یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

هشدار وزارت بهداشت درباره مصرف یک شیرخشک

danesheroz1 آذر ۱۴, ۱۳۹۲ ۰
هشدار وزارت بهداشت درباره مصرف یک شیرخشک

دانش روز: شرکت‌ های بزرگ نیز برای فروش هر چه بیشتر محصولات خود انواع مارک ‌های شیر خشک را با تبلیغات گول ‌زننده به بازار عرضه می‌کنند و می‌کوشند این حس را به مادران و پدران القاء کنند که شیر خشک، بویژه نوع خارجی آن، حتی مقوی ‌تر و مفیدتر از شیر مادر است

به گزارش دانش روز، در تعریفی ساده شیر خشک را ترکیب پودری ‌شکل از شیر معرفی می کنند که برای نوزادان و کودکانی که به هر دلیلی نمی ‌توانند از شیر مادر تغذیه کنند، مورد استفاده قرار می ‌گیرد. با تمام پیشرفت‌ هایی که در جهت کشف مزایای شیر مادر و به دنبال آن پیشرفت کارخانه ‌های تولیدکننده شیر خشک، برای همانندسازی با شیر مادر بدست آمده، باید دانست که شیر مادر در مقایسه با پیشرفته ‌ترین شیر خشک‌های ساخته شده با ترکیب مشابه، بسیار بهتر است.
هر چند شیر خشک‌های جدید ساخته شده، فاصله بین شیر مادر و محصولاتی مانند شیر گاو را تا حد امکان پر کرده ‌اند، از جمله شبیه ‌سازی پروتئین‌ها و چربی‌ های اشباع نشده، ولی باز هم نمی توانند جایگزین شیر مادر شوند و مقالات و گزارشات متعددی درباره پایین آمدن ایمنی کودکان یا اضافه شدن برخی افزودنی های خطرناک به این شیرهای صنعتی منتشر شده است.
اما در این میان، شرکت‌ های بزرگ نیز برای فروش هر چه بیشتر محصولات خود انواع و اقسام مارک ‌های شیر خشک را با رنگ‌ های متنوع و تبلیغات گول ‌زننده به بازار عرضه می‌کنند و می‌کوشند این حس را به مادران و پدران القاء کنند که شیر خشک، بویژه نوع خارجی آن، حتی مقوی ‌تر و مفیدتر از شیر مادر است.
آمارها حکایت از آن دارد که در جامعه ما نیز روز به ‌روز مصرف شیر خشک افزایش می‌ یابد و تغذیه انحصاری با شیر مادر تا ۶ ماهگی و ادامه تغذیه با شیر مادر تا ۲ سالگی همراه با مواد غذایی دیگر کم می ‌شود. به عنوان مثال اکثریت مادران شاغل که فرزندانشان را در مهدکودک نگهداری می‌ کنند، امکان اینکه در ساعتی از روز در محلی بتوانند فرزندشان را با شیر خودشان تغذیه کنند، ندارند، به همین علت مصرف شیر خشک در کشور افزایش می‌ یابد و شاید اگر شیر خشک در جامعه کمبود دارد، علت مهم آن افزایش بی ‌رویه مصرف آن در کشور است.
یکی از شیرخشک های مشهور در بازار “هومانا” است که بسیاری از خانواده ها برای فرزندان خود، این محصول را ترجیح می دهند اما چند روزی است که وزارت بهداشت، هشدارهای مهمی را درباره استفاده از این محصول اعلام کرده است.
بر اساس اطلاعیه مهم سازمان غذا ودارو در خصوص مصرف شیر خشک های اطفال «هومانا۱»، مشخص شده این محصول با سری ساخت ۲۱۴۱۵۶۰۸ ( تاریخ تولید ۷/۳/۲۰۱۳ و تاریخ انقضاء ۸/۳/۲۰۱۵) از نظر کلستریدیوم های احیاء کننده سولفیت با برگه های آنالیز و ضابطه های قانونی  مطابقت ندارد  و بر این اساس، وزرات بهداشت رسما هشدار داده است توزیع و واردات این محصول تا زمان بررسی واصلاحات لازم در فرمولاسیون ورفع مشکل متوقف خواهد بود.
اما سر زدن به تعدادی از داروخانه های موجود در پایتخت توسط خبرنگار صبحانه نشان می دهد، اکثر آنها از چنین بخشنامه و اتفاقی بی اطلاع بوده و به راحتی این محصول را در اختیار مردم قرار می دهند و از سوی دیگر، وزارت بهداشت نیز اقدام خاصی در زمینه تبلیغ مصرف نکردن این شیرخشک انجام نمی دهد و چه بسا تا بحال دهها نوزاد و کودک در طول روز این محصول را مصرف کرده باشند، بی آنکه خبری از هشدارهای سازمان غذا و دارو به والدین یا توزیع کنندگان غذایشان رسیده باشد.
منبع: صبحانه آنلاین
پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۲ - ۱۲:۲۶
کد خبر : 77998
بازدیدها: 416

پاسخی بگذارید »