پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

وجود بیش از ۴ میلیون دانشجو در سطح کشور

28 danesheroz خرداد ۱, ۱۳۹۲ ۰

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار دانشجو در سطح کشور مشغول به تحصیل هستند

به گزارش دانش روز ، حسین نادری‏‎منش ظهر امروز در حاشیه چهل و پنجمین نشست راهبردی معاونین آموزشی دانشگاه‌های سراسر کشور در دانشگاه لرستان در جمع خبرنگاران در خرم‌آباد با بیان اینکه ۷۰ هزار هیئت علمی در دانشگاه‎های کشور فعالیت دارند، گفت: بر اساس اسناد بالادستی سند چشم‎انداز، نقشه علمی کشور و برنامه پنجم توسعه برای توسعه تحصلات تکمیلی تکالیفی به آموزش عالی محول شده و رشد تحصیلات تکمیلی طی ۴ سال اخیر قابل توجه بوده به طوری که در رشته‎های دکترا در این مدت ۱۰۰ درصد افزایش رشته صورت گرفته است.

وی افزود: در استان لرستان به عنوان مثال طی این مدت از ۵۰ به ۱۵۰ رشته رسیده که عموماً این افزایش در تحصیلات تکمیلی و در مقادیر قابل توجهی مجوز دکترا و ارشد داده شده است.

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در پاسخ سئوال یکی از خبرنگاران در مورد زیرساخت‌های عمرانی گفت: زیرساخت‎های عمرانی طی هشت سال گذشته از ۵ میلیون  به ۱۱ میلیون مترمربع رسیده است.

وی افزود: باید اساتید جوان جذب شوند و در بحث کیفی‎سازی آموزشی باید این مهم لحاظ شود.

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در خصوص تک‎جنسیتی و دانشگاه‎های اقماری باید زیرساخت‎ها و شرایط را براساس فرهنگ و هنجارهای خود شکل دهیم، زیرا دانشگاه‎های دولتی را ملزم به انجام این مهم نکرده‌ایم، اما بخش‎های خصوصی و دولتی درخواست‎هایی داشتند که کلاس‎های ویژه خانم‎ها و آقایان تشکیل شود.

نادری منش یادآورشد: در حال حاضر ۳۰ مورد مجوز تک‎جنسیتی و اقماری از سوی وزارت علوم صادر شده و معتقدیم که در این بین، کیفیت آموزشی بهتر از شرایط قبل بوده است.

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در پاسخ به این سئوال که انتخابات پیش رو منجر به کوتاه شدن مدت دوره آموزش و کلاس‎های درس شده است، گفت: درخواست‎های مکرری داشتیم که در بین زمان انتخابات، امتحانات از ۲۰ خرداد تا یکم تیرماه برگزار نشود و تغییری در سیستم آموزشی ایجاد نشده است، بلکه برعکس یک شرایط مناسب برای حضور حداکثری ایجاد شده است.

نادری منش با بیان اینکه تابستان گذشته تصمیم بر این بود که به دلیل تعطیلات عید، نیم‎سال دوم کوتاه می‎شود، گفت: اعلام کردیم که نیم‎سال اول از اول شهریور شروع و نیم‎سال دوم نیز هفته اول بهمن‎ماه شکل گیرد که در این راستا تمام دانشگاه‎های جنوب، طرح را اجرا کردند.

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دراجرای طرح آمایش آموزش‎ها یکی از ایرادات و سئوالات اصلی همواره این است که آمار دقیقی از نیروی انسانی در کشور نداریم که در هر زمینه چقدر نیرو نیاز است.

نادری منش گفت: در برخی از رشته‎ها تعداد قابل توجهی فارغ‎التحصیل بیکار و در برخی رشته‎ها اصلاً نیرو نداریم، به عنوان مثال بیش از ۹۰ هزار دانشجوی زبان انگلیسی وجود دارد، در حالی که کمتر از ۱۰۰ دانشجوی زبان چینی داریم و با توجه به اینکه تعامل اقتصادی ما با چین ۵۰ میلیارد دلار است، نیاز به تربیت دانشجویان زبان چینی بیشتری داریم.

چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۲ - ۲۰:۴۸
کد خبر : 19565
بازدیدها: 189

پاسخی بگذارید »