سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

هشدار درباره عوارض مرگبار مصرف نادرست انواع مسکن

28 danesheroz خرداد ۹, ۱۳۹۲ ۰
هشدار درباره عوارض مرگبار مصرف نادرست انواع مسکن

مصرف مقادیر زیاد مسکن‌های متداول همچون ایبو بروفن خطر بروز حملات قلبی،سکته مغزی و مرگ و میر ناشی از این موارد را افزایش می‌دهد

به گزارش دانش روز بنا به گزارش خبرگزاری فرانسه ، ماری گریفین از مرکز پزشکی دانشگاه وُندِربیلت در نشویل گفت مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs) که عموما برای کنترل دردهای ناشی از اختلالات التهابی استفاده می‌شوند، افزایش سه برابری خطر بروز حملات قلبی، سکته مغزی و مرگ و میر مرتبط با آنها را در پی دارد.

داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی که عموما به صورت آزاد به فروش می‌رسند و در دسترس عموم هستند، در دزهای پایین تهیه شده‌اند و عموما توصیه پزشکان این است که برای مدت کوتاه و در موارد درد شدید مصرف شوند. استفاده از این داروها به طور مداوم– بیشتر از یک قرص در هفته و یا ده روز– ممکن است برای دردهای کمر، زانو، مفاصل ران، گردن و سردردهای مزمن تجویز شود.

تحقیقات پیشین نشان دادند مصرف این داروها خطر بروز مشکلات جدی گوارشی را در پی دارد که این مسئله به تولید نسل جدید داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی منجر شد که با هدف کاهش تاثیرات این داروها بر دستگاه گوارشی طراحی شدند؛ اما این داروها اکنون در پی افزایش خطر بروز حملات قلبی مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

پژوهشگران در تحقیقات جدید اعلام کردند مصرف دز بالای مسکن‌های ضد التهاب غیر استروئیدی– چه نمونه قدیمی‌تر و چه نسل جدید آنها همچون ایبوبروفن (اَدویل) و یا دیکلوفناک (وّلتارِن)، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهند.

پژوهشگران در این تحقیقات پرونده پزشکی و وضعیت سلامت ۳۵۳ هزار نفر را بررسی کردند.

از هر یک هزار نفری که به طور جدی با تهدید ابتلا به بیماری‌های قلبی روبرو نیستند، مصرف دز بالای دیکلوفناک و یا ایبوبروفن– ۱۵۰ میلی‌گرم دیکلوفناک و یا دو هزار و ۴۰۰ میلی‌گرم ایبوبروفن در روز– دست کم در سه نفر به حمله قلبی منجر می‌شود که یکی از این موارد حتما کشنده خواهد بود. به علاوه، مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی خطر بروز بیماری‌های قلبی را تا دو برابر و خطر ابتلا به مشکلات گوارشی همچون خونریزی معده را دو تا چهار برابر افزایش می‌دهد.

نتیجه این تحقیقات در نشریه «لنسنت» منتشر شده است.

 

منبع : پانا

پنجشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۱:۲۵
کد خبر : 22369
بازدیدها: 265

پاسخی بگذارید »