چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

هوگو چاوز درگذشت +بیوگرافی

danesheroz اسفند ۱۶, ۱۳۹۱ ۰
هوگو چاوز درگذشت +بیوگرافی

رئیس‌جمهوری ونزوئلا پس از ماه‌ها دست و پنجه نرم کردن با بیماری سرطان در سن ۵۸ سالگی درگذشت.

“نیکولاس مادورو “معاون رئیس جمهور ونزوئلا اعلام کرد: هوگو چاوز رئیس جمهور این کشور روز سه شنبه درگذشت.

چاوز که تنها ۵۸ سال سن داشت، در دو سال گذشته برای معالجه بیماری خود بارها به کوبا سفر کرده بود. او اگر چه چند روز پیش به کاراکاس بازگشته بود، اما در انظار عمومی ظاهر نشده بود.

معاون چاوز در حالی که گریان بود در تلویزیون دولتی ونزوئلا اعلام کرد: ما سخت ترین و ناراحت کننده ترین خبر را شنیدیم ؛ هوگو چاوز سه شنبه ساعت چهار و بیست و پنج دقیقه بعد از ظهر به وقت محلی درگذشت. وی از بسیج نیروهای ارتش و پلیس در این کشور خبر داد. در پی درگذشت هوگو چاوز ارتش و پلیس به حالت آماده باش در آمده اند.

هوگو چاوز که یک نظامی بود، از سال ۱۹۹۸ به عنوان رئیس‌جمهوری ونزوئلا دست یافته و در سال گذشته نیز برای یک‌بار دیگر در انتخابات این کشور پیروز شده بود؛ گرچه بیماری سرطان هیچ‌گاه به او اجازه نداد که سوگند رسمی خود را به جا آورد.

معاون هوگو چاوز رهبری جنبش سیاسی او را برعهده گرفت

شبکه تلویزیونی پرس تی وی در خبری فوری اعلام کرد: به دنبال مرگ هوگو چاوز، رئیس جمهور ونزوئلا،نیکولاس مادورو معاون وی رهبری جنبش سیاسی او را بر عهده گرفت.

این شبکه در ادامه افزود: هوگو چاوز در زمان حیات خود، مادورو را به عنوان جانشین خود انتخاب و معرفی کرده بود.

الیاس خائو وزیر خارجه ونزوئلا روز سه شنبه اعلام کرد: با درگذشت هوگو چاوز، نیکولای مادورو معاون وی به عنوان رییس جمهور موقت این کشور منصوب شده است.

وی همچنین گفت: انتخابات ریاست جمهوری برای انتخاب رییس جمهور جدید در عرض سی روز آینده برگزار خواهد شد.

سازمان ملل مرگ هوگو چاوز را به مردم ونزوئلا تسلیت گفت

“بان کی مون” دبیرکل سازمان ملل متحد هم در بیانیه ای اعلام کرد: از خانواده ها، مردم و دولت ونزوئلا می خواهم پیام تسلیت عمیق من را پذیرا باشند.

نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد هم در اظهاراتی درباره رئیس جمهور فقید ونزوئلا گفت: هوگو چاوز سیاستمداری بزرگ بود.

ویتالی چورکین در اظهارات خود، مرگ هوگو چاوز را یک تراژدی و اتفاقی تلخ توصیف کرد.

آماده باش ارتش و پلیس ونزوئلا در پی درگذشت چاوز

در پی فوت هوگو چاوز، از آنجا که ونزوئلا وارد یک دوره بی ثباتی سیاسی و برگزاری مراسم خاکسپاری خواهد شد، این کشور ارتش و پلیس خود را به حالت آماده باش درآورد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نیکلاس مادورو معاون رئیس جمهور ونزوئلا در تلویزیون سراسری این کشور گفت: این استقرار ویژه در این برهه زمانی برای حفاظت از مردم و تضمین آرامش است. در پی درگذشت هوگو چاوز رئیس جمهور ونزوئلا، یک وزیر این کشور اعلام کرد ارتش ونزوئلا به قانون اساسی و همچنین اراده چاوز احترام خواهد گذاشت.

