جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

وزیر ارشاد شاعرانه آمد، شاعرانه رفت

danesheroz1 مرداد ۱, ۱۳۹۲ ۰
وزیر ارشاد شاعرانه آمد، شاعرانه رفت

دانش روز: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم تجلیل از خود گفت: روزی که در مجلس شورای اسلامی برنامه‌های خود را ارائه می‌دادم، دعا کردم که عنایات الهی شامل حال من شود و خطاب به حضار گفتم: همتم بدرقه راه کن ‌ای طائر قدس/که دراز است ره مقصد و من نوسفرم. امروز نیز در روزهای پایانی مسئولیت به همه می‌گویم: به عنایت نظری کن که من دلشده را/ نرود بی‌مدد لطف تو کاری از پیش

به گزارش دانش روز، مراسم تجلیل مجمع جهانی اهل بیت (ع) از خدمات سیدمحمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شب گذشته، دوشنبه ۳۱ تیر با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی، رئیس دفتر مقام معظم رهبری، علی سعیدلو، معاون امور بین‌الملل رئیس جمهور، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر سیدمهدی خاموشی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، آیت‌الله محمدعلی تسخیری، آیت‌الله اراکی دبیر کل مجمع تقریب مذاهب اسلامی و جمعی از سفرای کشورهای اسلامی در محل باشگاه دیپلماتیک وزارت امور خارجه برگزار شد.

در این مراسم حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسن اختری دبیر کل مجمع جهانی اهل بیت (ع) در سخنانی اظهار داشت: این روزها ما و شما شاهد آنچه که در گستره جهان اسلام در جریان است، هستیم. متاسفانه درگیری‌های داخلی، تنش‌ها و بحران‌های منطقه‌ای، تخریب و ویرانی، قتل و کشتار، فتنه و نزاع مذهبی و طائفه‌ای و تحریکات مستمر صورت گرفته با پشتیبانی‌های خارجی و اجانب از طریق صدور فتواهای نامعقول و غیرانسانی و غیرشرعی و بالاخره تهدید به تقسیم جوامع و کشورهای اسلامی، از طریق مداخله نظامی خارجی دقیقاً همان چیزی است که دشمنان کیان اسلام از گذشته تا حال دنبال تحقق آن بوده و بزرگان و مصلحان امت همواره در گذشته و حال نسل‌های ما را از وقوع آن برحذر داشته‌اند.

برنده و بازنده واقعی نزاع در افغانستان و پاکستان

وی ادامه داد: وضع عراق، افغانستان، سوریه، فلسطین اشغالی و اخیراً مصر را نظاره‌گر هستید. چه چیزی را مشاهده می‌کنیم؟ چرا و ما و منطقه ما و امت ما باید امروز دچار این وضعیت باشند؟ مسبب و مقصر اصلی و واقعی کیست؟ برنده و بازنده این وقایع دقیقاً چه کسانی خواهند بود؟ آیا هنوز شک و تردیدی وجود دارد که دست دشمنان به ویژه آمریکا و اسرائیل نامشروع از طریق ایجاد فتنه و ارسال کمک‌های مالی ـ آموزشی و لجستیکی پشت صحنه این فجایع و وقایع است؟! ما و شما در سرتاسر پهنای اسلامی نظاره‌گر فتنه‌های خطرناک و نسل‌کشی و برادرکشی دینی و قومی به شکل روزانه هستیم. چرا باید این گونه باشد؟ مسئولیت و پاسخگویی این وضعیت امت و خون‌های به ناحق ریخته شده در مقابل خداوند متعال به عهده کیست؟ واقعاً باید فکر کنیم. چاره‌ای جز این نیست و ما و شما توانایی رسیدگی و رفع این مشکلات بدون دخالت بیگانگان و دشمنان اسلام را نداریم؟

