پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

هشدار پلیس به قماربازان اینترنتی/ مصادیق جدید قمار اینترنتی

danesheroz فروردین ۱۲, ۱۳۹۲ ۰
هشدار پلیس به قماربازان اینترنتی/ مصادیق جدید قمار اینترنتی

پلیس فتا با اعلام مصادیق جدید قمار در فضای مجازی به کاربران ایرانی درباره گرفتار شدن در دام قمار بازان و عواقب آن هشدار داد

به گزارش دانش روز ، پلیس فتا ضمن برشمردن انواع بازی های اینترنتی قماری جدید در فضای مجازی شامل پیش­ بینی مسابقات ورزشی، مسابقات پیامکی و مسابقات قرعه‌ای (بخت آزمایی) به کاربران هشدار داد که توصیه های پلیس فتا را در این خصوص جدی بگیرند تا طعمه افراد سود جو و فرصت طلب نشوند.

پیش­ بینی مسابقات ورزشی

افراد با عضویت در این پایگاهها که در حال گسترش روز افزون است، و پرداخت مبالغی، قادر به پیش ­بینی مسابقات ورزشی به ویژه مسابقات فوتبال می‌شوند.

به طور معمول در این قبیل پیش بینی‌ها که به هفتگی، ماهانه و سالانه برگزار می‌شود، لیگ‌های داخلی و خارجی لحاظ می شود و شیوه عملکرد این­ طور است که افراد با پرداخت مبالغی قادر به پیش­ بینی و در صورت درست حدس زدن نتیجه مسابقه در فهرست قرعه کشی قرار می‌گیرند.

گردانندگان این پایگاههای اینترنتی که عنوان مجرمانه دایر کنندگان قمارخانه‌های اینترنتی بر اساس مواد ۷۰۸ و ۷۱۰ قانون مجازات اسلامی بر آن‌ها اطلاق می‌شود؛ به طور معمول با بیان این که مقداری از وجوه دریافتی از شرکت کنندگان صرف امور خیریه می‌شود، قصد توجیه کردن و قانونی جلوه دادن چنین شرط­ بندی‌ها را دارند.

اما باید در نظر داشت که به فرض درست بودن این ادعا عمل خیر آن‌ها مجوزی برای مسابقات شرط ­بندی نیست.

براساس نظر بیشتر فقها شرط بندی حرام و از مصادیق قمار به حساب می‌آید.

براساس قانون هم افرادی که در این مسابقات شرکت می‌کنند و دایر کنندگان این پایگاهها مجرم اند و افرادی که از این راه اموالی به دست آورده‌اند باید آن را به صاحبانش بازگردانند.

مسابقات پیامکی

از مسابقات دیگرکه در حال شکل­ گیری و گسترش است، مسابقات پیامکی است که در قالب سؤال و جواب برگزارمی شود.

روال کار در این­ قبیل مسابقات چنین است که افراد با جواب دادن به سؤالی که اصولاً خیلی آسان طرح می‌شود، وارد مرحله قرعه­ کشی مسابقه می‌شوند. محل تأمین هزینه‌های جوایز برندگان این­ قبیل مسابقات به طور معمول از شرکت کنندگان دریافت می‌شود که این مورد وجاهت شرعی و قانونی ندارد.

درحقیقت اگر هزینه جوایزی که به برندگان اهدا می‌شود از محلی غیر از پول شرکت­ کنندگان در مسابقه باشد به نظر می‌رسد شرکت در این مسابقات مشکل شرعی نداشته باشد؛ اما طبق اخبار و آماری که در دست است. هزینه‌های جوایز، از محل هزینه پیامک­ ها تأمین می‌شود که باعث عدم جواز شرکت در این مسابقات می‌شود.

باید اشاره کرد که گردانندگان این مسابقات از محل هزینه‌هایی که از شرکت­ کنندگان دریافت می‌شود سودهای کلانی به دست می‌آورند و قسمت کمی از این مبالغ را به شرکت­ کنندگان جایزه می‌دهند.