رهبر مخالفان ونزوئلا هم با صدور بیانیه ای مرگ هوگو چاوز، رئیس جمهور این کشور را به خانواده و هواداران وی تسلیت گفت.

رهبر مخالفان این کشور در پیام خود، ضمن اعلام تسلیت به هواداران هوگو چاوز، خواستار حفظ وحدت و اتحاد در کشور در پی مرگ رئیس جمهور شد.

اعلام ۷ روز عزای عمومی در ونزوئلا

در پی درگذشت هوگو چاوز، دولت ونزوئلا هفت روز عزای عمومی اعلام کرد.

دولت ونزوئلا همچنین از مقامات خارجی دعوت کرد، در مراسم یادبود چاوز که جمعه در این کشور برگزار می شود شرکت کنند.

بنابر قانون اساسی ونزوئلا، پس از فوت رئیس‌جمهور، رئیس مجلس مسئولیت امور را تا هنگام برگزاری انتخابات جدید برعهده می‌گیرد. بدین ترتیب، دیوسدادو کابیو، رئیس مجلس ونزوئلا اکنون مسئولیت‌های چاوز را برعهده خواهد گرفت.

با انتشار رسمی خبر فوت رئیس‌جمهوری ونزوئلا مقام‌های عالی‌رتبه کشورهای همسایه به این خبر واکنش نشان دادند.

کوبا درپی درگذشت هوگو چاوز رئیس جمهور ونزوئلا سه روز عزای عمومی اعلام کرد.

دولت کوبا در بیانیه ای رسمی که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد اعلام کرد: چاوز در دوران چهارده ساله ریاستش همچون پسر واقعی فیدل کاسترو بود.

در آرژانتین کریستینا فرناندز کرشنر، رئیس‌جمهور، پس از شنیدن خبر درگذشت چاوز، همه برنامه‌های خود را به حالت تعلیق در آورد. کرشنر و همسرش هر دو از دوستان صمیمی هوگو چاوز بودند.

در واکنشی دیگر، جیمی کارتر، رئیس‌جمهوری اسبق آمریکا در اظهار نظری گفت: هوگو چاوز به خاطر ادعاهای جسورانه و تلاش‌هایش برای استقلال دولت‌های آمریکای لاتین در یادها خواهد ماند.

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا هم با انتشار بیانیه‌ای کوتاه اعلام کرد: کاخ سفید در این لحظات بحرانی پس از درگذشت چاوز، پشتیبانی و حمایت خود از مردم این کشور را اعلام می‌کند و امیدوار است که روابط سازنده میان دولت‌های دو کشور بهبود یابد.

اوباما در این بیانیه تاکید کرد: اکنون که ونزوئلا فصل جدیدی از تاریخ خود را شاهد است، آمریکا خود را همچنان متعهد به سیاست‌هایی می‌داند که به بسط دموکراسی، رعایت حقوق بشر و احترام به قانون کمک کند.

اظهارات اوباما در حالی مطرح می‌شود که معاون رئیس جمهوری ونزوئلا دقایقی پس از درگذشت چاوز در اظهاراتی همراه با هیجان و تاثر، یک بار دیگر ابتلای سرطان رئیس‌جمهوری را به «دشمنان» او نسبت داد؛ ادعایی که از سوی کاخ سفید تکذیب شده است.

مادورو همچنین اعلام کرد: نیروهای نظامی ونزوئلا به منظور حفظ امنیت در مناطق مختلف این کشور مستقر شده‌اند.

