یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

هشدار دبیر کل نادو به ورزشکاران

danesheroz1 تیر ۲۶, ۱۳۹۲ ۰
هشدار دبیر کل نادو به ورزشکاران

دانش روز: رئیس فدراسیون پزشکی – ورزشی و دبیر کل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ با اشاره به مثبت اعلام شدن نتیجه آزمایش دوپینگ پنج دونده جامائیکایی گفت: علت مثبت شدن نتیجه تست دوپینگ این دونده‌ها استفاده از ترکیبات آنابولیکی بوده که نسبت به داروهای دیگر، ارتقا یافته و تغییر اسم یافته هستند اما تاثیری در پنهان ماندن نتیجه واقعی تست‌ها ندارد.

 به گزارش دانش روز، لطفعلی پورکاظمی ، با اشاره به فهرست مواد ممنوعه که از سوی آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ تهیه و تائید شده است، ضمن بیان مطلب فوق اظهار داشت: برخی از داروها و مکمل‌ها مانند تستسترون یا ناندرلون به طور واضح و مشخص در فهرست مواد ممنوعه قرار دارند و ورزشکار تحت هیچ شرایطی مجاز به استفاده از آنها نیست. اما هستند داروهایی که مواد ممنوعه جدید یا موادی که هنوز کشف نشده‌اند هم در آنها به کار می‌رود و در صورتیکه مورد استفاده قرار بگیرند، مشکل‌ساز می‌شوند.

 وی تصریح کرد: در واقع برخی شرکت‌ها اقدام به تولید داروهایی می‌کنند که نام آنها با مواد ممنوعه شناخته شده، متفاوت است اما ماهیت یکسان دارند. در واقع این داروها هم از خانواده استروئید آنابولیک هستند و تنها با اسم تجاری متفاوت به بازار عرضه می‌شوند.

 رئیس فدراسیون پزشکی – ورزشی با اشاره به کد (S صفر) که نخستین بخش داروهای ممنوعه در دستورالعمل وادا است، یادآور شد: این کد به داروهای کشف نشده یا داروهایی که در مرحله تحقیق هستند، اشاره می‌کند و اینکه اگر ورزشکاری از این داروها استفاده کند و بعدها – حتی بعد از گذشت چند سال – در فهرست مواد ممنوعه قرار بگیرد، مدالش پس گرفته خواهد شد.

 دبیر کل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (نادو) تاکید کرد: در واقع داروهایی که از این مواد تشکیل می‌شوند، نیز از خانواده ترکیبات آنابولیک هستند و تنها اسم تجاری آنها با هم فرق می‌کند. مانند اینکه استامینوفن در اروپا پاراستامول و در آمریکا تایلنول نامیده می‌شود.

 وی با تاکید بر اینکه ورزشکاران نباید فریب نام تجاری اینگونه داروها را بخورند، تاکید کرد: اشتباهی که ورزشکاران می‌کنند، این است که تصور می‌کنند تکنولوژی آزمایشگاه‌های فعلی قدر نیست و نمی‌تواند ماده مورد استفاده در داروهای جدید را تشخیص دهد، در حالیکه آزمایشگاه قابلیت بررسی و تشخیص هر دارویی را دارد. تکنولوژی تشخیص آزمایشگاهی بالاتر رفته است و پیش از این ورزشکار جلوتر از آزمایشگاه بود اما الان اینگونه نیست.

 پورکاظمی در پایان گفت: وادا برای استفاده از موادی که هنوز کشف نشده‌اند یا در مرحله تحقیق هستند، زمان تعیین کرده است. به این معنا که اگر بعد از گذشت چند سال از مصرف آنها، ممنوع بودن‌شان تائید شد، مدال ورزشکاری که آن را مورد استفاده قرار داده، پس گرفته خواهد شد. در کل اینکه ورزشکاران نباید فریب نام تجاری و جدید برخی داروها را بخورند وگرنه به سرنوشت پنج دونده سرعت جامائیکایی و همچنین دونده مشهور آمریکایی (تایسون گای) دچار می‌شوند.

 روز گذشته آزمایش دوپینگ پنج دونده جاماییکایی مثبت اعلام شد که دو تن از آنها مدال آوران شاخص مرد و زن این کشور هستند.”آسافا پاول” یکی از دوندگان سرعت جاماییکایی است که آزمایش دوپینگ وی مثبت اعلام شده است. این دونده مرد در ماده ۴ در ۱۰۰ متر امدادی المپیک لندن به مدال طلا رسید، ضمن اینکه قهرمانی جهان را نیز در کارنامه دارد

منبع:مهر

 

 

چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۲ - ۱۱:۲۵
کد خبر : 38750
بازدیدها: 205

پاسخی بگذارید »