فتواهای معلوم‌الحال چطور خون می‌گیرند

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) افزود: در عراق و افغانستان دیدید به بهانه ساقط کردن رژیم مستبدی و مبارزه با تروریسم چه کردند و تمام زیرساخت‌های آنها را از بین بردند. ویرانگری و کشتار دسته جمعی بیش از دو دهه در افغانستان به دست گروه تندرو طالبان در جریان است و همچنان ملت افغانستان بهای تندروی‌های جاهلی این گروه متعصب را با خون خود می‌پردازد؛ بدون آن که مسئولین افغانستان بتوانند به راه حل‌های ریشه‌ای و اصولی برای توقف خونریزی‌ها و نقطه پایانی برای همه فعالیت‌های تروریستی که با پوشش و مجوز فتواهای معلوم الحال صورت می‌گیرد، دست یابند. وضع پاکستان نیز به همین گونه است و آنجا هم از جنایت این گروه متعصب و تندرو در امان نبوده، بلکه پاکستان با یک تراژدی دیگری مواجه شده و آن مورد هدف قرار دادن بی‌گناهان بوسیله هواپیماهای بدون خلبان آمریکایی به بهانه مبارزه با تروریسم است و در عمل این ملت پاکستان است که قربانی جنایات و حملات بوده و بهای آن را پرداخت کرده است.

اختری ادامه داد: عین این سناریو در عراق هم تکرار می‌شود و امروز پس از حدود ۱۰ سال از تشکیل دولت مستقل و پارلمان بوسیله انتخابات مردمی و فراگیر می‌بینیم که گروه‌های تکفیری در آنجا چه می‌کنند. به وسیله ماشین‌های بمب گذاری شده و کنترل از راه دور همه را، کوچک و بزرگ و کودک و جوان و پیر و زن و مرد را به کشتن می‌دهند. در سوریه کشوری که هیچگاه کسی ندید رهبران آن پای توافق ذلت‌بار با رژیم اشغالگر قدس بنشینند و تسلیم خواسته‌های آنها شوند چه بساطی را به پا کردند؟ ارتش آن را که یکی از قوی‌ترین و مستحکم‌ترین ارتش‌های عربی و اسلامی بود و پشتوانه مقاومت در منطقه و در برابر استکبار جهانی به حساب می‌آمد، چگونه درگیر مسائل داخلی کردند؟

بین ملت و دولت سوریه جدایی وجود ندارد

سفیر سابق ایران در سوریه افزود: ابتدا حکومت سوریه را به دیکتاتوری و جدایی ملت از حکومت متهم کردند و گفتند که رژیم سوریه به خواست ملت عمل نمی‌کند، اما پس از این حجم سنگین حمایت‌های منطقه‌ای و غربی از تروریست‌ها در سوریه نتوانستند بین ملت و دولت جدایی بیفکنند و بالعکس دیدند که ملت با تمام صلابت و جدیت در برابر گروه‌های تکفیری که مورد حمایت نظامی و مالی خارجی است ایستادند.

وی همچنین به کشور مصر و وقایع آن اشاره کرد و گفت: در مصر که این روزها شاهد اوضاع آن هستید، وضع به همین گونه است. ملتی که پس از ۳۰ سال تحمل ظلم و ستم و سختی و استبداد با یک رفراندوم آزاد، رای به ساختار جدید حکومتی و سیاسی خود داد، چگونه آن را دچار تفرقه و چنددستگی خطرناک کردند تا آنجا را نیز همانند جاهای دیگر درگیر جنگ داخلی و خونریزی و برادرکشی کنند و اینگونه اسرائیل غاصب با خیال راحت به خواب و آرامش بپردازد. تا توانستند طی یک سال گذشته در مصر تحریک کردند، مشکلات داخلی سیاسی – اقتصادی و مذهبی به راه انداختند و در نهایت یک نظام قانونی را سرنگون کردند و جای تاسف اینکه برخی کشورهای اسلامی به جای اینکه از یک حزب و جریان اسلامی که به طور مشروع به قدرت رسیده است حمایت کنند پیام تبریک به طرف مقابل که دست به کودتا زده است فرستادند و به این هم بسنده نکرده بلکه موج حمایت‌های مالی و سیاسی به راه انداختند. آیا بهتر نبود که همه کشورهای اسلامی و زعمای امت برای رفع مشکلات گریبانگیر در مصر و نقاط دیگر با همفکری و همدلی و اتحاد دست به دست هم داده و نسبت به ایجاد وحدت سیاسی و مذهبی و حفظ همبستگی ملی و رفع مشکلات و خطرات و تهدیدات موجود اقدام می‌کردند.

