جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

واکسن سندرم تنفسی خاورمیانه ساخته شد

danesheroz1 شهریور ۲۰, ۱۳۹۲ ۰
واکسن سندرم تنفسی خاورمیانه ساخته شد

دانش روز: دانشمندان با ساخت اولین واکسن جهانی علیه ویروس سندروم تنفسی خاورمیانه – ویروس کرونا ، گام بزرگی در راستای مبارزه با این ویروس شبه سارس که بیم اپیدمی جهانی آن می رود، برداشته اند

به گزارش دانش روز، دانشمندان تغییرات دی ویروس کرونا یا سندروم تنفسی خاورمیانه (مرس) را ایجاد کرده که می توان از آن به عنوان یک واکسن علیه این بیماری استفاده کرد.

ویروس مهندسی شده مرس در آزمایشگاه در پروتئین پوشش خود دارای نوعی جهش است که موجب می شود یک سلول را آلوده کرده و مواد ژنتیکی آن را کپی کند، اما از گسترش به بافتهای دیگر محروم می شود. محققان اظهار داشتند وقتی حفاظت اضافی برای این ویروس مهلک با مهندسی ایجاد شود، می توان از آن برای ایجاد یک واکسن ایمن و موثر علیه مرس استفاده کرد.

نرخ مرگ و میر برای این عفونت در حال حاضر به ۶۰ درصد می رسد.

لوئیس انجوانز از دانشگاه مستقل ماردید اظهار داشت که این پیشرفت در نتیجه ترکیب بیولوژی مصنوعی و مهندسی ژنتیک حاصل شد. این واکسن تعداد اندکی از سلولها را تکرار می کند و به قدر کافی پادتن تولید می کند که بتواند بدن میزبان را به ایمنی نسبت به بیماری رساند تا دیگران را حتی در تماس مستقیم آلوده نکنند.

ویروس مرس اولین بار در ژوئن سال ۲۰۱۲ شناسایی شد و از آن زمان به بعد سازمان بهداشت جهانی از ۱۰۸ مورد عفونت و ۵۰ مورد مرگ براثر این ویروس مطلع شده است.

اگرچه تعداد کلی موارد درحال حاضر نسبتا کم است اما نرخ مرگ و میر و گسترش ویروس به کشورهای فراتر از خاورمیانه برای مقامات بهداشت عمومی هشدار دهنده است.

اگر این ویروس دارای توانایی انتقال آزاد از یک فرد به فرد دیگری باشد، اپیدمی گسترده آن ممکن است. از نظر جهانی هیچ واکسن قابل اعتمادی علیه این ویروس وجود ندارد و واکسینه شدن کودکان و سالخوردگان در صورت شیوع اپیدمی از اهمیت حیاتی برخوردار است.

منبع:مهر

چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۲ - ۱۵:۵۹
کد خبر : 59444
بازدیدها: 282

پاسخی بگذارید »