یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

ورودی شهر کرج نیازمند المانی ماندگار/گزارش

danesheroz1 تیر ۲۳, ۱۳۹۲ ۰
ورودی شهر کرج نیازمند المانی ماندگار/گزارش

دانش روز: کلانشهر کرج با استان شدن و سرریز جمعیتی با تنوع قومیت های مختلف فرهنگی و اجتماعی این روزها تشنه تر از پیش نیازمند هویت بخشی به ورودی ها و خروجی های شهر که نقش بی بدیلی در شاکله و بدنه اصلی شهر دارند؛ می باشد

به گزارش دانش روز، کلانشهر کرج در گذشته‌ای نه چندان دور، با توجه به آب و هوای مناسب و وجود منابع آبی چون رودخانه کرج، باغ شهری زیبا و سبز با درختان کهن و بی‌شمار بوده ‌است که آثار آن هنوز هم در شهر به چشم می‌خورد. سوای از این امر وجود چهره های فاخر و نامی در این شهر اهمیت این کلانشهر را بیش از پیش می کند.

طی ۴۰ سال اخیر و با هجوم جمعیت از سراسر ایران به این شهر، رفته رفته باغ‌های آن تخریب و با مناطق مسکونی و راه‌ها جایگزین شده است.

طبق آمار رسمی در سال  ۱۳۹۱،جمعیت این کلانشهر به  ۱،۹۶۷،۰۰۵ نفر رسید که از این جهت در حال حاضر پس از شهرهای تهران و مشهد به‌عنوان سومین شهر پرجمعیت ایران به‌شمار می‌رود. این شهر در میان کلان‌شهرهای ایران با رشد جمعیت سالانهٔ ۳/۱۴ درصد بالاترین رشد جمعیت را دارد.

در این راستا عنصر ورودی به عنوان یکی از اجزای لاینفک شهر محسوب می شود که این امر زمینه ساز ادراک هویت شهری و به دنبال آن کلیت شهر است.

در این بحث، تطابق و سازگاری المان های شهری با هویت شهر مهمترین رویکردی است که در بکارگیری عناصر زیباسازی شهر از دید کارشناسان این حوزه همواره مورد تاکید قرار گرفته است.

ایجاد تغییر و تحول در مبادی ورودی و خروجی کرج نیاز به تعامل و همکاری همه مسئولان دارد

رییس شورای اسلامی شهر کرج نیز در این رابطه با اشاره به وجود برخی مسائل و مشکلات موجود در محدوده ورودی و خروجی های کرج، اظهارداشت: حضور مشاغل مزاحم، سد معبر و استقرار دکه ها محدوده های عنوان شده از جمله مسائلی است که باعث ایجاد تداخل در وضعیت مبادی ورودی و خروجی های تعریف شده برای شهر کرج است.

محمود دادگو در توضیح مبادی ورودی و خروجی کرج با بیان اینکه ، این ورودی و خروجی ها در قالب محدوده شهر تعریف می شوند، بیان کرد: ورودی و خروجی های شهر در قالب محدوده شهر کرج، شامل مناطق گلشهر، مهرشهر، کیانمهر، قزلحصار، سهرابیه، اتوبان تهران، ماهدشت و محمد شهر می شود.

وی اظهار داشت: پرداختن به مبحث ساماندهی مبادی ورودی و خروجی های کرج و اجرای طرح های عمرانی در این مبادی ضمن نیاز داشتن به همکاری مسئولان ذیربط نیاز به تعامل عموم شهروندان دارد.

رئیس شورای اسلامی شهر کرج تصریح کرد: ساماندهی و اجرای طرح های عمرانی در خصوص ایجاد تغییر و تحول در مبادی ورودی و خروجی کرج نیاز به تعامل و همکاری همه مسئولان دارد.

دادگو اظهار داشت: زیباسازی سیما و منظر شهر از خروجی های مثبت و موثر پرداختن به مقوله کار کارشناسی است که باید مورد توجه ویژه مسئولان ذیربط قرا گیرد.

رئیس شورای اسلامی شهر کرج با اذعان بر وجود مشکلات ملموس در خصوص ورودی ها و خروجی های شهر کرج، گفت: بی شک ورودی ها و خروجی های شهر دچار بلاتکلیفی و نواقص شده اند اما آنچه مسلم است این است که این مبادی تابع ضوابط و معیارهای خاصی هستند که به نحوی در چارچوب حریم و محدوده  شهری گنجانده می شوند.

