یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

هشداردانشمندان: خورشید درحال به خواب رفتن است

danesheroz1 دی ۲۹, ۱۳۹۲ ۰
هشداردانشمندان: خورشید درحال به خواب رفتن است

دانش روز: دانشمندان هشدار می دهند خورشید در حال به خواب رفتن است و این مساله می تواند درجه حرارت زمین را به شدت پایین بیاورد

به گزارش دانش روز، دانشمندان علوم فضایی ناسا می گویند با وجود اینکه خورشید در سال ۲۰۱۳ میلادی فعالیت زیادی داشته ، اما این فعالیت های خورشیدی کمتر از آن چیزی است که انتظار می رفت.

این شرایط بسیار مشابه وضعیتی است که در سال ۱۶۴۵ میلادی به وجود آمد و به عصر یخبندان کوچک معروف شد. در آن سال رودخانه تیمز لندن به طو کامل یخ زد.

دانشمندان هشدار می دهند فعالیت خورشید در حال حاضر نسبت به ۱۰۰ سال اخیر در پایین ترین سطح خود قرار دارد.

به گفته دانشمندان این کاهش فعالیت های خورشیدی می تواند تغییرات عمده ای ایجاد کند.

ریچارد هریسون از آزمایشگاه رادرفورد اپلتون در آکسفوردشایر در این باره می گوید: از هر وسیله اندازه گیری که برای تعیین میزان فعالیت ها خورشیدی استفاده شود، تنها یک نتیجه به دست می آید که نشان دهنده کاهش فعالیت های خورشیدی است.

به گفته دانشمندان ممکن است عصر یخبندان کوچک این بار به دلیل فعالیت های انسانی بسیار متفاوت از دفعه قبل باشد.

سازمان فضایی آمریکا (ناسا) سال گذشته (۲۰۱۳ ) هشدار داده بود که پدیده ای غیرمنتظره در خورشید به وقوع خواهد پیوست.

عصر یخبندان بزرگ حدود ۲.۶ میلیون سال پیش آغاز شد. در این دوره درازمدت دمای آب و هوای زمین کاهش یافت و این موضوع در گسترش یخسارهای قاره ای، یخسارهای قطبی و یخسارهای آلپی تاثیرگذار بود.

از دیدگاه یخبندان شناسی، عصر یخبندان بیشتر به دوره حضور یخسارها در نیمکره شمالی و جنوبی گفته می شود؛ با این تعریف ما هنوز در عصر یخبندان هستیم چرا که یخسارهای گرینلند و قطب جنوب هنوز وجود دارند.

منبع: ایرنا

یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۲ - ۲۳:۰۹
کد خبر : 88621
بازدیدها: 206

پاسخی بگذارید »