هوگو چاوز کی بود؟

هوگو رافائل چاوس فریاس زاده ۲۸ ژوئیه ۱۹۵۴(درگذشته ۵ مارس ۲۰۱۳) پنجاه و سومین رئیس جمهور ونزوئلا بود. چاوز به عنوان رهبر «انقلاب بولیواری» شناخته می‌شود و به خاطر سیاست‌های سوسیال دموکراتیک، ضدیتش با جهانی‌سازی نئولیبرالی و سیاست خارجی ایالات متحده مشهور بود.

او موسس حزب چپگرای «جنبش جمهوری پنجم» بود که در حال حاضر در ونزوئلا در قدرت است.

چاوز دومین فرزند از شش فرزند هوگو دو لوس ریس چاوز و النا فریزا دو چاوز بود که در ۲۸ ژوئیه ۱۹۵۴ در منطقهٔ روستایی سابانتا در ایالت باریناس به دنیا آمد. او در ۱۶ سالگی به ارتش ونزوئلا پیوست و توانست به درجه سرهنگ دومی برسد.

نام او برای نخستین بار در ۱۹۹۲ بر سر زبان‌ها افتاد؛ هنگامی که کودتایی نافرجام را بر ضد رهبر وقت، کارلوس آندرس پرز، به انجام رساند. او پیش از افتادن در زندان، در جلوی دوربین‌های تلویزیونی گفت که کودتایش «برای حالا» ناموفق بوده است. این سخن او هواداران بسیاری برایش در میان فقیران ونزوئلا پدید آورد، چرا که مردم فرودست در آن هنگام بر این باور بودند که دولت وقت فاسد است و به آن‌ها توجهی نمی‌کند.

چاوز پس از به زندان افتادن همرزمانش را به بر زمین گذاشتن سلاح ترغیب کرد

من از شما برای وفاداریتان، بهایتان، و پایمردی‌تان تشکر می‌کنم، و من، در برابر کشور و در برابر همه شما، مسئولیت این حرکت نظامی بولیواری را بر عهده می‌گیرم.

او در سال ۱۹۹۴ توسط رئیس‌جمهور وقت، رافائل کالدرا، مورد عفو قرار گرفت و پس از آن اقدام به راه‌اندازی کارزاری سیاسی کرد. کارزار سیاسی او باعث شد چهار سال بعد، در ۱۹۹۵، بتواند بانوی رقیب خود را شکست دهد و به ریاست‌جمهوری ونزوئلا برسد.

اقدامات چاوز

هوگو چاوز با هدف بهبود وضعیت رفاهی مردمان کشورش و کاهش اختلاف شدید طبقاتی برنامه‌های مبتکرانه‌ای را در اقتصاد ونزوئلا به اجرا درآورد. موفقیت این برنامه‌ها به تحول چشمگیری در زندگی جمعیت فقیر ونزوئلا منجر شده و او را به صورت قهرمان ملی مردم آمریکای لاتین درآورده‌است.

از اصلاحات چاوز در اقتصاد ونزوئلا می‌توان به این موارد اشاره کرد:

-ملی کردن برخی از صنایع بزرگ و پربازده
-کاهش قدرت شرکت‌های چندملیتی و محدودیت در فعالیت‌های آن‌ها
-ساختن صدها هزار خانه ارزان قیمت در نقاط مختلف کشور و واگذاری آن‌ها به مردم
-مبادله پایاپای نفت مهمترین منبع درآمد ارزی ونزوئلا با محصولات و خدمات کشورهای وارد کننده نفت. ونزوئلا در ازای نفتی که در اختیار کوبا قرار می‌دهد. از پزشکان و معلمان کوبایی برای توسعه کشور استفاده می‌کند.
-افزایش روابط اقتصادی با ایالات متحده آمریکا، به طوری که آمریکا با اختلاف بسیار زیادی به مهمترین شریک تجاری این کشور تبدیل شده‌است.
 

چهارشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۱ - ۰۶:۲۸
کد خبر : 8801
بازدیدها: 163

پاسخی بگذارید »