جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

وقتی حرمت ها زیر پای تبلیغات انتخاباتی شکسته می شود

danesheroz خرداد ۲۱, ۱۳۹۲ ۰
وقتی حرمت ها زیر پای تبلیغات انتخاباتی شکسته می شود

دانش روز :چنان شور تبلیغات انتخاباتی بالا گرفته است که اگر تازه واردی به شهر برسد چیزی جز عکس های رنگارنگ با ژست های مختلف و البته گاهی زیبا و به معنای واقعی تبلیغاتی نمی بیند اما چه می شود که در میان این همه شور، برخی حرمت ها را می شکنند بدون اینکه متوجه عمل خود باشند

به طور قطع تمامی کاندیداهای شورای اسلامی شهر که صلاحیت آنها تایید شد پیش از تایید صلاحیت برای کم و کیف تبلیغات خود برنامه ها و رویا پردازی های بزرگی را در سر داشتند که بسیاری از آنها را با مشورت گرفتن از افراد متخصص با اعلام رسمی آغاز زمان تبلیغات به منسه ظهور رساندند. در روزهای اول تبلیغات بیشتر شاهد نصب بنرهایی سر به فلک کشیده بر سر در ستادهای تبلیغاتی کاندیداها بودیم که بعضا تا نیمه های شب مشغول فعالیت بودند و برنامه های خود را مدام چک می کردند، با گذشت روزها نوع تبلیغات نیز رنگ و بویی دیگر به خود گرفت، دیگر نصب تنها بنر جواب نمی داد، کارت های کوچک و پوسترهای بزرگ نیز به کمک بنرها برای تبلیغ آمدند. طرفداران به هر نحوی می خواهند عکس های چاپ شده کاندیدای خود را به مردم بدهند، از انداختن عکس ها در بغل مردم گرفته تا گذاشتن به زور پوسترها در خودروها، گاهی هم می گویند آقا بگیر به درد شیشه پاک کردن که می خورد! در این روزها کافی است فقط ۲۰۰ متر را در شهر هفتاد و دو ملت کرج و به تعبیر زیبا تر ایران کوچک قدم بزنی، می بینی که به ازای هر یک نفر ۱۰ تبلیغ انتخاباتی بر روی در و دیوار نصب شده است، در این میان اما منع قانونی نصب پوسترها و عکس ها بر روی تابلوهای منصوب در معابر عمومی موجب می شود فکرها به کار بیفتند تا جایی که حتی دیگر جدول های کنار خیابان را به رنگ های سفید و سبز و آبی نمی بینی! حسابش را بکنید در این دوره ۲۱ نفر عضو شورای شهر کرج می شوند و به ازای هر یک کرسی ۲۳ نفر کاندیدا تایید صلاحیت شده اند حالا اگر هر کاندید در نگاه خوشبینانه فقط هزار تراکت تبلغاتی چاپ کند ببینید چه اوضاعی در چهره شهر پدید می آید که البته این خرج ها به جز خرج های اصلی کاندیداها است. موضع تبلیغات نیز در جای خودش جالب است در برخی تبلیغات کاندیداهای شورای شهر علاوه بر شعار سازندگی نوعی عرق محلی نیز دیده می شود و گاه برخی شعارها به زبان های محلی نوشته شد است. بر در و دیوارهای شهر که کمتر جایی برای تبلیغات وجود دارد در این میان کافی است گاهی بادی بوزد تا آسمان نیز محل تبلیغات شود!
آثار تبلیغاتی بیش از ابعاد ۷۰ × ۱۰۰ غیر مجاز است
در دستورالعمل تبلیغات انتخابا تی چهارمین دوره شوراهای اسلامی تبصره پنج ماده ۶۲ و بند دو ماده ۶۲ آمده است: استفاده از هرگونه آثار تبلیغاتی نامزدها و طرفداران آنان اعم از کاغذی، پارچه ای، مقوایی، فلزی و یا هر جنس دیگر با ابعاد بیشتر از ۷۰ × ۱۰۰ سانتی متر جز در محل ستاد غیر مجاز است، این در حالی است که در شهر بنرهایی به ابعاد بزرگتر در خیابان می بینم که ستاد تبلیغاتی هم نیست و این موضوع یک تخلف بزرگ است.
ندانسته بی حرمتی می کنیم!
اما روی صحبت این گزارش گله از کاندیداهای چهارمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا است، وقتی ناخواسته بی حرمتی می کنیم و خیلی راحت و بی توجه از کنارش رد می شویم در این مدت کمتر کسی پیدا شد که حواسش به این موضوع باشد. نام جلاله الله بر روی پرچ ایران، آیت الکرسی، ذکر ایام هفته و … همه اینها را می گویم که پست عکس هایتان چاپ کرده اید و هوادارانتان نیز آنها را به دست مردم و گاهی به دست باد می سپارند و اینها می ماند زیر پا بدون توجه! تبلیغات در حد متعارف و به دور از اسراف و زیاده روی خوب است و از همه مهمتر التزام به قانون آن هم در وهله اول قانون الهی.
کاندیداها فقط در محل های مشخص شده تبلیغات کنند
استاندار البرز در برنامه زنده رادیویی خود که امروز پخش شد، تاکید کرد: کاندیداها فقط در محل ستادهای انتخاباتی خود که در هر منطقه ایجاد شده تبلیغات کنند. اصغر عربیان افزود: کاندیداها باید در محل های مجاز آن هم با ابعاد ۷۰ * ۱۰۰ تبلیغات داشته باشند. استاندار البرز در ادامه به رصد تخلفات اشاره کرد و گفت: سازمان بازرسی کل کشور با هماهنگی شعبه قوه قضاییه و هیأت بازرسی شکایات و تخلفات را رصد و در نهایت برخورد قانونی می نماید.
قانونگذاران آینده خود به قانون عمل کنند
استاندار البرز گفت: مردم آگاه خود به خوبی می دانند هر کاندیدا با چه هدفی وارد میدان رقابت می شود، بنابراین لازم است که کاندیداها از هر گونه تخلف دوری کنند. وی افزود: مادامی که قانونگذاران آینده خود به قانون عمل نکنند چطور مردم باید وی را مؤثق دانسته و به فردی رأی دهند که خود تابع قانون نیست.
رقابت ۲۹۴۰ نامزد برای اکتساب کرسی های پارلمان محلی
معاون سیاسی امنیتی استاندار البرز نیز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در ۱۶ شهر استان البرز و ۲۴۳ روستا برگزار می شود که در روستاهای بالای یک هزار و ۵۰۰ نفر ۵ عضو شورا و در روستاهای زیر یک هزار و ۵۰۰ نفر جمعیت ۳ عضو شورا انتخاب خواهد شد. ناصر رجبی در ادامه با اشاره به تعداد کرسی های پارلمان محلی در سطح استان البرز گفت: ۹۱۰ کرسی سهم نمایندگان شوراهای شهر و روستا در استان البرز خواهد بود و تعداد ۲ هزار و ۹۴۰ نفر که صلاحیت شان توسط هیئت های اجرایی و نظارتی احراز شده وارد رقابت برای اکتساب کرسی هاخواهند شد. وی افزود: در شهر کرج ۲۱ نفر عضو اصلی شورای شهر خواهند بود و به ازای هر کرسی ۲۳ داوطلب تأیید صلاحیت شده با یکدیگر رقابت دارند.

منبع:مهر

سه شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۵:۵۴
کد خبر : 25392
بازدیدها: 129

پاسخی بگذارید »