چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

وزیراقتصاد یونان: اگر ورشکسته می شدیم وضعیت مصر را داشتیم

danesheroz7 تیر ۱۳, ۱۳۹۲ ۰
وزیراقتصاد یونان: اگر ورشکسته می شدیم وضعیت مصر را داشتیم

دانش روز:وزیر اقتصاد یونان پس از پایان دومین دور مذاکره با وام دهندگان خارجی به این کشور گفت: چنانچه ورشکسته می شدیم، وضعیت کشور مصر را داشتیم

به گزارش روز پنجشنبه دانش روز  یانس استورناراس وزیر اقتصاد یونان پس از پایان مذاکرات با نمایندگان، بانک مرکزی اتحادیه اروپا، بانک جهانی و صندوق بین المللی پول موسوم به تروییکا گفت: اگر از تروییکا اقدام به دریافت وام نمی کردیم و شرایط آنان را نمی پذیرفتم، کشور ورشکسته می شد و یونان وضع به سرنوشت مصر دچار می شد.
نمایندگان تروییکا یا وام دهندگان خارجی به یونان که در آتن بسر می برند، مدت چهار روز است که با مقامات و وزیران کار، اقتصاد و دارایی، وزیر اصلاحات اداری و وزیردرمان و بهداشت همبستگی یونان مذاکره می کنند و کارشناسان اعلام کردند که این مذاکرات تاکنون به نتیجه مطلوبی نرسیده است.
مذاکره کنندگان خواستار انجام سریع اصلاحات با اخراج و یا تعدیل نیروی انسانی ادارات دولتی هستند.
نمایندگان تروییکا یعنی وام دهندگان خارجی به یونان خواستار اخراج حدود ۱۲ هزار و ۵۰۰ نفر از نیروی ادارات دولتی تا پایان سال میلادی ۲۰۱۴ هستند و بعضی از رسنه های خبری یونان این رقم را ۱۵ هزار نفراعلام می کنند.
کریاکاس متسوتاکیس وزیر اصلاحات اداری پس از دو دورمذاکرات ناموفق با نمایندگان تروییکا، اعلام کرد: از نمایندگان تروییکا خواسته است سه ماه دیگر برای تعیین فهرست افرادی که باید اخراج شوند، به این وزارتخانه فرصت داده شود.
نمایندگان تروییکا همچنین خواستار کاهش شدید هزینه های دولتی و بخصوص هزینه های بیمارستان ها و درمان شهروندان هستند.
نمایندگان تروئیکا تهدید کردند که چنانچه مذاکرات به نتیجه مطلوب نرسد، ممکن است مرحله بعدی وامی که قرار است به یونان پرداخت شود، تا سه ماه دیگر به تعویق افتد.
چنانچه مذاکره کنندگان با مقامات دولت یونان به توافق برسند، تا پایان ماه میلادی جاری مبلغ هشت میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو در اختیار دولت یونان قرار دهند.
بانک مرکزی اتحادیه اروپا، بانک جهانی و صندوق بین المللی موسوم به تروییکا دو سال پیش برای کمک به یونان جهت خروج از بحران مالی تصمیم گرفتند، مبلغ ۱۳۰ میلیارد یورو را در مدت سه سال و به صورت مرحله ای و در صورت اجرای کامل خواسته های آنان مبنی بر انجام اصلاحات لازم و کاهش بودجه ادارات دولتی در اخیتار این کشور قرار دهد.
یونان با بحران مالی دست و پنجه نرم می کند و شاخص بیکاری در این کشور در چهار سال گذشته از مرز ۲۷ درصد گذشته و بیش از یک میلیون و ۳۵۰ هزار نفر از نیروی فعال این کشور بیکار هستند. فقر به طور بی سابقه رو به افزایش است و بازار با رکود حدود شش درصدی مواجه است.
کسری بودجه کشور در شش ماه نخست سال میلادی جاری دو میلیارد و ۳۰۰ میلیون یورو برآورد می شود و نمایندگان تروییکا خواستار یافتن راه حلی برای جبران این کسری بودجه، از دولت یونان هستند.

 

 

ایرنا

پنجشنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۲ - ۱۲:۴۶
کد خبر : 34398
بازدیدها: 241

پاسخی بگذارید »