چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

ورود ممنوع؛ حتی شما همسر عزیز

danesheroz اردیبهشت ۷, ۱۳۹۲ ۰
ورود ممنوع؛ حتی شما همسر عزیز

هر انسانی در هر مقام، موقعیت، جنسیت و نسبتی دارای یک حریم خصوصی است که خودش آن را تعریف می‌کند؛ یعنی برای دیگران مشخص می‌کند که تا کجا اجازه دارند در حریم او وارد شوند

روزنامه خراسان امروز شنبه ۰۷/۰۲/۹۲ نوشت: یک آدم متشخص به حریم خصوصی همسرش احترام می گذارد.

هر انسانی در هر مقام، موقعیت، جنسیت و نسبتی دارای یک حریم خصوصی است که خودش آن را تعریف می کند؛ یعنی برای دیگران مشخص می کند که تا کجا اجازه دارند در حریم او وارد شوند.

در یک جامعه متمدن همواره در ارتباط اولیه تمام حریم ها را بسته تلقی می کنند تا جایی که شخص اجازه ورود بدهد.

بدین معنا که وقتی به ما گفتند سوار خودروی ما بشوید ما سوار خودروی دیگران می شویم. وقتی گفتند «لطفاً تلفن را جواب دهید» ما تلفن دیگران را جواب می دهیم و پس از عذرخواهی می گوییم «فعلاً خودشان امکان صحبت ندارند.» تلفن همراه، کمد شخصی، دفترچه خاطرات و… همه و همه حریم خصوصی محسوب می شود و نباید هیچ گاه بدون اجازه دیگران به آن ها ورود کرد. درباره وسیله ای مانند تلفن همراه حتی به شماره ای که روی گوشی افتاده و در حال زنگ زدن است نیز نباید نگاه کرد.

یک آدم متشخص تمام این حریم های شخصی و خصوصی را برای همسرش نیز قائل است. هیچ گاه نباید گفت بین زن و شوهر این حرف ها وجود ندارد. البته تذکر این نکته لازم است که از سویی نباید در خانه هیچ دری اعم از در اتاق یا در کمد به روی زن یا شوهر قفل باشد و از سوی دیگر نباید هیچ گاه سراغ وسایل شخصی و حریم خصوصی یکدیگر رفت. به دیگر سخن، خانه خوب، خانه ای است که بیش از هر چیز اعتماد متقابل در آن موج بزند. ( محمد امین تاجور-مشاور خانواده)

مثال:

مرد خطاب به همسرش که در حال شستن ظرف های شام است می گوید: ببخشید خانم تلفنت زنگ می خوره، می تونی جواب بدی.

-لطف می کنی تلفن رو برداری ببینی کی داره تماس می گیره

-بله چند لحظه اجازه بده… دوستت ناهید خانم داره زنگ می زنه

-لطفاً تلفن رو جواب بده بگو خودم چند دقیقه دیگه باهاش تماس می گیرم، ممنون!

بازگشت به صفحه نخست سرویس فضای مجازی

شنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۰۷:۲۱
کد خبر : 13021
بازدیدها: 294

پاسخی بگذارید »