یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

ولایتی: بیداری اسلامی به مرحله تثبیت و دولت سازی رسیده است

danesheroz آذر ۲۰, ۱۳۹۱ ۰

دبیر کل دبیرخانه بین‌المللی بیداری اسلامی گفت: بیداری اسلامی در شرایط فعلی نه در پایان راه بلکه در آغاز راه و نیازمند تلاش بی‌وقفه برای تثبیت موفقیت‌های خود است. علی اکبر ولایتی دبیر کل دبیرخانه بین‌المللی بیداری اسلامی امروز دوشنبه در اجلاس جهانی اساتید دانشگاه‌ها و بیداری اسلامی که در سالن همایش‌های بین‌المللی صدا و [&hellip

دبیر کل دبیرخانه بین‌المللی بیداری اسلامی گفت: بیداری اسلامی در شرایط فعلی نه در پایان راه بلکه در آغاز راه و نیازمند تلاش بی‌وقفه برای تثبیت موفقیت‌های خود است.

خبرگزاری فارس: ولایتی: بیداری اسلامی به مرحله تثبیت و دولت سازی رسیده است

علی اکبر ولایتی دبیر کل دبیرخانه بین‌المللی بیداری اسلامی امروز دوشنبه در اجلاس جهانی اساتید دانشگاه‌ها و بیداری اسلامی که در سالن همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما در حال برگزاری است با بیان اینکه امروز در آستانه ورود به سومین سال آغاز موج بیداری اسلامی قرار داریم یادآور شد: این جنبش به مرحله‌ای از رشد رسیده که می‌توان از ورود به مرحله تازه‌ای از الگو سازی و تکمیل حیات تمدن اسلامی سخن گفت.

وی افزود: در این بخش اساتید جامعه اسلامی مسئولیت سنگین تعمیق دانش‌های اسلامی را به عهده دارند.

دبیر کل دبیرخانه بین‌المللی بیداری اسلامی با بیان اینکه آنچه امروز امت اسلامی بیش از هر چیز دیگر نیازمند آن است دستیابی به الگوهای حکومت اسلامی می‌باشد که به دنبال عدالت و صلح بین‌المللی و پیشرفت باشد.

ولایتی با اشاره به ترفندهای مختلف استکبار جهانی برای مقابله با این موج اظهار داشت: اسلام هراسی، توهین به مقدسات و نهادهای دینی مسلمانان به بهانه آزادی بیان از جمله این راه‌هاست.

وی افزود: موج جدید بیداری اسلامی که از اواخر ۲۰۱۰ آغاز شد اکنون به مرحله مهم و سرنوشت ساز خود نزدیک شده و جنبش بیداری اسلامی که با مشارکت مستقیم مردم و احزاب اسلامی و نخبگان ظهور کرد از مرزهای ملی فراتر رفته و به دنبال خلق واقعیت‌های بین‌المللی و رسیدن به مرحله‌ دولت سازی است.

دبیر کل دبیرخانه بین‌المللی بیداری اسلامی درک تاثیرات و جایگاه این جنبش را زمانی نمایان دانست که موفقیت‌های آن در عرصه منطقه‌ای مورد توجه قرار گیرد و خاطرنشان کرد: پیروزی مقاومت غزه بخشی از دستاوردهای این بیداری بود.

ولایتی ادامه داد:‌جنبش‌های بیداری اسلامی فارغ از آنکه چه احزابی را منتفع و چه احزابی را متضرر سازد نهال خودآگاهی و بازگشت به خویشتن را در نهاد مسلمانان کاشتند.

وی با بیان اینکه جهان اسلام پس از دوره طلایی در صدر اسلام برای قرون متمادی گرفتار مشکلات داخلی و استعمار خارجی بود، خاطرنشان کرد: سرانجام با ظهور متفکران نوین اسلامی چاره دردهای خود را در رجوع تفکرات اصیل اسلامی دانست. بر این اساس با پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی امید و اعتماد به نفس در بسیاری از مسلمانان شکل گرفت.

وی جنبش‌های جدید را،‌ مردمی و با هویتی اسلامی خواند و در اعتراض به استبداد و ناکارآمدی نظام‌های حاکم ظهور کردند.

دبیر کل دبیرخانه بین‌المللی بیداری اسلامی با بیان اینکه اندیشمندان و مصلحان در نظریه پردازی‌های خود فارغ از اختلاف سلیقه‌ها عمدتا در این چارچوب دنبال شده از سوی ملت‌های اسلامی حرکت کردند یادآور شد:‌ آرمان‌ فلسطین همواره اولویت اصلی متفکران و جنبش بیداری اسلامی بوده است که این آرمان بخش مهمی از دغدغه جمهوری اسلامی در بعد سیاست خارجی می‌باشد.

ولایتی ادامه داد: با تاکید به ملت‌های مسلمان بر آزادی فلسطین، دولت‌های جهان راهی جز تلاش برای آزادی آن نخواهند داشت.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پیروزی مقاومت اسلامی در غزه یادآور شد: مقاومت توانست آسیب پذیری‌های رژیم صهیونیستی را نشان داده و این رژیم به آتش بسی تن داد که حکایت از ضعف و عقب نشینی آن داشت.

ولایتی در بخشی دیگر از سخنان خود گشوده شدن فضای جدید فکری و فرهنگی و عرصه جدید برای نقش آفرینی احزاب اسلام گرا را از دستاوردهای دیگر بیداری اسلامی خواند و اظهار داشت: به رغم تاثیرگذاری‌ها و موفقیت‌های این جنبش باید گفت که این موفقیت‌ها نه پایان راه بلکه آغاز راه جنبش بیداری اسلامی است و تلاش بی‌وقفه برای تثبیت این موفقیت‌ها و مقابله با آسیب‌ها و تهدیدات این جنبش مورد نیاز است.

دبیر کل دبیرخانه بین‌المللی بیداری اسلامی فرقه‌گرایی، عدم تساهل و تسامح، ترویج ایده‌های افراط گرایی و منازعات منفی منطقه‌ای را از جمله مهمترین چالش‌های بیداری اسلامی خواند و خاطرنشان کرد: بردباری در قبال مشکلات، حضور مستمر در صحنه  تاکید بر مطالبات و درک چالش‌ها از عوامل مهم مردمی در پیشبرد این جنبش می‌باشد.

دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۱ - ۰۸:۵۸
کد خبر : 687
بازدیدها: 286

پاسخی بگذارید »