یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

همایش ۲۸ میلیاردی در تهران به کام کیست؟

danesheroz فروردین ۲۴, ۱۳۹۲ ۰
همایش ۲۸ میلیاردی در تهران به کام کیست؟

برگزاری همایش صد هزار نفری دولت در تهران برای تجلیل از دست اندرکاران سفرهای نوروزی انتقادهایی را درباره بودجه سنگین این همایش در پی داشته است

اوایل فرودین سال جدید محمد شریف ملک زاده، رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با تایید برگزاری جشن ۱۰۰ هزارنفری که قرار است اواخر فروردین در استادیوم آزادی تهران برگزار شود گفت که این مراسم با حضور تمامی اعضا و خادمین سفرهای نوروزی ، مقام‌های عالی کشور و ده ها هزار نفر از مدعوین در استادیوم ۱۰۰ هزار نفری آزادی برگزار خواهد شد.

آنطور که ملک زاده گفته این همایش همه ساله در مقیاس کوچکتری برگزار می شده ولی امسال با شکوه بیشتری برگزار خواهد شد.

خبر برگزاری همایش ۱۰۰ هزار نفری که به صورت شنیده ها در رسانه ها منعکس می شد از همان ابتدا واکنش های منفی در پی داشت، آنطور که خبرگزاری فارس گزارش کرده محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان در مجلس، ۱۸ فروردین در تذکری آئین‌نامه‌ای این همایش را “میتینگ سیاسی” دانسته و اظهار داشت که دولت می‌خواهد به اسم تجلیل از فعالان سفرهای نوروزی اقدام به برگزاری همایش صد هزار نفری با هزینه هنگفت کند و قرار است جمعیت کثیری در استادیوم آزادی گرد هم آیند.

منصور حقیقت پور، نماینده مردم اردبیل در مجلس هم در گفت و گو با دانا پرده از برنامه دولت برای تعطیلی دبیرستانهای البرز و تهران برای همایش صدهزار نفری برداشت و گفت: دولت فعلی در سالیان گذشته، همین تجلیل از ستاد تسهیل سفرهای نوروزی را در حد محدود و نهایتا تا قد و قواره حضور در استانداریها و با حضور چند مقام دخیل در ماجرا انجام داده است امسال چه اتفاقی افتاده است که آقایان بنا بر همایش صد هزار نفری گذاشته اند.

شاید بزرگرتین منقد دولت در برگزاری این همایش غلامعلی حداد عادل باشد که در نشست خبر خود با انتقاد از این اقدام دولت تصریح کرد: اگر این ۱۰۰ هزار نفر حداقل ۵۰۰ هزار تومان هزینه بر دوش ملت به دلیل آمدن به تهران و اقامت در آن بگذارد، رقم بسیار بالایی می‌شود که نیازی نیست برای تشکر از دست‌اندرکاران سفرهای نوروزی اینچنین لشکر کشی شود.

در مجموع مخالفان برگزاری این همایش استدلال می کنند با توجه به شرایط اقتصادی کشور که روزگار خوبی را سپری نمی کند برگزاری این همایش جز تحمیل هزینه و صرف مبالغ زیاد از بیت المال دستاورد دیگری ندارد.

برگزاری یک همایش یک روزه در تهران چه میزان هزینه دارد که اینگونه اعتراض مخالفان همایش صد هزارنفری را برانگیخته است؟

برای برآورد برگزاری این همایش می توان از زاویه های مختلفی نگریست، هزینه اسکان، ایاب و ذهاب، تامین امنیت، نگهداری استادیوم آزادی، حق ماموریت افراد حاضر و هزینه ی جانبی در این همایش را می توان از جمله این هزینه ها برشمرد.

هزینه ایاب و ذهاب

این همایش صد هزار نفری با حضور افراد از نقاط مختلف کشور برگزار خواهد شد که برای رفت و آمد آنها به شهر تهران هزینه هایی خواهد شد که این موضوع می تواند در سطح مدیران با هواپیما و کارمندان عادی با اتوبوس باشد، اگر هزینه افرادی که از شهرستان های دور و نزدیک برای شرکت در این همایش خواهند آمد را به صورت میانگین ۵۰ هزارتومان در نظر بگیریم برای ۸۰ هزار نفر در مجموع بیش از ۴ میلیارد تومان هزینه خواهد شد. که باید بهآن هزینه حمل و نقل داخل شهر را نیز اضافه کرد.

