سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

واکنش متفاوت بازارهای اقتصادی به نتایج مذاکرات۱+۵

danesheroz فروردین ۱۷, ۱۳۹۲ ۰

روز نخست نشست آلماتی بدون رسیدن به نتیجه معینی به پایان رسید و مذاکرات امروز نیز ادامه می یابد اما از ابتدای سال با انتشار خبر نشست ۱+۵ اهالی بازار سرمایه و سایر بازارهای مالی در انتظار به سر می برند تا بدانند حاصل این مذاکرات چه خواهد بود و در این میان انتظارها و برآوردهای متعددی در این خصوص به رای گذاشته شده است

اگر چه رای و تفسیر از نتایج مذاکرات چندان کارساده ای نیست اما حداقل آنچه که می‌‌توان از جانب گروه ۱+۵ مثبت عنوان کرد علاقه‌مندی جدی غرب برای رسیدن به توافق با ایران است.
آنچه مسلم است بازارهای مختلف مالی و سرمایه ای در کشور به اخم یا لبخند مذاکره کنندگان وا کنش نشان خواهند داد بدیهی است لبخند مذاکره کنندگان به معنای افق روشن پیش روی دیپلماسی تعبیر خواهد شد که می تواند تاثیری مثبت بر بازار بورس داشته باشد .
در مقابل بازار طلا و سکه در کنار کاهش قیمت های جهانی روندی کاهشی را در پیش خواهد گرفت و این روند برای بازار ارز نیز قابل پیش بینی خواهد بود.
نتایج مثبت و امیدوار‌کننده مذاکرات گروه۱+۵ علاوه بر اینکه باعث رشد شاخص های بورس اوراق بهادار به دلیل بالارفتن اعتماد اقتصادی خواهد شد ، قیمت سکه و دلار را با افت روبه‌رو خواهد کرد.

با روشن‌شدن آینده مثبت اقتصادی، سایر بازارها مانند مسکن، ارز و طلا حداقل طی ۶ ماهه آینده درجا زده و بورس با بازدهی بسیار قابل قبولی روبرو خواهد شد به طوریکه شاخص بورس با فرض تداوم همین وضعیت به راحتی از شاخص های جدید عبور خواهد کرد.
اکثر فعالان بازار بر این باورند با توجه به دلایلی چون پایین بودن قیمت سهام اکثر شرکت‌ها و عدم رشد بهای آنها، حاکم شدن آرامش سیاسی، اثر مثبت مواردی چون از رونق افتادن بازار‌های سکه و ارز، آینده روشن و مثبت شرکت‌های صادر‌کننده محصولات، افزایش سودآوری شرکت‌های تولیدکننده با در نظر گرفتن حمایت همه جانبه نظام و دولت از تولید ملی، بورس اوراق بهادار حداقل تا شهریور به رونق و رشد قیمت‌ها و متغیرها ادامه دهد و بتواند امسال جلوتر از سایر بازارها حرکت کند.
بدیهی است رویکرد مثبت مذاکرات گروه۱+۵ سبب افت شدید قیمت سکه‌ آتی در بورس کالا خواهد شد.

اگر چه کاهش نرخ ارز به دنبال روند مثبت مذاکرات نیز قابل پیش بینی است اما کاهش دلار نسبت به ریال به سرعت اتفاق نخواهد افتاد و اگر چه مقداری از ارزش ارز کاهش می یابد اما نوسان آن مانند افت و خیز قیمت‌ها در بازار سهام نخواهد بود.
بحث مذاکرات هسته ای ایران دامنه دار شده و نمی‌توان توقع داشت موضوعی ریشه‌دار برای هردو طرف طی چند نشست به آنچنان نتایجی برسد که بتواند موجب تثبیت شرایط اقتصادی یا تحول در بسیاری ازبازارها شود، اما به طور قطع نمی توان اثرات کوتاه یا بلند مدت بر این بازارها را نادیده گرفت حتی اگر ادامه گفت‌وگوها به دور‌های بعدی محول شود باید به روند آن با انتظاراتی خوش‌بینانه نگاه کرد.

شنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۲ - ۰۵:۰۹
کد خبر : 10857
بازدیدها: 237

پاسخی بگذارید »