وی با اذعان بر اینکه در خصوص مبادی ورودی و خروجی کرج تا کنون به وضعیت مطلوب نرسیده ایم، بر ضرورت ساماندهی این مهم تاکید کرد.

رئیس شورای اسلامی شهر کرج با تاکید بر ضرورت تعریف نماد برای کرج، عنوان کرد: تحقق این مهم ضمن ساماندهی سیما و منظر شهری به ویژه در یکی از مهمترین مبادی این کلانشهر، تعیین هویت برای این کلانشهر است.

این مسئول با یادآوری تعامل و همکاری های ارزنده استانداری و فرمانداری در امور مختلف شهری با مجموعه مدیریت شهری اعم از شورای اسلامی شهر و شهرداری، اظهار داشت: این ارگان ها نقش اساسی در ساماندهی مبادی ورودی و خروجی کرج ایفا می کنند.

دادگو با بیان اینکه، مهمترین ورودی و خروجی شهر کرج، مسیر اتوبان است، گفت: این اتوبان به عنوان مسیر کمربندی است که با توجه به نقشه شهر تعریف می شود که بر این اساس مبادی ورودی و خروجی استان البرز در مسیر اتوبان از گرمدره  آغاز و به  خروجی قزوین منتهی می شود.

وی با بیان اینکه، ورودی و خروجی ها در مرکز استان البرز به هم آمیخته شده اند، بیان کرد: همکاری با وزارت راه برای ساماندهی مبادی ورودی و خروجی ها لازم است.

لزوم هویت بخشی به ورودی های شهر کرج

شهردار کلانشهر کرج نیز در گفتگو با خبرنگار ما لزوم هویت بخشی به کلانشهر کرج در مبادی ورودی این شهر را یادآور شد و گفت: ورودی شهر یکی از مهمترین بخش هایی است که در نگاه اول نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند و این امر لزوم ایجاد نمادی ماندگار و برگرفته از تاریخ و هویت کرج را می طلبد.

سیدعلی آقازاده با بیان اینکه این مهم هم اکنون در دست بررسی است بهره گیری از ایده های خلاق را در این زمینه موثر دانست و خواستار همکاری شهروندان در صورت داشتن ایده و طرح در این زمینه شد.

کرج شهری بدون ورودی

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهری،  بکارگیری طرح های خلاق و بدیع را در این حوزه راهگشا دانست و گفت: رسالت سازمان استفاده از طرح های نو و تازه است تا فضای شهر هرچه بیشتر مطلوب حال شهروندان باشد.

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهری در خصوص ساماندهی ورودی شهر کرج نیز اظهار داشت: درحال حاضر ورودی و خروجی مناسبی برای شهر کرج تعریف نشده است و از این رو انجام این مهم در اولویت های کاری قرار دارد.

صدرایی ایجاد المان و یادمان ها در مبادی ورودی و خروجی شهر کرج و مناطق حومه آن را از جمله برنامه های آتی این سازمان برشمرد.

به هر روی ضرورت دارد تا در این راستا طرح های کارآ و مطلوب به منظور ساماندهی مبادی ورودی و خروجی کرج، عملیاتی شود و فعالیت های عمرانی در این زمینه باید با توجه به اولویت های مشخص و با تکیه بر مولفه هایی از جمله، هدف گذاری و برنامه ریزی تعریف شود و سپس در پروسه ساماندهی قرار گیرد.

در این خصوص می طلبد که با توجه به وجود بافت تاریخی متعدد، حضور هنرمندان و فرهیختگان کشور در این استان، در کنار ویژگی های اقلیمی و منطقه ای شاخصه هایی مملو از طرح های زیباسازی با محور اقدامات کارشناسی و با بهره گیری از ایده های خلاق مدیران و دیگر هنرمندان سطح شهر اجرایی شوند تا شهرمان شاهد نمادی ماندگار و در خور شان باشد.

گزارش/ محبوبه بابائی     منبع:کامنا

یکشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۲ - ۱۹:۲۲
کد خبر : 37621
بازدیدها: 250

پاسخی بگذارید »