غرب پاسخ دهد گناه مرسی چیست

اختری افزود: اگر فرض کنیم که ادعاهای آنها در خصوص حکومت سوری درست است، پس گناه رئیس جمهور مصر چیست؟ آیا او از طریق یک انتخابات آزاد و حضور گسترده مردمی سال گذشته به قدرت نرسید؟ پس چرا تمام شیوه‌های تحریک و فتنه انگیزی را در مصر به کار گرفتند و مشکلات داخلی اعم از سیاسی و اقتصادی و مذهبی را به راه انداختند تا این که حکومت قانونی را سرنگون کردند؟ آنها امروز باید پاسخ دهند گناهی که مرسی مرتکب شد تا مستحق اینگونه مسائل بشود چه بود؟ اینک زمان آن فرا رسیده است تا از یکدیگر بپرسیم چرا و چگونه تمام این ویرانی‌ها و خرابی و هرج و مرج‌ها دامنگیر کشورهایی که کانون و قلب جهان اسلام به شمار می‌روند، شده است؟ آیا وقت آن فرا نرسیده است تا قدری تفکر و تامل کنیم که چه کسانی این گروه‌های تندرو و جنایتکار را حمایت و تجهیز می‌کنند، پیروان واقعی اسلامی یا دشمنان اسلام و مسلمین؟ آیا زمان بیداری ملت‌های مسلمان فرا نرسیده است؟ آیا نصایح و رهنمودهای رهبر انقلاب اسلامی امام خامنه‌ای که همواره بر عدم اعتماد به طرح‌های آمریکا و رد آن‌ها تاکید کرده‌اند ما را بیدار نمی‌کند.

دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) تصریح کرد: تمام دنیا شاهد بوده است که نظام جمهوری اسلامی ایران از بدو تاسیس همیشه بر پیاده کردن این خط فکری پایبند بوده است و بنیانگذار این نظام مقدس حضرت امام خمینی (قدس سره) همواره در پیامهای خود به کشورهای اسلامی بر پیروی از این خط مشی تاکید می‌کردند. این نظام تا به امروز همین راه را طی کرده است. رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت ایت الله امام خامنه‌ای نیز تا امروز همیشه تاکید کرده‌اند که بیائید مشکلات جهان اسلام را بدون اتکاء و دلگرمی و مراجعه به دشمنان اسلام و راه حلهای ناقص و فتنه‌انگیز و انفعالی آنها، خود حل و فصل کنیم. به ویژه آنکه دین مبین اسلام به اندازه کافی برنامه‌های کامل و جامع برای تمام بخش‌های زندگی و انسان اعم از دینی و اجتماعی و سیاسی و اقتصادی دارد، لیکن برخی کشورها و نظام‌ها به این پیام‌ها و دعوت‌ها پاسخی ندادند ضمن آنکه یادآوری می‌کنم که آمریکا و رژیم صهیونیستی غاصب و تمام دشمنان امت اسلام دوست ندارند شاهد دوستی و نزدیکی امت و کشورهای اسلامی با یکدیگر و تفاهم و صلح و صفای آن‌ها باشند.

