شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

واردات با ارز مرجع، تولید با ارز آزاد/رکود تولید قند وشکر با تثبیت قیمت

28 danesheroz اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۲ ۰

رییس هیات مدیره انجمن قند و شکر با انتقاد از واردات بی رویه شکر به کشور، اظهار کرد: با وجود واردات ۱.۶ میلیون تن شکر با ارز مرجع و صادرات مجدد آن تولید کنندگان داخلی مواداولیه و تجهیزات تولید را با ارز آزاد تهیه کرده اند و از افزایش قیمت قند وشکر داخلی نیز جلوگیری شده است

علیرضا اشرف یادآور شد: واردات شکر تنها توسط تجار با نرخ ارز مرجع و تعرفه صفر درصد انجام شده و این درحالی است که تولید کنندگان داخلی با ارز آزاد قطعات و تجهیزات تولید را تامین کرده و با ارز آزاد مواد اولیه واردات را تامین کرده و در یک شرایط نابرابر در برابر واردات به تولید ادامه داده اند.
وی افزود: نتیجه این روند کاهش تولیدات قند و شکر در سال جاری است به این دلیل که کارخانجات نتوانسته اند حداقل قیمت تمام شده را تامین کنند.
اشرف عنوان کرد: امروز که محصول کارخانجات درحال عرضه به بازار است شکر وارداتی به قیمتهای بسیار بالا در حال فروش است.
رییس هیات مدیره انجمن قند و شکر تصریح کرد: شرایط موجود به زیان تولید کننده داخلی و به نفع وارد کنندگان است و وارد کنندگان نیز به تعهدات خود مبنی بر تثبیت قیمت در محدوده معین عمل نکرده اند .
اشرف خاطرنشان کرد: بنابر آمار رسمی گمرک در سال ۱۳۹۱ یک میلیون و ۳۸۷ هزار تن شکر وارد شده با دلار مرجع به خارج از کشور صادر شده است و آمار های غیررسمی نیز خبر از قاچاق ماهانه ۲۰ هزار تن شکر خام به خارج از کشور می دهند.
وی عنوان کرد: از سال ۱۳۹۰ که قیمت شکر ۱۱۷۵ تومان تعیین شده تا کنون که قیمت رسمی شکر به هزار و ۳۲۰ تومان رسیده تنها ۱۲ درصد افزایش قیمت را تجربه کرده و این در حالی است که واردات بی رویه ۱.۶ ملیون تنی شکر به ارزش بیش از یک ملیارد دلار با ارز مرجع ۱۲۲۶ تومانی و کمترین تعرفه ممکن صورت گرفته است.

سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۹:۲۴
کد خبر : 17390
بازدیدها: 139

پاسخی بگذارید »