مسابقات قرعه‌ای (بخت آزمایی)

اساس شکل گیری این مسابقات قرعه و احتمال است و اصولاً شرکت کنندگان در این مسابقات به مهارت و فعالیت خاصی نمی‌پردازند؛ بلکه با پرداخت مقداری هزینه شانس و اقبال خود را امتحان می‌کنند. بخت آزمایی که در اصطلاح انگلیسی به آن لاتاری گفته می‌شود، نوعی قمار دسته جمعی است که به علت جذابیت جوایز آن در حال رواج و گسترش روز افزون می‌باشد.

البته باید در نظر داشت که برگزار کنندگان این مسابقات برای تطهیر این نوع فعالیت غالباً به صورت نمادین اقدام به اعمال عام‌المنفعه و خیرخواهانه می‌نمایند که این اعمال یاد شده به هیچ وجه باعث از بین رفتن حرمت بخت آزمایی و قمار نمی‌شود.

مجازات قماربازان

مفادی از قانون مجازات اسلامی و مجازات های مقرر در مورد جرم قمار ، قماربازی و سایر جرایم مرتبط با آن مانند قمار بازی های اینترنتی را به طور مجمل در این نوشتار برای اطلاع رسانی و آگاهی کاربران مورد بررسی قرار دادیم.

مواد ۷۰۵ الی ۷۱۱ قانون مجازات اسلامی

ماده ۷۰۵:

قمار بازی با هر وسیله ای ممنوع و مرتکبین آن به یک تا شش ماه حبس و یا تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم می شوند و در صورت تجاهر به قمار بازی به هر دو مجازات محکوم می شوند.

ماده ۷۰۶:

هر کس آلات و وسایل مخصوص به قمار بازی را بخرد یا حمل یا نگهداری کند به یک تا سه ماه حبس یا تا پانصد هزار تا یک میلیون و پانصد هزار ریال جزای نقدی محکوم می شود.

ماده ۷۰۷:

هرکس آلات و وسایل مخصوص به قماربازی را بسازد یا بفروشد یا در معرض فروش قرار دهد یا از خارج وارد کند یا در اختیار دیگری قرار دهد به سه ماه تا یک سال حبس و یک میلیون و پانصد هزار تا شش میلیون ریال جزای نقدی محکوم می شود.

ماده ۷۰۸:

هر کس قمارخانه دایر کند یا مردم را برای قمار به آنجا دعوت نماید به شش ماه تا دو سال حبس و یا از سه میلیون تا دوازده میلیون ریال جزای نقدی محکوم می شود.

ماده ۷۰۹:

تمام اسباب و نقود متعلق به قمار حسب مورد معدوم یا به عنوان جریمه ضبط می شود.

ماده ۷۱۰:

اشخاصی که در قمارخانه ها یا اماکن معد برای صرف مشروبات الکلی موضوع مواد (۷۰۱)و(۷۰۵) قبول خدمت کنند یا به نحوی از انحاء به دایر کننده ی این قبیل اماکن کمک نماید معاون محسوب می شوند و مجازات مباشر در جرم را دارند ولی دادگاه می تواند نظر به اوضاع و احوال و میزان تاثیر عمل معاون مجازات را تخفیف دهد .

ماده۷۱۱:

هرگاه یکی از ضابطان دادگستری و سایر مامورین ذی صلاح از وجود اماکن مذکور در مواد (۷۰۴)و(۷۰۵)و(۷۰۸) یا اشخاص مذکور در ماده
(۷۱۰) آگاه بوده و مراتب را به مقامات ذی صلاح اطلاع ندهند یا برخلاف واقع گزارش نمایند در صورتی که به موجب قانونی دیگر مجازات شدیدتری نداشته باشند به سه تا ۶ ماه حبس یا تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم می شوند.

دوشنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۲ - ۱۵:۰۷
کد خبر : 10578
بازدیدها: 560

پاسخی بگذارید »