یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

وقتی دختران چادری، بیرون مدرسه حجابشان را بر می دارند

danesheroz1 اسفند ۱۷, ۱۳۹۲ ۰
وقتی دختران چادری، بیرون مدرسه حجابشان را بر می دارند

دانش روز: این بخشی از کتابی است که امروز موضوع بحث حجاب اسلامی و سبک زندگی را تشکیل می دهد.

به گزارش دانش روز، کتابی با عنوان “بهم میاد؟” که رمان مشهور “رنده عبدالفتاح” با موضوع حجاب و سبک زندگی است که “محسن بدره “آن را ترجمه و نشر “آرما” آن را منتشر کرده است و امروز در کافه گراسه رونمایی می شود.

امروز یکشنبه هشتم اردیبهشت، ساعت پنج عصر، سه تن از فعالان فرهنگی قرار است در حاشیه رونمایی این کتاب به بحث و بررسی موضوع “حجاب اسلامی و سبک زندگی” بپردازند.

این نشست با حضور دکتر حسام الدین آشنا، حجت الاسلام دکتر محمدرضا زائری و دکتر شهاب اسفندیاری برگزار خواهد شد.  علاقه مندان می توانند برای شرکت در این برنامه فرهنگی به بلوار کشاورز ـ خ ۱۶ آذر ـ خ پورسینا در محل “کافه کراسه” حضور یابند.

در بخشی از این رمان آمده است: « درمدرسه‌ی هدایت، حجاب بخشی از یونیفرم‌مان بود. اما من به محض این‌که از در مدرسه پایم را بیرون می‌گذاشتم، آن را برمی‌داشتم؛ چون اصلا جگرش را نداشتم آن‌طوری در وسایل نقلیه‌ی عمومی مانند اتوبوس یا تراموا قدم بگذارم…

وقتی درس خواندن در هدایت را شروع کردم، از حجاب پوشیدن بدم آمد. سرم می‌خارید و از پوشیدن آن در زنگ ورزش به شدت تنفر داشتم. فکر می‌کردم که روی سرم ترسناک به نظر می‌رسد و در دو هفته اول همیشه گیسوهایم را حالت می‌دادم و می‌گذاشتم‌شان بیرون، طوری که هر کسی من را با آن وضع ببیند، بداند موهای قشنگی دارم. پریشان بودم، اما بعد از مدتی که با بچه‌های دیگر آشنا شدم، این کار به نظرم احمقانه آمد. کم‌کم به آن عادت کردم و دخترهایی را دیدم که آن را فول‌تایم و حتا داوطلبانه بیرون از مدرسه می‌پوشیدند. به خاطر شجاعت‌شان احترام زیادی برای آن‌ها قائل بودم. حتا کمی به آن‌ها حسودی‌ام می‌شد؛ چون من بلافاصله بعد از مدرسه می‌خواستم روسری‌ام را بکنم، ولی آن‌ها می‌توانستند کاملا آرام و حتا با افتخار سوار قطاری شوند که پر بود از دانش‌آموزان مدارس دیگر،‌ بدون این‌که حتا ذره‌ای تردید یا ترس داشته باشند. به نظر می‌رسید آن‌ها بسیار با هویت خودشان در صلح‌اند و هر کسی آن‌ها را می‌شناسد، در چارچوب‌های خودشان به آن‌ها احترام می‌گذارد.

«ده چیز درباره‌ی خودم که از آن‌ها متنفرم»، «جایی که خیابان‌ها نام داشت»، «قانون نوح»، «بزن به چاک» و «دلال دوستی» از دیگر آثار این نویسنده هستند.

منبع: خبرآنلاین

شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۹:۳۹
کد خبر : 97220
بازدیدها: 259

پاسخی بگذارید »