چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

هشدار ناسا درباره یک رویداد غیرمنتظره

danesheroz اسفند ۱۹, ۱۳۹۱ ۰
هشدار ناسا درباره یک رویداد غیرمنتظره

ناسا نسبت به وقوع یک رویداد غیرمنتظره در خورشید هشدار داد

امسال قرار بود که سال ماکسیمم خورشیدی و نقطه اوج فعالیتهای دوره ۱۱ ساله ستاره میزبان منظومه شمسی باشد، اما تصویر جدید ناسا از فعالیت نسبتا پایین خورشیدی خبر می‌دهد.

به گفته سازمان فضایی ناسا، تعداد لکه‌های خورشیدی نسبت به سال ۲۰۱۱ بسیار کمتر بوده و جرقه‌های خورشیدی قدرتمند به ندرت رخ داده است.

تصویر جدید ناسا به نمایش سطح رو به زمین خورشید در ۲۸ فوریه ۲۰۱۳ پرداخته که توسط دوربین مغناطیسی و لرزه‌نگاری خورشید رصدخانه دینامیک خورشیدی به ثبت رسیده است.

در این تصویر تنها چند لکه خورشیدی کوچک در چهره قابل مشاهده خورشید دیده شده که معمولا در زمان اوج فعالیت خورشیدی پر از لکه‌های تیره‌رنگ است.

این در حالیست که دین پسنل، فیزیکدان خورشید مرکز پرواز فضایی گودارد ناسا از ایده متفاوتی برخوردار است.

پسنل اظهار کرد: این یک ماکسیمم خورشیدی است اما از آنجایی که از دو نقطه اوج برخوردار بوده، با انتظار ما متفاوت است. دو ماکسیمم خورشیدی قبلی در سالهای ۱۹۸۹ و ۲۰۰۱ از دو نقطه اوج برخوردار بودند.

به گفته وی، فعالیت خورشید بالا رفته، کاهش یافته و دوباره فعال می‌شود که یک دوره کوچکتر حدود دو ساله را در بر می‌گیرد.

پسنل بر این باور است که این امر ممکن است اکنون نیز در حال رخ دادن باشد و تعداد لکه‌های خورشیدی که در سال ۲۰۰۱ افزایش داشت، با کاهش در سال ۲۰۱۲ مجددا امسال افزایش یابد.

وی همچنین این دوره را با دوره خورشیدی ۱۴ در اولین دهه قرن ۲۰ مقایسه کرده که از دو نقطه اوج برخوردار بود. اگر این دو دوره مشابه هم باشند، به معنی یک دوره اوج خورشیدی در اواخر ۲۰۱۳ و یک اوج دیگر در سال ۲۰۱۵ خواهد بود.

شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۵:۳۶
کد خبر : 9302
بازدیدها: 158

پاسخی بگذارید »