شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

پاسخ سازمان غذا و دارو به ادعای سرنگهای آلوده چینی

danesheroz1 مرداد ۱۷, ۱۳۹۲ ۰
پاسخ سازمان غذا و دارو به ادعای سرنگهای آلوده چینی

دانش روز: رئیس سازمان غذا و دارو اعلام کرد: تاکنون هیچ شکایتی در مورد آلودگی سرنگهای چینی واصل نشده است

 به گزارش دانش روز، دکتر عباس حاجی آخوندی تاکید کرد: مطالعات میدانی سازمان غذا و دارو نیز هیچ اشکالی را در خصوص این سرنگها تایید نمی کند.

رئیس سازمان غذا و دارو در پاسخ به نامه نظام الدین برزگری رئیس سازمان ملی استاندارد که رونوشت آن به وزیر بهداشت نیز ارسال شده است، ضمن توضیح کامل در خصوص سرنگهای چینی موجود در بازار، موارد مطروحه در خصوص آلودگی این سرنگها که سلامت شان مورد تایید سازمان ملی استاندارد نیز قرار گرفته اند، را رد کرده است.

این گزارش حاکیست؛ متن کامل نامه دکتر عباس حاجی آخوندی خطاب به رئیس سازمان ملی استاندارد به این شرح است:

در پاسخ به نامه شماره ۳۰۶۹۳ مورخ ۲/۵/۹۲ جنابعالی در خصوص کیفیت سرنگهای یکبار مصرف پزشکی و سرنگ انسولین وارداتی از کشور چین با علائم تجاری و HENIZ و UNOLOK,  و Disposable syring موارد زیر را با استحضار می رساند:

۱-  سرنگ P.MED دارای تاییدیه های متعدد از سازمان ملی استاندارد ایران به شماره های ۲۷۴۳۱۳ مورخ ۱۹/۲/۹۱ ، ۲۷۷۱۴۱ مورخ ۲۷/۳/۹۱ ، ۲۴۱۴۴۳ مورخ ۶/۷/۹۰ ، ۲۴۱۴۹۰ مورخ ۵/۶/۹۰ ، ۲۷۳۱۷۲ مورخ ۹/۲/۹۱ ، ۲۴۸۶۶۸ مورخ ۲۳/۸/۹۰، ۲۴۱۴۹۰ مورخ ۵/۹/۹۰ و ۲۵۲۹۶۴ مورخ ۲۶/۹/۹۰ است.

۲- سرنگ Lisen دارای تاییدیه های به شماره های ۱۰۹۱۱۵۱۹۲ مورخ ۲۰/۴/۹۱ و ۹۰۰۷۸۰۸ مورخ ۲۰/۱۰/۹۰ و ۱۰۹۱۱۶۵۱۷ مورخ ۳/۵/۹۱ از سازمان ملی استاندارد ایران می باشد.

۳- سرنگ UNOLOK انسولین سرنگ انسولین یک تکه بوده که به دلیل آنکه مشمول استاندارد اجباری است قبل از ترخیص توسط سازمان ملی استاندارد نمونه برداری شده و بررسیهای کیفی لازم به عمل می آید و در صورت احراز کیفیت و انطباق با استانداردهای ملی از گمرک ترخیص می گردند.

۴- سرنگ HENIZ فاقد سابقه کارشناسی یا مجوز ورود از اداره کل تجهیزات پزشکی است.

۵- در خصوص سرنگ با علامت تجاری Disposable syring این دو کلمه که به معنای سرنگ یکبار مصرف می باشد و معمولاً بر روی تمامی سرنگها نوشته می شوند لذا خواهشمند است دستور فرمایید بررسی مجدد به عمل آید و چنانچه جمله فوق الذکر به عنوان مارک تجاری استفاده می شود مراتب اعلام گردد تا اقدام مقتضی به عمل آید. در غیر اینصورت بایستی کلیه سرنگ های یکبار مصرف جمع آوری شوند چون روی اکثر آنان این جمله نوشته شده است. لذا با توجه به اینکه سه مورد از سرنگ های با علائم تجاری فوق الذکر دارای تاییدیه های سازمان ملی استاندارد می باشند و تاکنون نیز شکایتی از دانشگاه های علوم پزشکی و یا سایر مراجع مصرف کننده به این سازمان واصل نگردیده است و مطالعات میدانی به عمل آمده نیز اشکالات فوق الذکر را تایید نمی نمایند خواهشمند است دستور فرمایید نمونه هایی که دارای ذرات و مواد خارجی می باشند به این سازمان ارسال گردد.

بدیهی است با توجه به تاییدیه های صادره و عدم وجود شکایت و عارضه جانبی پس از استفاده از این سرنگ ها، هرگونه اقدام عجولانه در خصوص سرنگهایی که به صورت قانونی وارد کشور شده اند و دارای تاییدیه های سازمان ملی استاندارد می باشند، علاوه بر تشویش اذهان عمومی و ایجاد نگرانی موجب زیرسئوال رفتن مراکز معتبر کشور از جمله آن سازمان محترم خواهد شد.

در پایان به اطلاع می رساند اطلاع رسانی لازم جهت جمع آوری سرنگهای با علائم تجاری HENIZ که فاقد مجوز ورود هستند به عمل آمده است و در مورد سرنگ با مارک تجاری Disposable syring پس از ارسال اطلاعات تکمیلی از طرف آن سازمان اقدام لازم به عمل خواهد آمد.

منبع:مهر

پنجشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۰:۱۵
کد خبر : 48092
بازدیدها: 196

پاسخی بگذارید »