دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

هشدار هواشناسی نسبت به کولاک و بارش تگرگ

danesheroz اسفند ۱۴, ۱۳۹۱ ۰
هشدار هواشناسی نسبت به کولاک و بارش تگرگ

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی نسبت به کولاک و بارش تگرگ و کاهش بیش از ۱۵ درجه‌ای دما در کشور هشدار داد

مهندس عبدالرضا امیدوار شهری روز دوشنبه با اشاره به اخطاریه ویژه سازمان هواشناسی کشور افزود: نقشه‌های پیش‌یابی نشان می‌دهد طی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه در برخی نقاط استانهای آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، زنجان، قزوین، البرز، تهران، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، کردستان، همدان، مرکزی، قم، اصفهان، کرمانشاه، لرستان، چهارمحال وبختیاری، ایلام، کهگیلویه وبویراحمد و شمال خوزستان ریزش موقتی و کوتاه مدت تگرگ رخ خواهد داد.

وی افزود: طی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه نیز ابتدا در جاده‌های کوهستانی منتهی به استانهای اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، زنجان، قزوین، البرز، تهران، شمال سمنان، همدان، کردستان، کرمانشاه، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، جنوب اصفهان، شمال فارس، شمال خوزستان و سپس خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی ریزش برف و کولاک سبب اختلال در تردد جاده‌های کوهستانی می‌شود لذا توصیه می‌شود که از تردد غیرضروری در این مناطق خودداری شود.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور به نقشه‌های دمایی اشاره کرد و ایسنا گفت: طی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه در برخی استانهای آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، اردبیل، زنجان، گیلان، مازندران، گلستان، قزوین، البرز، تهران، سمنان و در روزهای پنجشنبه و جمعه در استانهای خراسان شمالی، خراسان رضوی، اصفهان، چهارمحال وبختیاری، لرستان و کرمانشاه کاهش شدید دمای بیش از ۱۵ درجه پیش‌بینی می‌شود.

وی تصریح کرد: در روز چهارشنبه در برخی نقاط استانهای کهگیلویه و بویراحمد، جنوب چهارمحال و بختیاری و غرب خوزستان آب گرفتگی معابر عمومی و سیلاب پیش‌بینی شده است. از سوی دیگر از اواخر دوشنبه تا پایان روز چهارشنبه دریای خزر مواج و توفانی است و در روز سه‌شنبه شمال خلیج فارس و در روز چهارشنبه خلیج فارس و دریای عمان مواج است.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور همچنین به کشاورزان توصیه کرد: با توجه به این که طی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه دربرخی نقاط استانهای آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، زنجان، قزوین، البرز، تهران، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، کردستان، همدان، مرکزی، قم، اصفهان، کرمانشاه، لرستان، چهارمحال وبختیاری، ایلام، کهگیلویه وبویراحمد و شمال خوزستان ریزش موقتی و کوتاه مدت تگرگ پیش‌بینی شده است که می‌تواند به تاسیسات و محصولات باغی، کشاورزی و دامپروری خسارت وارد کند لذا مراقبت لازم از تاسیسات گلخانه‌ای و باغات در اولویت قرار گیرد. همچنین از چرای دام‌ها در مناطق مرتفع این استانها جداً خودداری شود.

وی گفت: همچنین طی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه در برخی استانهای آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، اردبیل، زنجان، گیلان، مازندران، گلستان، قزوین، البرز، تهران، سمنان و در روزهای پنجشنبه و جمعه در استانهای خراسان شمالی، خراسان رضوی، اصفهان، چهارمحال وبختیاری، لرستان و کرمانشاه کاهش شدید دمای بیش از ۱۵ درجه می‌تواند سبب آسیب رساندن به درختان شکوفه‌دار و محصولات زراعی شود که توصیه می‌شود طی این مدت کشاورزان تا حد امکان از درختان شکوفه دار و تاسیسات کشاورزی بویژه آبیاری تحت فشار حفاظت لازم با روشهای مرسوم را بعمل آید.

دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۱ - ۲۰:۱۴
کد خبر : 8657
بازدیدها: 145

پاسخی بگذارید »