جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

سکوت اسراییل در قبال انتخاب چاک هیگل

واقعیت “هیگل” چیز دیگری است؟

danesheroz دی ۱۹, ۱۳۹۱ ۰

دولت اسراییل، امروز هم در مورد مناقشاتی که در مورد نامزدی چاک هیگل برای سمت وزیر دفاع در آمریکا در جریان است سکوت پیشه کرد

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل و ایهود باراک، وزیر دفاع، هنوز در قبال این نامزدی موضعگیری نکرده‌اند.

به گزارش بین‌الملل دانش روز ، به نقل از رویترز، از میان اعضای دولت تنها دو نفر، آوی دیچر وزیر دفاع غیرنظامی و دنی آیالون، معاون وزیر خارجه، که به احتمال قریب به یقین هیچکدام در دولت بعدی جایی نخواهند، در این مورد به اظهارنظر پرداخته‌اند.

دیچر در مصاحبه‌ای با رادیو اسراییل گفت: “در گذشته هم انتخاب‌هایی بود که به نظر می‌رسید برایمان مشکل‌آفرین باشند، اما بعدا واقعیت چیز دیگری از آب درآمد. بعضی وقتها بهتر از آن‌چیزی که تصور می‌کردیم و بعضی وقتها بدتر از آن. به همین خاطر فکر می‌کنم باید مراقب باشیم. ما نمی‌توانیم برای هیچ کشوری تعیین تکلیف کنیم که چه کسی را برای صدارت سمت‌ها نامزد کند، چه برسد برای آمریکا. به همین خاطر همانطور که مرسوم است ما هم به ایشان خوش‌آمد می‌گوییم.”

نتانیاهو که به احتمال زیاد پس از انتخابات پیش رو در اسراییل دوباره به سمت نخست‌وزیری برگزیده خواهد شد، روابط سردی با باراک اوباما در داشته است. هر چند که هر دو طرف تاکید دارند، اتحاد میان دو کشور مستحکم و پابرجاست.

اسراییل چندین بار با تهدید به حمله‌ی پیشگیرانه علیه برنامه‌ی اتمی ایران در حالی که قدرتهای جهان در حال متقاعد کردن ایران به مذاکره بوده‌اند، در برنامه‌های دولت اوباما سنگ‌اندازی کرده است. این کشور سالانه در حدود سه میلیارد دلار کمک‌های نظامی از ایالات متحده دریافت می‌کند.

اوباما همچنین از اسراییل به خاطر ادامه‌ی شهرکسازی در مناطق اشغالی کرانه‌ی باختری انتقاد کرده است. فلسطینی‌ها این موضوع را دلیل به بن‌بست کشیده شدن مذاکرات صلح با اسراییل می‌دانند.

سخنگوی وزارت خارجه‌ی ایران امروز ابراز امیدواری کرد که انتخاب هیگل به وزارت دفاع سیاست آمریکا را تغییر دهد و موجب شود که واشنگتن احترام بیشتری برای حقوق ملت‌ها قائل شود.

سیاست پلیس خوب، پلیس بد

روزنامه‌ی حیوم در اسراییل که طرفدار نتانیاهو محسوب می‌شود روز سه شنبه از قول یک مقام دولتی، بدون ذکر نام، آورده است: انتخاب هگل “خبر بسیار بدی بود” و افزوده است که “کنار آمدن با او آسان نخواهد بود.”

این منبع همچنین گفته است که انتخاب هیگل برای ریاست بر پنتاگون به اوباما این امکان را می‌دهد که نقش “پلیس خوب” را برای نتانیاهو بازی کند.

بسیاری از جمهوری‌خواهان هیگل را متهم می‌کنند که گهگاه مواضعی اتخاذ کرده که با منافع اسراییل در تضاد بوده‌اند. وی بارها به تحریم‌های آمریکا علیه ایران رای منفی داده و از نفوذ آنچه که “لابی یهودی” در واشنگتن خوانده است ابراز شکایت کرده است.

هیگل دیروز در مصاحبه با روزنامه‌ی لینکلن ژورنال استار گفت که سوابقش نشان می‌دهند “وی همواره کاملا و سرسختانه از اسراییل حمایت کرده” و بارها گفته است که “ایران یک کشور حامی تروریسم است.”

وی همچنین افزود: “پیشرفت روند صلح در خاورمیانه به نفع اسراییل است.”

آیالون، سفیر سابق اسراییل در ایالات متحده نیز در گفتگو با روزنامه‌ی یدیعوت آحارونوت، با تایید سخنان هیگل گفت: “من بارها با چاک هیگل ملاقات کرده ‌ام و وی مشخصا اسراییل را متحد واقعی و طبیعی آمریکا می‌داند.”

با وجود انتقادات از هیگل، کاخ سفید امیدوارست که بتواند رای اعتماد وی را از سنای با اکثریت دموکرات بگیرد.

هیگل که یک کهنه‌سرباز جنگ ویتنام است اندازه‌ی ارتش آمریکا را مورد انتقاد قرار داده، و در گفتگویی در سال ۲۰۱۱ گفته بود که پنتاگون “زیادی باد کرده است و نیاز است کمی بادش خالی شود.”

بحث بر سر نامزدی هیگل به رسانه‌های اسراییل هم رسیده است. یکی از ستون‌نویس‌های روزنامه‌ی یدیعوت آحارونوت، هیگل را “کابوس” نتانیاهو خوانده است. نتانیاهو در سخنرانی‌هایی در دو روز گذشته انجام داده است اشاره‌ای به هیگل نکرده است.

موشه آرنص، وزیر دفاع سابق اسراییل، اما تاثیر انتخاب هیگل در استراتژی‌های اوباما کم اهمیت می‌داند.

وی در گفتگو با رویترز با اشاره به این که کاسپر وینبرگر وزیر دفاع دفاع دوران ریگان خیلی کمتر از هیگل به اسراییل علاقمند بود؛ گفت: “در ایالات متحده سیاست‌ها توسط رییس جمهور تعیین می‌شود، نه اعضای کابینه”.

سه شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۱ - ۱۵:۵۴
کد خبر : 3039
بازدیدها: 390

پاسخی بگذارید »