وی افزود: توصیه و دعوت ما این است که همه بیاییم و در جهت خنثی کردن و محکومیت تحریکات، فتنه‌ها و صدور فتواهای غیرشرعی و تفرقه‌انگیز از ناحیه هر کس و هر گرایش سیاسی و مذهبی که باشد اقدام کرده و گام عملی برداریم و به رهنمودها و توصیه‌ها و نصایح و ارشادات بزرگان و مصلحان و خیراندیشان گذشته و حال جهان اسلام برای رفع این مشکلات با کمک یکدیگر گام برداریم.

اختری همچنین به مساله روز جهانی قدس اشاره کرد و گفت: همه می‌دانید که چگونه امام راحل مسئله قدس را به عنوان یکی از مسائل و موضوعات اساسی و بنیادین جامعه اسلامی قرار دارد و از همه مسلمانان و کشورهای اسلامی خواست تا دست به دست هم دهند و یکبار هم که شده در مقابل اشغالگران مجدانه ایستادگی کنند و سرزمین‌های اسلامی اشغال شده را آزاد و برای همیشه دست اسرائیل غاصب را از مسلمانان کوتاه کنند. بدین منظور جمعه آخر ماه مبارک رمضان را به عنوان روز همبستگی جهانی و اسلامی برای آزادی قدس شریف اعلام کردند. در همین راستا مجمع جهانی اهل بیت (علیه السلام) اعلام می‌کند آمادگی کامل برای همکاری و همدلی و همفکری در جهت تحقق جامعه یکپارچه اسلامی مصداق آیه شریفه: «و کذلک جعلنا کم امه وسطا لتکونوا شهداء علی الناس» و تاسیس کیان بزرگ اسلامی و احیای تمدن افتخارآمیز آن مصداق آیه شریفه: «ان هذه امتکم امه واحده و انا ربکم فاعبدون» را دارد.

در ادامه این مراسم لوح تقدیری نیز به پاس زحمات سیدمحمد حسینی در دوران تصدی‌اش بر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به وی اهدا شد.

حسینی پس از این مراسم در سخنان کوتاهی خطاب به حضار گفت: هفته گذشته اعضای‌ هیئت دولت با مقام معظم رهبری دیدار داشتند و ایشان در آن دیدار اظهار داشتند که حجم کار و خدمات دولت دهم بسیار قابل اعتنا و تاثیرگذار است و در کنار آن رویکرد دولت به شعارهای انقلاب اسلامی را نیز تحسین کردند که این اظهارت سند افتخار ماست.

وی افزود: دولت دهم هیچ چشمداشتی به مضوعی نداشته است و ما فعالیت‌هایمان را بدون اینکه برای خودمان امتیازی قائل شویم انجام دادیم که مهر تاییدی است بر فعالیت‌های دولت در انتهای دوران کاری آن.

حسینی ادامه داد: سال گذشته در اجلاس وزرای اطلاع رسانی کشورهای اسلامی بحث حمایت از فلسطین مطرح شد و در آن قرار شد روز جهانی قدس به عنوان روز حمایت از مردم فلسطین در تمام کشورهای اسلامی قرار بگیرد و کشورهای اسلامی نیز برای این روز برنامه‌هایی تدارک ببینند. اکنون در آستانه روز جهانی قدس از تمام سفرای کشورهای اسلامی می‌خواهم که به این مسئله عنایت بیشتری داشته باشند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان گفت: روزی که در مجلس شورای اسلامی برنامه‌های خودم را ارائه می‌دادم دعا کردم که عنایات الهی شامل حال من شود و خطاب به حضار گفتم: همتم بدرقه راه کن ‌ای طائر قدس/که دراز است ره مقصد و من نوسفرم. امروز نیز در روزهای پایانی مسئولیت به همه می‌گویم: به عنایت نظری کن که من دلشده را/ نرود بی‌مدد لطف تو کاری از پیش.

همچنین در این مراسم صلاح زواوی سفیر فلسطین نیز دقایقی را برای حاضرین به سخنرانی پرداخت.

منبع:مهر

سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۱:۴۱
کد خبر : 41519
بازدیدها: 157

پاسخی بگذارید »