هزینه اسکان

امکان اسکان برای افرادی که از فاصله های دورتر به تهران خواهند آمد و در یکی از شبهای قبل یا شب برگزاری همایش در تهران اسکان خواهند یافت نیز یکی از هزینه های عمده برگزاری این همایش است که اگر این مسافران بخواهند در یک هتل سطح پایین مسقر شوند باید شبی بین ۵۰ هزارتومان هزینه کنند که اگر ۴۰ هزار نفر هم از این امکان استفاده کنند مبلغ ۲ میلیارد تومان به بودجه دولت تحمیل هزینه خواهد شد.

هزینه پذیرایی و تغذیه

پذیرایی و تغذیه برگزاری این همایش نیز یکی از موارد انتقاد در زمینه هزینه این همایش است، آنطور که برخی سایت های عنوان کرده اند در زمینه بسته های پذیرایی این همایش برای هر نفر ۴۰ هزار تومان هزینه خواهد شد که با در نظر گرفتن میهمانان ۱۰۰ هزار نفری این همایش، بیش از ۴ میلیارد تومان برای این موضع اختصاص خواهد یافت همچنین با در نظر گرفتن افرادی که از فواصل دور خواهند آمد و هزینه نغدیه آنها در سه وعده صبحانه، ناهار و شام مبلغی نزدیک به چهار میلیارد خواهد شد.

به عبارت دیگر برای پذیرایی و تغذیه این همایش ۸ میلیارد تومان هزینه خواهد شد.

حق ماموریت

برای این همایش سهمیه های مختلفی در نظر گرفته شده که برای بخش غیر دولتی ۲۰ هزار نفر منظور شده که بر این اساس اگر ۸۰ هزار نفر از بخش دولتی در این همایش شرکت کنند با احتساب ماموریت یک روزه برای شهرهای نزدیک و چند روزه برای شهرهای دور بیش از ۱۲ میلیارد تومان به عنوان حقوق و حق ماموریت از بیت المال پرداخت خواهد شد.

تامین امنیت و هزینه های جانبی

هزینه های مربوط به ساخت جایگاه، نور، صدا، تصویربرداری، دعوت از هنرمندان، موسیقی، مجری، قاری، تبلیغات محیطی و چاپ کارت های دعوت نیز از جمله هزینه هایی است که برای این همایش می توان در نظر گرفت برخی سایت ها آن را رقمی بیش ۸۰۰میلیون عنوان کرده اند که اگر به آن هزینه تامین امنیت و نگهداری استادیوم آزادی را در نظر گرفت این رقم بیش از ۲ میلیارد دلار خواهد بود.

عنوان
هزینه

هزینه ایاب و ذهاب
۴میلیارد

هزینه پذیرایی
۸ میلیارد

اسکان
۲ میلیارد

حق ماموریت
۱۲ میلیارد

هزینه های جانبی
۲ میلیارد

جمع
۲۸ میلیارد تومان

این ارقام با در نظر گرفتن حداقل هزینه ها استخراج شده است.

با ۲۸ میلیارد چه کارهایی می شود انجام داد؟

در زیر لیست برخی از اقداماتی که با ۲۸ میلیارد تومان می شود انجام داده آورده شده البته این ها تنها نمونه هایی از این نوع اقدامات است:
احداث ۲۰۰ مدرسه در مناطق محروم کشور با بیش از ۱۰۰۰ کلاس درس که می تواند برطرف کننده بخش زیادی از مشکلات دانش آموزان مناطق محروم باشد.
پرداخت کمک بلاعوض ۵ میلیون تومانی برای ۵۶۰۰ زوج که در آستانه ازدواج قرار دارند.
آزادی ۱۰ هزار زندانی نیازمند که به دلیل مشکل مالی با ارقام پایین در زندان به سر می برند.
۲۸میلیارد تومان معادل ۲ماه صدقه پرداختی ایرانی ها است که از طریق کمیته امداد جمع آوری می شود.
احداث ۴۰۰ کیلومتر جاده در مناطق روستایی که مردم در تردد مشکل دارند..

با هزینه های مطرح شده و اینکه اقتصاد کشور به دلایل مختلف اکنون وضعیت مناسبی ندارد، این سئوال پیش می آید که بر گزاری این هماش چه سود و دستاوردی برای کشور دارد؟ آیا مناسب نیست این مبلغ برای التیام درد کسانی که در زلزله بوشهر آسیبی متحمل شدند اختصاص یابد؟

 

منبع: دانا

شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۲ - ۱۶:۱۳
کد خبر : 11585
بازدیدها: 242

پاسخی بگذارید »