقتدار هسته ای که هرچند با سنگین ترین تحریم های دشمنان در تاریخ ایران مواجه شد اما موجبات افزایش اقتدار ایران اسلامی را پدید آورد.

و…


اگر بخواهیم سرانگشتی حساب کنیم و منصفانه بیان نماییم، خدمات، زحمات، تلاش شبانه روزی دولت، به ویژه دکتر محمود احمدی نژاد، به مراتب بیشتر از اشتباهات او بود اما افسوس که نه احمدی نژاد قدر خود و حامیانش را دانست و نه حامیان قدر او را.

او به خاطر یک مشت آدم حاشیه ساز، طرفداران واقعی خود را از اطرافش متفرق کرد، در مقابل، حامیان وی نیز به جای پس گرفتن احمدی نژاد از چنگ منحرفان، گویی دنبال بهانه ای بودند که او را تنها رها کنند.

هم احمدی نژاد را وهم برداشت که می تواند یک تنه در برابر همه مشکلات و دشمنی های خارج و داخل بایستد، هم حامیان او گمان کردند که می توانند با عبور سریع از نام احمدی نژاد، بدون پرداخت کمترین هزینه همچنان در سنگر خدمت مشغول به فعالیت باشند.

هر دو طرف قبل از دیگران به تیپ و تار هم زدند و با حالت قهر از هم جدا شدند، اما اینک در روزهای آخر عمر دولت، فضا متاثر از فیلم های هندی شده است. ظاهرا هنوز تمام نشده، هر دو دلشان برای هم تنگ می شود. برخی افراد که تا دیروز شدیدا نسبت به احمدی نژاد موضع خصمانه گرفته بودند، اینک با دیدن تصویر وی در تلویزیون، اشک دلتنگی می بارند. از آن طرف هم احمدی نژاد که ظاهرا طی این مدت در قفسی دیگر اسیر شده بود، از بعد انتخابات و در این روزهای آخری، هرجا که سخن می گوید، به احمدی نژاد سال ۸۴ نزدیک و نزدیکتر می شود و بدون آنکه به زبان آورد کم کم دارد ادبیات خود را به گذشته برمی گرداند.

حامیان به سرعت از او ناامید شدند و با جو سنگین تبلیغاتی که دستگاه شایعه پراکنی مخالفان علیه وی به راه انداختند و نیز برخی اقدامات سول برانگیز رییس جمهور، تلاش کردند تا از او منفک شده و به احمدی نژادهای بدلی متمایل شوند، از آن طرف هم، احمدی نژاد حامیان حقیقی و سینه سپر خود در سال ۸۴ و ۸۸ را رها کرد و در بی مهری کامل به حزب الله، به معدود افرادی دلخوش کرد که فقط چاپلوسی کنند و به تملق روی آورند و چشم بر روی اشتباهاتش ببندند.

هرچه بود گذشت اما حزب الله قطعا نمی تواند و نباید در این برهه درجا بزند. احمدی نژاد پدیده ای بود که تجربه شد و اینک باید برای آینده ی نه چندان دور، برنامه ریزی دقیق و تشکیلاتی نمود. قوت های او را جمع آوری کرد و در تقویت هرچه بیشتر آن کوشید. ضعف هایش را نیز محاسبه کرد و به ریشه یابی علل آن پرداخت. آنجایش را که مقصران دیگران و حتی بعضا حامیان بودند را از اشتباهات وی و اطرافیانش جدا کرد و درصدد رفع آنها پرداخت.

حزب الله عزیز! آینده نزدیکتر از آن چیزی است که فکرش را می کنید. برای آن روز، امروز برنامه ریزی کن که فان حزب الله هم الغالبون…

منبع:رویدادنیوز

 

چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۲ - ۲۰:۰۹
کد خبر : 38939
بازدیدها: 248

پاسخی بگذارید »