جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

روحانی در دانشگاه آزاد اسلامی کرج:

همیشه اعتدال گرا بوده ام

danesheroz اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۲ ۰
همیشه اعتدال گرا بوده ام

در هر کشوری بزرگترین عامل توسعه سرمایه انسانی است / دولت فراجناحی از تمامی نیروهای غیر افراطی و دلسوز استفاده می کند/ مبنای ما در مذاکره یا ارتباط با هر کشوری باید مصالح کشور باشد

دکتر حسن روحانی در ابتدای سفر به استان البرز به دانشگاه آزاد اسلامی کرج رفت و برسرمزار شهدای گمنام قرائت فاتحه کرد. وی در سالن همایش دانشگاه گفت : استقلال فرهنگی کشور به معنای استفاده نکردن از تجربه های بین المللی نیست.
1291_420

حجت السلام والمسلمین حسن روحانی با بیان اینکه آموزش عالی در هر کشوری بزرگترین عامل توسعه سرمایه انسانی است ، گفت : مدیران ، فرهیختگان و اندیشمندان در دانشگاه ها و حوزه ها تربیت می شوند. دانشگاه های ایران از لحاظ کمیت رشد بسیار خوبی داشته اند. در زمان دانشجویی ما امکانات در این حد نبود. البته امروز شرایط کاملا متفاوت است.

روحانی با بیان اینکه استقلال فرهنگی در یک کشور به معنای استفاده نکردن از تجربه های بین المللی نیست، گفت : امیر المومنین فرمود هر کجا روش و راه درستی هست باید از آن بهره برداری کرد. امروز کمیت دانشگاه های ما قابل قبول است. اما دو نکته باید مورد توجه قرار گیرد. یکی کیفیت و دیگری محصول خروجی دانشگاه ها. فارغ التحصیلان دانشگاه ها اگر بی کار بمانند ما به هدف دسترسی پیدا نکرده ایم. حدود ۳.۵میلیون نفر بی کار در کشور داریم که ۷۶۸ هزار نفر آنها فارغ التحصیل مراکز آموزش عالی هستند. اگر چند سال از علمی که آموخته شده استفاده نشود آن علم از بین می رود. دانشگاه های ما باید به مراکز تولید کالا و خدمات متصل باشند. گاهی تحصیلات در مراکز کار کاربرد ندارد و این مشکل بزرگی است. در چین دانشگاه های جدید به مراکز تولید کالا و خدمات متصل هستند و حتی کتاب ها و منابع آموزشی با آن چه در کارگاه ها و کارخانه ها نیاز است، انطباق دارند.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک در ادامه به اهمیت تجهیز دانشگاه ها اشاره کرد و افزود : مشکل پهنای باند و سرعت اینترنت نباید باعث تلف شدن وقت دانشجو شود. ارتباط دانشگاه ها با مراکز آموزشی و تحقیقاتی خارج از کشور هم نیاز است. احتیاط های امنیتی باید مورد توجه باشد ، اما ما نباید به خاطر یک ضرر کوچک از یک نفع بزرگ بی بهره باشیم. تسهیل برای فرصت مطالعاتی اساتید و دانشجویان دوره دکترا در مراکز بین المللی باید از الویت های دولت بعدی باشد و دانشجویان به زبان های زنده دنیا آشنایی کامل و حتی تسلط داشته باشند.

1302_826

در ادامه، جلسه پرسش و پاسخ دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی کرج با دکتر روحانی برگزار شد. روحانی در پاسخ اینکه نماینده طیف سیاسی اصلاح طلب است یا اصول گرا گفت : همیشه با اصلاح طلبان متعدل و اصول گرایان معتدل نزدیک بوده ام. همیشه اعتدال گرا بوده ام و هرگز با معتدل ها مشکلی نداشته ام. دولت فراجناحی از تمامی نیروهای غیر افراطی و دلسوز استفاده می کند.

وی در پاسخ به سوال دیگری در مورد برقراری روابط دیپلماتیک با آمریکا گفت: مبنای ما در مذاکره یا ارتباط با هر کشوری باید مصالح کشور باشد. جمهوری اسلامی ایران با هیچ یک از کشورهایی که به رسمیت می شناسد سر جنگ و دعوا ندارد. البته اگر کشوری بخواهد با ما بجنگد ما جنگجو و مدافع تمام قد کشور هستیم. از ابتدا می شد با آمریکا مشکل نداشته باشیم و آنها مشکل ساز شدند و آنها مشکل آفرین شدند و اگر آنها حالا بخواهند به صورت برابر و با احترام متقابل پای میز مذاکره بیایند ما با رعایت اصول مشکلی در این زمینه نداریم. چنانچه مقام معظم رهبری هم در فرودین ماه بیان داشتند که اگر خط قرمز ها رعایت شوند مشکلی در این زمینه نیست.

1294_889

رییس کمیسیون سیاسی – اجتماعی در پاسخ به سوال دیگری در مورد مدل اقتصادی مورد تایید خود گفت : مدل اقتصادی مورد پسند من اقتصاد آزاد و عادلانه است که منجر به کرامت انسانی توأم با توسعه و نیازهای اقتصادی جامعه شود. در کتاب اقتصادی هم توسعه انسانی دین محور را به عنوان مدل آورده ام.

پنجشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۲۱:۳۹
کد خبر : 16090
بازدیدها: 427

پاسخی بگذارید »