پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

واردات نخستین داروی خوراکی˝ام اس˝به کشور در آینده نزدیک/قیمت ۹ میلیون تومانی داروی خارجی˝ام اس˝

28 danesheroz اردیبهشت ۲۲, ۱۳۹۲ ۰

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران از ورود نخستین داروی خوراکی ام اس به کشور طی چند ماه آینده خبرداد

امیر رضا عظیمی”عضو کمیته علمی انجمن ام اس در گفت‌و‌گو با خبرگزاری پانا اظهار کرد:در ۸۰ درصد موارد بیماری ام اس به صورت مقطعی بهبود یافته و خاموش می‌شود، اما بعد از مدت زمانی دوباره عود کرده و در صورتی که بیمار تحت درمان قرار نگیرد ممکن است شرایط او بدتر از گذشته شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان این‌که دو نوع ام اس یکی پیش رونده و نوع دوم بهبود مقطعی وجود دارد، تصریح کرد: در زمینه درمان بیماری ام اس به هر میزان که درمان قوی‌تر باشد و مانع پیشرفت سلول‌ها گرفته شود درمان نیز با موفقیت بیشتری طی خواهد شد.

عظیمی افزود: داروهای بیماری ام اس دو نوع است که نوع اول داروهای خط اول و نیز نوع دوم داروها هم برای بیماران ام اس وجود دارد که داروهای نوع اول کم عارضه تر از نوع دوم است.

وی تصریح کرد: داروهای ایرانی بیماران ام اس در کشور وجود دارد و بیماران به آن دسترسی آسان دارند، اما در مورد داروهای خارجی بیشترمواقع به ویژه در زمان تحریم نایاب بوده و گاهی قیمت این داروها (خارجی) برای هر بار تزریق تا ۹ میلیون تومان خواهد بود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران به کیفیت داروهای ایرانی اشاره کرد و گفت: داروهای ایرانی بیماری ام اس در داروخانه‌ها با کیفیت خوب و قیمت مناسب وجود دارد و کمبودی در زمینه داروهای ایرانی نیست.

عظیمی افزود: داروهای قوی و خارجی در حال حاضر جزء لیست بیمه‌ها قرار گرفته اما هنوز اجرایی و عملیاتی نشده است.

وی تصریح کرد: نخستین داروی خوراکی بیماری ام اس در آمریکا مورد استفاده قرار گرفته و تاثیرات آن نیز بسیار مطلوب بوده و بر همین اساس قرار است تا در چند ماه آینده وارد ایران شود.

عظیمی با اشاره به این‌که هزینه درمان این نوع دارو در طول یکسال ۴۸ تا ۵۰ هزار دلار می‌شود، گفت: یکی از شرکت های تولید داروی داخلی درحال آزمایش بر این نوع دارو است تا در صورت نتیجه مثبت و موفقیت، نوع ایرانی آن نیز به بازار خواهد آمد تا اندکی از مشکلات این بیماران کاشته شود.

عضو کمیته علمی انجمن ام اس گفت: با توجه به اینکه درمان بیماری ام اس کار فردی نیست و باید به صورت گروهی درمان شود و کاردرمانی،روانشناسی، فیزیوتراپی و غیره بر روی بیمار انجام گیرد بنابراین دولت باید وارد عمل شده و از بیماران ام اسی حمایت کند.

عضو کمیته علمی انجمن ام اس در پایان با بیان اینکه هیچ‌گونه حمایتی از بیماران ام اسی نمی‌‎شود، گفت: برخی از بیماران ام اسی توانایی کار و فعالیت اجتماعی را دارند، اما بیشتر آن‌ها با شیوع یبماری دیگر قادر به کارکردن نیستند و نیاز به حمایت‌های مالی و اجتماعی از سوی دولت دارند و بر همین اساس حمایت دولت از بیماران ام اس در زمینه تامین دارو ضرورت دارد.

یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۲۰:۳۵
کد خبر : 16852
بازدیدها: 158

پاسخی بگذارید »