شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

هشدار جدی به افراد ۱۵ تا ۲۴ سال

danesheroz اسفند ۱۳, ۱۳۹۲ ۰
هشدار جدی به افراد ۱۵ تا ۲۴ سال

دانش روز : طبق اعلام رئیس مرکز اورژانس کشور، بیش از هزار و ۹۸۰ مورد حادثه در چهارشنبه آخر سال گذشته رخ داده که بیشترین آسیبها مربوط به دست و چشم افراد حادثه دیده بوده است

به گزارش دانش روز ،طبق اعلام رئیس مرکز اورژانس کشور، بیش از هزار و ۹۸۰ مورد حادثه در چهارشنبه آخر سال گذشته رخ داده که بیشترین آسیبها مربوط به دست و چشم افراد حادثه دیده بوده است.
دکتر محمدتقی طالبیان  اظهارداشت: در سال گذشته ۱۹۸۷ مورد حادثه مرتبط با آتش بازی شب چهارشنبه آخر سال گزارش شد و بیشترین قشری که در این حوادث آسیب دیده اند مربوط به گروه سنی ۱۵ تا ۲۴ سال است.

وی افزود: فراوانی مصدومین حوادث مربوط به آتش بازی شب چهارشنبه پایانی سال در جنس مذکر حدود ۳.۵ برابر جنس مونث بود. لذا از والدین تقاضا می شود در تهیه وسایل آتش‌بازی بی‌خطر، فرزندانشان را همراهی نمایند. زیرا، کودکان به هیچ عنوان نباید به تنهایی از مواد آتش بازی و محترقه استفاده کنند.

طالبیان در ادامه به شهروندان توصیه کرد: در سال گذشته ترقه، آتش و نارنجک بیشترین حوادث را ایجاد کرده اند لذا مواد آتش بازی (محترقه و انفجاری) را از محلهایی که مطمئن هستند، خریداری کنید.

رئیس مرکز اورژانس کشور با عنوان این مطلب که همواره در مواقع آتش بازی جهت اطفاء حریق، آب، کپسول اطفاء حریق و حتی الامکان جعبه کمکهای اولیه در دسترس باشد، گفت: مراقب رفتارهای خطرناک و ناهنجار بوده و در صورت لزوم مراتب را به واحدهای گشتی نیروی انتظامی و پلیس ۱۱۰ اطلاع دهید.

وی افزود: در سال گذشته ۴۷.۹ درصد حین بازی با مواد محترقه و ۲۶.۲ درصد در حین عبور یا تماشا دچار حادثه شده اند.

طالبیان تاکید کرد: استفاده از مواد آتش بازی هرگز به طور کامل ایمن نیست، حتی در صورتی که مراقبت کامل صورت گیرد.

وی اظهارداشت: از مکانهایی که مواد محترقه در آن نقاط استفاده می شود، دوری کنید. زخم، پارگی و بریدگی شایعترین نوع آسیب حوادث چهارشنبه آخر سال است و سوختگی درجه یک و خراشیدگی و ساییدگی در رتبه های بعدی قرار داشتند.

رئیس مرکز اورژانس کشور گفت: بیشترین نواحی آسیب بدن به ترتیب دست (۳۸.۳ درصد) و چشم (۲۳.۷ درصد) بوده است.

طالبیان توصیه کرد: از حمل مواد محترقه و آتش گیر و انفجاری حتی به مقادیر بسیار کم، در جیب لباس و کیف جدا خودداری کنید. مواد آتش بازی (منفجره و محترقه) را به طرف افراد دیگر پرت نکنید. هیچگاه مواد آتش بازی (منفجره و محترقه) را در ظروف شیشه ای یا فلزی قرار ندهید، زیرا در صورت انفجار ذرات شیشه یا فلز، به اطراف پرتاپ شده و سبب صدمات و خطرات جانی خواهد شد. هیچگاه از الکل برای آتش گیری مواد استفاده نکنید. از آتش زدن لاستیک، هیزم، کارتن خالی و امثال آن در واحدهای مسکونی و در معابر، کوچه و خیابان خودداری نمایید. از پرتاب مواد آتش زا مانند فشفشه و موشک بر روی درخت ها، بام و بالکن منازل که از عوامل عمده بروز آتش سوزی است جداً‌ خودداری کنید. از ریختن مواد سریع الاشتعال مانند نفت، بنزین و… بر روی مواد آتش گیر جداً خودداری شود.

وی در پایان گفت: از قرار دادن ظروف تحت فشار از جمله کپسول، اسپری، حشره کش ها و… بر روی آتش خودداری شود. از سوزاندن وسایلی چون کپسول گاز، لاستیک و آمپول و استفاده از مواد آتش‌زا نظیر بنزین، الکل، کاربیت و مانند آن جداً خودداری نمایید. از برپایی آتش در معابر باریک و در نزدیکی پست های برق یا ایستگاههای تقلیل فشار گاز و پارکینگهای عمومی پرهیز کنید. از برپایی آتشهای حجیم و غیرقابل مهار خودداری کنید .

 

 

 

منبع :دانا

سه شنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۹:۳۴
کد خبر : 96478
بازدیدها: 229

پاسخی بگذارید »